Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

Зачем Кириленко приезжал в Донецк?

Зачем Кириленко приезжал в Донецк?

На прошлой неделе в Донецк приезжали народные депутаты Украины (фракция НУ-НС) Вячеслав Кириленко и Николай Жулинский. Приехать в Донецк этих двух бывших представителей пропрезидентской партии "Наша Украина" сподвиг Василий Стус, вокруг имени которого в городе уже несколько месяцев идет шумиха. НОВОСТИ.dn.ua представляют читателям стенограмму общения Жулинского и Кириленко со студентами Донецкого национального университета.

 

Питання до Миколи Жулинського

 

Левчицька Олена, ФІМ

 

- Добрий день. Скажіть, будь ласка, зараз дуже багато розмов довкола роботи Г.Грабовича щодо Шевченка. Чи доцільно зараз, чи ні, використовувати парафраз Кобзар до постаті Тараса Григоровича? Як ви вважаєте?

 

- Ще раз.

 

- Чи доцільно використовувати парафраз Кобзар до постаті Тараса Григоровича?

 

- Дякую. Дякую. Я розумію ваше питання. Професор Г.Грабович – відомий літературознавець, авторитетний, цікавий. Цікава постать. Він – професор Гарвардського університету. Часто буває в Україні. І, ясна річ, що може бути думка як вченого, але ми можемо зауважити одну річ: якщо ми знаємо творчість Шевченка, то пам’ятаєте, що він себе часто, своє авторство віддавав як відомого козаку Дарнограю, - тобто він відсторонився наче від себе. Гоголь ж передав оповіді, начебто він є автором, а Рудий Панько. Це був такий художній прийом. І кобзар в творчості Шевченка відіграє функцію виразника народних інтересів, історії і т.д. І «Кобзар» Т.Шевченка як книжечка, відіграла велику роль, тому що люди її уже персоніфікували із чимось таким, чимось особливим, що зберігалося в багатьох людей поряд із Євангелієм, з Біблією, часом за іконами. 

 

Мер’ємова Юля

 

- Мер’ємова Юля, факультет іноземних мов. Микола Григорович, скажіть, будь ласка, от хотілось би знати вашу думку: в якому творі Шевченка проявляється справжня українська душа, про яку писав поет власне?

 

- Мені В’ячеслав Кириленко підказує: в кожному творі. І я переконаний, що якщо брати конкретизувати, так як сказати, то я думаю, що найбільш такий виразний, таке виразне його втілення його душі, поглядів, це, безперечно, - в «Думи мої, думи мої». Тому, що тут чітко виражена його внутрішня суть цього поета. Візьмімо поему «Кавказ». Ну скажіть, хіба це не душа українська, яка переживає за долю тих кавказьких народів? Це ж перший Шевченко підняв голос. Перший в Російській імперії! На захист тих поневолених кавказьких народів, які намагалась завоювати Росія. Але, правда, душа українська в усіх його творах. Але несподіване таке питання.

 

- А чи може це бути усім відомий вірш:

 

Садок вишневий коло хати,

 

Хрущі над вишнями гудуть,

 

Плугатарі з плугами йдуть,

 

Співають, ідучи, дівчата,

 

А матері вечерять ждуть?

 

-   Я вам дуже дякую за цитування цього вірша. Справді, у цьому вірші, який здається надзвичайно простим, дуже легким, але там закодовано отой ідеал українського буття, про який мріяв Шевченко, оця гармонія сім’ї, гармонія української з природою, вираження оцього духу, можливо, коли ми пізніше починаємо називати патріархальним, а який справді відповідав ідеалу української людини. Я з вами згоден. Спасибі.

 

- Спасибі вам. 
 
Питання до В.Кириленка

 

Божинов Роман

 

- Добрый день, Вячеслав Анатольевич. Я буду говорить на русском. Я на нем думаю. По-этому я буду так говорить. Мне так удобно. Мы очень рады вас приветствовать в этом зале, который по иронии судьбы…где , по иронии судьбы студенческий коллектив, трудовой коллектив единогласно, практически, проголосовали против присвоения ДонНУ чьего-либо имени. И у меня к вам родилось три вопроса. Один я буду от лица студенчества задавать. Другой – гражданина Украины, а третий – как историк-философ.

 

Итак, первый вопрос. В Верховной Раде вы, держа бумажку в руках, кричали о том, что орган студенческого самоуправления выступает с инициативой присвоения ДонНУ имени В.Стуса. Пожалуйста, назовите, какой орган студенческого самоуправления, и кто конкретно к вам подошел. И как вообще студенты…как вообще обычный студент может к вам подойти со своей инициативой. На будущее.

 

-  У вас же ж три було питання, тому давайте всі три, щоби два рази не говорили.

