Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

Народный Рух Украины как историческое явление

Народный Рух Украины как историческое явление

Глобальні суспільно-політичні процеси у Східній Європі і на теренах СРСР у останніх десятиліттях ХХ ст.: розпад соціалістичного табору – країн Варшавського Договору, Ради Економічної Взаємодопомоги, розпад СРСР, відновлення державності ряду країн на теренах Радянського Союзу, утворення нової – сучасної політичної конфігурації Європи і Євразії, відбувалися під проводом соціально-політичних і національно-демократичних рухів у окремих країнах. “Солідарність” у Польщі, “Саюдіс” у Литві, Національні та Народні Фронти в ряді республік СРСР (зокрема, на Кавказі), Народний Рух України були промоторами цих масштабних, доленосних процесів.

Народний Рух України за перебудову - громадсько-політичний рух, який об'єднав численні демократичні угруповання, на основі запропонованих Спілкою письменників України Програми і Статуту (надруковано в «Літературній Україні» 16 лютого 1989 року). У березні - вересні 1989 року в більшості областей пройшли установчі конференції.

І-й (установчий) з'їзд РУХу відбувся 8-10 вересня 1989 року у Києві у конференц-залі Київського політехнічного інституту, під назвою «Народний Рух України за перебудову». У Народному Русі об'єдналися люди різних політичних переконань — від ліберальних комуністів до тих, хто сповідував ідеї інтегрального націоналізму. Але домінували в організації настрої національної демократії. У перший же рік свого існування Рух організував ряд великих масових заходів, метою яких була боротьба за державну незалежність, відродження української нації, відтворення історії українського народу і державності.

Особливу увагу в пропагандистській роботі Рух приділяв “вихованню історією”. У цьому плані найбільшими заходами Руху були: «Живий ланцюг» до дня Злуки Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) та Української Народної Республіки (УНР) – 22 січня 1990 року, масовий виїзд на Дніпропетровщину (Нікополь) та Запорожжя до 500-ліття запорозького козацтва – 7-12 вересня 1990, масові заходи під Берестечком, Батурином, в Лубнах і Хотині – місцях відомих битв українського козацтва в обороні Вітчизни.

Народний Рух України був зареєстрований Радою Міністрів 9 лютого 1990 року. Цього ж року РУХ досяг значних успіхів у виборчій кампанії (балотування кандидатів фактично з програмою Руху йшло від Товариства української мови та НРУ), що дало змогу створити у Верховній Раді України впливову фракцію «Народна рада» та забезпечити депутатську більшість в ряді місцевих рад Західної України.

Після створення в січні 1990 року Української Республіканської Партії (УРП), а пізніше Демократичної Партії України (ДемПУ), Рух існував як неформальна коаліція УРП, ДемПУ, інших невеликих організацій, що керувалися своїми статутами, та власне РУХу, який об'єднував людей тільки на засадах програми та Статуту Руху.

ІІ з'їзд Руху відбувся у жовтні 1990 року. До Програми Руху введене положення про головну мету Руху — досягнення незалежності України; з назви виключені слова «за перебудову». Були обрані: голова Руху — Іван Драч, заступники — Михайло Горинь, Олександр Лавринович; Центральний провід Руху (19 осіб); Секретаріат (голова — Віктор Бурлаков), Політрада (голова — Михайло Горинь), Координаційна рада (голова — Микола Поровський); Рада колегій (голова — Володимир Черняк, Іван Заєць), Рада національностей (голова — Олександр Бураковський).

Робота рухівських депутатів в областях і Верховній Раді, масові заходи Руху, активна позиція Руху під час референдумів та інших політичних акцій мали вирішальний вплив на становлення незалежної української держави і забезпечили перемогу ідеї Незалежності на референдумі 1 грудня 1991 року.

Установчі збори Донецької Крайової організації Народного Руху України (ДКО НРУ) відбулися в одній з найбільших аудиторій фізичного факультету Донецького державного університету 20 серпня 1989 року. Це була одна з перших Крайових конференцій на Сході України. Присутніми були 109 делегатів від місцевих осередків НРУ Донецької області, які вже виникли на той час, громасько-політичних організацій Донеччини. Окрім того, було декілька десятків гостей і представників різних державних і партійних організацій. Були гості з областей України, Народного фронту Білорусії. Голова Установчих зборів – гірничий інженер В.С. Білецький (кандидат технічних наук, Донецький політехнічний інститут), секретар – інженер-хімік М.А.Тищенко (кандидат хімічних наук, Інститут фізико-органічної хімії та вуглехімії АН України).

Виступали професор-економіст Галина Губерна (Донецьк), поетеса Галина Гордасевич (Донецьк), філософ Ігор Пасько (Донецьк), ряд інших науковців, шахтарів, громадських діячів, від опонентів РУХу – секретар Донецького міському КПУ Жанетта Пашнова.

До кінця 1989 року були створені міські осередки Народного Руху України в Донецьку, Димитровому, Горлівці, Єнакієвому, Красноармійську, Маріуполі. Основою ДКО НРУ було раніше створене Донецьке обласне Товариство української мови ім. Т.Г.Шевченка, яке на той час вже нараховувало десятки осередків на теренах Донеччини і налічувало понад 1500 членів. Але Народний Рух був представлений суттєво ширшою соціальною палітрою: крім науковців, службовців, письменників, - шахтарі, металурги, хіміки. Так, з 26 членів Димитрівської міської організації НРУ більшість становили шахтарі.

