Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

Від Чорнобиля до Донбасу: Україні знов загрожує екологічний апокаліпсис

Від Чорнобиля до Донбасу: Україні знов загрожує екологічний апокаліпсис

Материал опубликован в рамках проекта «Сектор безопасности Украины» Центра исследований армии конверсии и разоружения. Редакция может не разделять мнение автора

Минулого місяця, в квітні, українці в черговий раз згадували сумну річницю катастрофи на чорнобильській АЕС. Для багатьох моїх однолітків тої спекотної весни 1986 року вона мимоволі стала поштовхом для набуття першого досвіду самостійності. Адже, після декількох тижнів сидіння у закритому наглухо помешканні із вологим прибиранням по десять разів на день, мене, тодішнього третьокласника, посадили на потяг і відправили в супроводі бабусі у довге тримісячне турне піонерськими таборами ...

Тоді здавалося, що ця аварія стане для нас надійним щепленням на майбутнє, що питання нашої екологічної безпеки, охорони довкілля стануть для нас головними критеріями буття і діяльності. Виявилось, що це не так. Після розвалу Країни Рад в України лишився потужний індустріальний кластер, який свого часу був покликаний забезпечувати СРСР світову перевагу у виплавці чавуну і кількості танків на одиницю населення. Як і вся радянська промисловість, він був малоефективний і занадто енергоємний. А його вплив на екологію довкілля радянське керівництво турбував мало.

Надмірна концентрація промисловості у східних регіонах нашої країни, а це декілька тисяч тільки офіційно визнаних небезпечними підприємств, зумовили катастрофічне забруднення повітря, води та ґрунтів, а масштаби екологічних змін створили реальну загрозу здоров’ю громадян України. Так, істотні диспропорції в розміщенні великих промислових об’єктів призвели до того, що на сході України техногенне навантаження на природне середовище у 4-5 разів перевищувало аналогічний показник розвинених країн. А обсяг води, використовуваної в технологічних процесах – у 2-5 разів.

Але я хочу поглянути на ситуацію з екологією і екологічною безпекою нашої країни і, особливо, українського індустріального сходу крізь призму нинішньої російської агресії. Адже, як і після Чорнобиля складається стійке відчуття, що Кремль не просто хоче знищити нашу країну, забрати нашу свободу, але і зробити саму землю нашу непридатною до життя. Після розв’язання Росією військової агресії проти нашої країни ситуація з екологічною безпекою в східних регіонах України стала взагалі катастрофічною. За оцінками ряду вчених, в умовах окупації та бойових дій, довоєнні екологічні проблеми можуть призвести до катастрофи не лише регіонального, а й континентального масштабу.

Рівень техногенної небезпеки Донбасу, більша частина якого опинилася якщо не в окупації, то в зоні бойових дій, завжди був зумовлений наявністю на його території потенційно небезпечних об’єктів. Це Маріупольський металургійний комбінат, металургійний комбінат «Азовсталь», Старобешівська ТЕС та ВАТ «Лисичанська сода». Донецький хімзавод одночасно є місцем захоронення ядерних відходів, які почали звозити туди ще 1963-го року. Всього в Луганській області розташовано 159 об’єктів підвищеної небезпеки. В Донецькій області є близько 157 вугільних шахт, 12 кар’єрів, 13 магістральних трубопроводів та відгалужень; у Луганській області – 69 вугільних шахт, 3 кар’єри, 4 родовища нафти.

За час війни на Донбасі в результаті бойових дій відбувалися аварії на таких екологічно-небезпечних промислових об’єктах як Авдіївський та Ясинівський коксохімічні заводи. Був уражений завод «Стірол», який виготовляє аміак та завод «Точмаш» в Донецьку. В результаті пожеж на коксохімічному заводі в Макіївці в повітря потрапила значна кількість небезпечних викидів.

Ще більшу загрозу становлять шахти - як вугільні, так й інші, де добувалася значна частина таблиці Мєндєлєєва, зокрема, ртуть. Цю проблему мало хто усвідомлює, але спеціалісти б’ють на сполох. Адже добич вугілля на Донбасі триває вже 200 років, а кількість прокопаних під землею тунелів і шурфів вимірюється тисячами. Більш того, про частину з них взагалі нічого невідомо, бо в 1943 році була втрачена вся документація про попередні, ще з початку ХІХ століття, шахтні виробки. Така активна діяльність людини, на думку вчених, вже змінила геологічну структуру вугільного басейну, яка потребує постійного контролю та підтримки безпеки для уникнення масштабних техногенних катастроф.