 

-  Просто они лаконичны дальше. Вы дайте ответ для аудитории.

 

-  Я лаконично отвечу. Давайте всі три.

 

-  Пожалуйста, если вас не затруднит.

 

-  А вас не затрудить всі три питання задать одразу? Щоб я не розпилявся?

 

-  Я задаю как три разных человека. Пожалуйста, представьте, что нас здесь трое. Студенты просят. Вы откажете студентам?

 

- Шановні коллеги, я відповім на всі три питання, тому що я хочу відповісти і студену, і громадянину, і історику. Так шо давайте, не соромтесь, усі три питання. Я відповім на ваше питання.

 

- Пожалуйста, - какой орган студенческого самоуправления и фамилии. Пожалуйста.

 

- Це друге питання?

 

- Два слова.

 

- Це друге питання?

 

- Это вопрос.

 

- Значить, шановні колеги, місяць...ні, більше. Декілька місяців тому до Кабінету міністрів України надійшло офіційне подання від Донецького університету, але не від органу, а від студентів. Шкода, що я не привіз ці підписи з собою. Але я відповідально заявляю, що вони мали місце. Ці підписи, уважно послухайте, щоб ви не подумали, що я прийшов займатись тут якимись фантазіями. Знаєте, воно ж мені не треба. Я і в статусі не в тому, та і бажання такого займатись немає. Підписні листи нараховують близько 600 осіб. В підписних листах є прізвище, і’мя та по батькові студента, є факультет, і є навіть група. Там цифри якісь, і ще – буквочки. Ясна річ, що органу, від імені якого подані ці підписи, нема. Більше того, я вважаю, що це абсолютно необов’язково, коли є думка студентів. Кожен студент, ви, я, присутні тут в залі, може взяти підписний лист, відповідним чином на комп’ютері його набрати, розграфити і почати збирати підписи по будь-якому із питань. Тому я прочитав з Інтернету про те, що ініціатива уже є. І тільки після того, десь через півтора тижня, у віцепрем’єр-міністра України із гуманітарних питань. Я взяв копію підписних листів. Копії були також направлені прем’єр-міністру Тимошенко, міністру освіти Івану Вакарчуку, який їх також має, і міністру культури. Тобто, якщо ви вважаєте, що всі ці 600 підписів є підробкою, ну, можливо, це має має місце, але тоді, значить це – підробка дуже маштабна, на яку, так би мовити, повелися всі органи державної і виконавчої влади, і, навіть, дали відповідні доручення, і навіть була дискусія і в Міністерстві освіти, і в уряді, і в Верховній Раді України по цій темі. Я відповідь таку дав.

 

- Хорошо. Тогда лаконично второй вопрос. Неужели вы, как представитель, как народный депутат от блока, который имел самый низкий уровень доверия в нашем регионе, что именно к вам, а не к какой-то другой силе, которая имела здесь подавляющее преимущество на выборах, обратились бы студенты, обратились бы граждане, как вы утверждаете, - основная масса, которая хочет, чтобы здесь, в Донецке, ДонНУ имел приставку, имя  «имени В.Стуса»?

 

- Тобто ви хочете сказати, що їм потрібно було звернутися просто до іншої політичної сили, і все було б нормально?

 

- Нет, если вы так считаете, то скажите, что да. И все. Это просто вопрос.

 

- Я считаю, що будь-який студент, і ви, і будь-хто, присутній в цьому залі, можливо таких в цьому залі меншість, можливо – більшість, - я ж не знаю, можуть звернутися до будь-якого депутата із будь-якої політичної сили. Мені шкода, що поки що у нас нема того діалогу, який потрібен, але я у своєму слові, яке не можна назвати лекцією, якраз намагався сказати, що Стус не належить до жодної політичної сили, і узгрупований нею бути не може, і тому питання Стуса – це не питання «Нашої України», групи за Україну чи Партії регіонів, а це питання всієї України. Давайте дозріємо до цього висновку, і все буде гаразд.

 

- И последний вопрос. Как историка. Скажите, пожалуйста, если бы вы были на месте В.Стуса, то вы выступали бы на кухне против советской системы и коммунистической власти, либо вы также, как и он, выступали бы со стихотворениями, с какими-то текстами на площади, со своими друзьями? Скажите нам, пожалуйста.

 

- Ну, взагалі-то кожен із нас повинен відповідати винятково за себе, і, я думаю, і вам, і мені на місце Стуса перенести себе практично неможливо, тому що це абсолютно унікальний людський досвід, але я маю і свою життєву позицію. Немає сенсу дуже детально її вимальовувати зараз тут, але хочу сказати, що я був одним із засновників української студентської ще 89-го року, одним із організаторів студентського голодування ще жовтня 90-го року. А досвід перших 15-ти діб за організацію несанкціонованого мітингу я отримав, будучи студентом денного відділення філософського факультету Київського університету у лютому 1990 року. Так що я свій шлях також іду. Дякую.