Донецька Крайова організація Народного Руху України брала участь практично у всіх загальноукраїнських з’їздах НРУ, всіх загальнонаціональних акціях, разом з Донецьким обласним Товариством української мови заснувала і видавала у 1992-1996 роках газету “Східний часопис” (4-6 стор., формат А1, разовий наклад 10 тис. прим.). Представники ДКО НРУ – Володимир Білецький, Ілля Шутов, Ігор Пасько входили до загальнонаціональної Великої Ради Руху. Разом з шахтарськими страйкомами Донецька Крайова організація Народного Руху України була найбільш яскравою громадсько-політичною силою регіону періоду “оксамитової революції” на початку 1990-х років. Не випадково саме донеччани активісти ДКО НРУ Микола Тищенко та Володимир Білецький вперше підняли на Донбасі національне синьо-жовте знамено. Сталося це 16 липня 1991 року в знаковому для нас всіх місці – на Святих Горах, що над Сіверським Дінцем.

Кількість активістів Народного Руху України на Донеччині була невеликою – близько 1000 осіб, але прихильників основних положень Програми Народного Руху, як показав референдум 1 грудня 1991 року, – понад 90% населення Донеччини.

Таким чином, Народний Рух України у 1989-1991 роках відіграв ключову роль провідника трансформаційних національно-демократичних процесів в Україні, дав початок і основу для виникнення багатопартійності, сприяв демократизації суспільства.

Народний Рух України виконав свою основну програмну мету – проголошення України незалежною державою. Це було досягнуто як зусиллями цілої плеяди яскравих особистостей, так (більшою мірою) широких українських мас – інтелігенції, робітників, селян безвідносно до їх колишньої партійної приналежності (позапартійності). Саме в цьому об’єднанні зусиль українського народу заради досягнення стратегічної мети полягає роль і суть Народного Руху України як видатного історичного явища.

НОВОСТИ ДОНЕЦК / ЛУГАНСКВСЕ
18:16
«ДНР» заявляет об открытии «представительства» во Франции. МИД Франции обратилось к прокурору (дополнено)
17:57
«ЛНР» приговорила жителя Первомайска за «шпионаж» к 13 годам тюрьмы
17:43
«ЛНР» и «ДНР» хотят, чтобы район Широкино вошел в список участков разведения сил
17:20
Ходаковский рассказал, как хотел взорвать ДонОГА в мае 2014 года
15:18
В Алчевске запрещено купание в водоемах
14:34
«ДНР» отправляет священников бороться с экстремизмом
13:09
Фото дня: Донецк сегодня
12:17
«ЛНР»: В пригороде Луганска снарядами поврежден дом
11:50
Доклад: «ДНР» не удалось восстановить промышленность и наладить импорт
22:20
Дети в рядах «ДНР» и экспорт антрацита в Россию. Главное за день
19:05
Фото дня: Донецк сегодня
17:08
«ДНР» обвинила Украину в затягивании обмена пленными
17:00
Военкор «ДНР» рассказал об участии детей из Чечни и России в боях за Иловайск
15:33
В Донецке школьников и курсантов вывели на митинг «За мир»
14:39
У жителей Донецка спросили, довольны ли они качеством образования
20:18
Генсек НАТО приветствует идею отправки миротворцев в Украину
19:58
Цыбулько: На социальное жилье смогут претендовать те, кто имеют жилье на неподконтрольной территории
19:06
Луценко представил в Краматорске нового военного прокурора сил АТО
18:56
Порошенко: США поддержали предложение Украины о введении миротворцев на Донбасс
18:48
В ЕС хотят запретить авиаперелеты в Харьков, Днепр и Запорожье
18:16
«ДНР» заявляет об открытии «представительства» во Франции. МИД Франции обратилось к прокурору (дополнено)
17:57
«ЛНР» приговорила жителя Первомайска за «шпионаж» к 13 годам тюрьмы
17:43
«ЛНР» и «ДНР» хотят, чтобы район Широкино вошел в список участков разведения сил
17:37
Трамп: Мы будем пытаться ускорить наступление мира в Украине
17:20
Ходаковский рассказал, как хотел взорвать ДонОГА в мае 2014 года
17:15
Украинская сторона СЦКК обвиняет боевиков в саботаже ремонта Южно-Донбасского водовода
16:47
Больше 70% жителей Украины недовольны работой власти
16:31
Жители Славянска рассказали, что думают о возвращении Нели Штепы
16:10
СБУ пригласила на допрос Медведчука
15:59
ТІ через суд требует обнародовать решение о конфискации $1,5 миллиарда окружения Януковича
ВИДЕО
Жители Славянска рассказали, что думают о возвращении Нели Штепы
Мнение жителей Славянска по поводу изменения меры пресечения экс-мэру Славянска Неле Штепе на домашний арест разделились.
21 сентября, 16:31
В Красногоровке дети учатся в разрушенной обстрелами школе
Зато в школе есть спортивная площадка.
21 сентября, 12:48
Немецкий консул: Мы не видим достаточного стремления правительства в реинтеграции Донбасса
Он отметил, что доноры делают больше в этом направлении.
21 сентября, 11:40