В результаті агресивних дій Кремля на окупованих нею територіях така система підтримки безпеки шахт, як діючих так і закинутих, була практично знищена. Основна небезпека в такому випадку полягає в неконтрольованому затопленні шахт підземними водами, що може призвести до просідання поверхні, яке супроводжуватиметься гідроударами, навіть невеликими землетрусами, а також вибухами і пожежами в результаті викиду шахтного метану. Загальна зона просідання, за оцінками, може становити до 15 тисяч квадратних кілометрів

Крім цього, затоплення шахт буде супроводжуватися і тотальним забрудненням та отруєнням підземних вод басейнів р. Сіверський Донець і малих річок Приазов’я, питної води і навколишнього природного середовища. З урахуванням вірогідності затоплення таких екологічних бомб Донбасу, як законсервована шахта «Олександр-Захід» в Горлівці, що містить десятки тон отруйної речовини – мононітрохлорбензолу, а також шахта «Юний комунар» в Єнакієвому, на якій в 1970-х роках минулого століття був проведений ядерний вибух і результати якого вона досі зберігає в своїх нетрях, ця катастрофа може сягнути планетарного масштабу. Адже, в зоні екологічного лиха потенційно опиняється вся акваторія Азовського моря і навіть Чорного.

І це, не кажучи про безпосередній негативний вплив на екологію власне бойових дій. Це вибухи, пожежі, хімічні зараження ґрунтів і вод, сотні кілометрів інженерно-фортифікаційних споруд, мінні поля тощо. Вже зараз зазнали ушкоджень майже всі природні заповідники, заказники і парки в районі бойових дій. А ті, що опинилися на окупованих територіях, фактично припинили своє існування.

Ігор Левченко, член Експертної ради ЦДАКР

Материал опубликован в рамках проекта «Сектор безопасности Украины» Центра исследований армии конверсии и разоружения. Редакция может не разделять мнение автора

0

НОВОСТИ ДОНЕЦК / ЛУГАНСКВСЕ
12:13
«ДНР» через свой «суд» намерена присвоить имущество фирмы Колесникова в Донецке
11:50
В Антраците не нашлись кандидаты в специалисты по молодежи от «ЛНР»
11:24
В Донецке запустили производство вермишели быстрого приготовления
23:05
Письмо пленного Васина и еще больше памятников «ЛНР». Главное за день
21:30
«ДНР» изменила правила поездок в Россию автобусами
19:10
В Луганске демонтировали взорванный памятник боевикам
18:00
«ЛНР» за 3 месяца установит более 100 памятников боевикам
17:39
Фото дня: Донецк сегодня
17:24
«ЛНР» продает металлолом исправительных колоний
17:12
Очевидцы показали фото очередей на блокпостах в Донецкой области
15:52
Пушилин заявил, что американское оружие угрожает решению конфликта на Донбассе
14:05
«ДНР» заявила о ранении жителя Донецка при обстреле
12:45
В Торезе ищут человека, упавшего в ствол шахты
12:40
«ЛНР» хочет научить жителей «незаметно выявлять террористов»
11:05
«Л-ДНР» считают поставки американского оружия в Украину блефом
12:13
«ДНР» через свой «суд» намерена присвоить имущество фирмы Колесникова в Донецке
11:50
В Антраците не нашлись кандидаты в специалисты по молодежи от «ЛНР»
11:40
Лавров: Наше предложение четкое – миротворцы должны охранять миссию ОБСЕ на Донбассе
11:38
Жителя Казахстана, воевавшего на стороне боевиков, осудили на 3,5 года условно
11:24
В Донецке запустили производство вермишели быстрого приготовления
11:10
Переселенцы у Кабмина требуют изменений в закон о программе доступного жилья
10:51
Морган Фриман призвал реагировать на угрозы демократии со стороны Путина
10:45
В Одессе протестующие штурмуют горсовет (дополнено)
10:19
СМИ: «Селидовуголь» заказывает материалы по завышенным ценам у донецкой фирмы
10:17
Депутата Константиновского горсовета оштрафовали за непредставление декларации
09:38
Экологи Жебривского под прикрытием переселенцев «распилили» 12 млн гривен на ремонте парка
09:13
В Украине придумали первую игру о переселенцах
08:46
ОБСЕ: житель Дмитровки получил тяжелые травмы в результате взрыва снаряда
08:19
Пять стран намерены договориться о софинансировании преследования виновных в катастрофе МН17
08:03
Штаб: обстрелы велись из минометы различных калибров
ВИДЕО
Морган Фриман призвал реагировать на угрозы демократии со стороны Путина
Американский актер Морган Фриман призвал президента США Дональда Трампа признать российское вмешательство в выборы и защитить демократию.
20 сентября, 10:51
О выполнении «Минска» перестанут спорить, как только Украина вернет контроль над границей с Россией, - Береза
Вопросы полного выполнения Минских договорённостей будут сняты с повестки дня, как только Украина вернет контроль над государственной границей с Россией, убежден нардеп Юрий Береза.
20 сентября, 00:47
Хуг: Без решения Совбеза ООН, мои слова о миротворцах на Донбассе будут лишь спекуляцией
В мониторинговой миссии ОБСЕ предпочитают пока не отвечать на вопросы, которые бы могли конкретизировать мандат миротворцев ООН на Донбассе.
19 сентября, 23:47