 

- Тога прокомментируйте, пожалуйста, информацию, что при поступлении на философский факультет, вы имели характеристику с Броварского горкома партии – горкома коммунистической партии Украины, чтобы поступить на философский факультет.

 

- Знаєте, колега, це всеодно, що як би вас попросив прокоментувати, чому ви поступили в Донецький університет на підставі рекомендації Голопристинського райкому Партії регіонів.

 

- Спасибо большое.

 

- Доповідаю вам, що до міста Броварів я не маю жодного відношення, ніякої рекомендації, коли поступав у Київський університет ні від якої партії обкому, райкому не мав. Більше того, я вас, колега, хочу розчарувати, що 1987 року на філософський факультет Київського університету ще поступали за рекомендаціями обкомів комсомолу або обкомів партії, а от, професори і академіки не дадуть сказать неправду, 1988 року вже почалися нові віяння в країні, і ці рекомендації скасували, і так я, можна сказать, на шару не хочеться говорить, але поступив на філософський факультет Київського університету самостійно, з першого разу, чим горжуся.

 

Скибан Анастасія

 

- Шановний В’Ячеславе Анатолійовичу, у мене до вас запитання як до політика, а може, як до філософа. Мене звуть Скибан Анастасія, економіко-правовий факультет. Країна ще не забула ті часи, коли ви, стоячи на майдані, нібито відстоювали демократизацію нашого суспільства. А нещодавно ви, усупереч інтересам більшості студентської громади, чомусь підтримували інтереси гурту певного осіб. Прикладом цього є постанова, славнозвісний проект її – 4049 про перейменування національного імені Стуса. Скажіть, будь ласка, це – просто зрада інтересам і принципам, або їх фактична підміна. Коректно?

 

- Це на ваш смак. Я ж кажу, я звик до всього. Тільки я не зрозумів: ви маєте на увазі зрада – найменування імені В.Стуса чи навпаки? 

 

- Не найменування імені В.Стуса, а саме те, що спочатку ви кажете про те, що підтримуєте більшість, і цікавитесь інтересами більшості, потім ви просто паплюжите інтереси більшості, студентства і самоврядування як такого. Нашими принципами і інтересами ви поступаєтесь заради інтересів невідомо кого. Не відомо нам, студентам, в першу чергу, кого інтереси ви захищаєте.

 

- Шановна колего, я що і уточнював. Мені треба було з’ясувати: чи ви говорите про В.Стуса... 

 

- Ми не проти Стуса. Ми за національний, і за наші інтереси.

 

- І я ж за ваші інтереси. Чи ви говорите про В.Стуса, чи говорите про студентське самоврядування, активним прихильником якого я є? Про громадськість студентську. Не про студентське самоврядування, а про студентів, про їх інтереси. Так от, з точки зору технічного питання, постанови, громадськості і інших питань. Воно полягає у тому, що проект постанови був внесений раніше, ніж були зібрані підписи проти, і було зібрано вчену раду, яка прийняла відповідне рішення. Як ви знаєте, якщо ви об’єктивні, - то ви повинні знати...

 

- Пізніше, якщо бути чіткими, в середу.

 

- Ну не перебивайте. Давайте...Будьте ж терплячою. Ви ж правильно говорите. Все почуто. Але за якоюсь мірою. Як тільки було прийнято рішення вченої ради, всі питання, які стосувалися розгляду цього питання у парламенті, з нашого боку були зняті. Але з нашого боку лишається питання обговорення значення В.Стуса для України і для Донецька, і для ДонНУ, і для вас особисто, і для тих, хто за, і для тих, хто проти. Я сподіваюсь, що ви, як студентський демократ, не проти ж, щоб ми обговорювали це питання і надалі, бо університет прийняв своє рішення, і В.Стус в нашій пам’яті існує. То ми, якщо ви не проти, ми будемо і надалі, не тільки в Донецьку, але й по всій Україні всі ці питання обговорювати. Бо я вам відкрию таємницю: є не тільки ті, хто проти, навіть в Донецькому університеті, а й багато тих, хто за.
Чогось статистика каже про зовсім інше. Пробачте. 

 

Еременко Юлия

 

- Шановний Вячеслав Анатольович, здравствуйте. Меня зовут Еременко Юлия, студентка. Хочу вам сказать большое спасибо, что нашли возможность к нам приехать. Конечно, Стус вне политики. У меня очень простой, но серьезный вопрос. Прошу, пожалуйста, понять меня правильно. Скажите, чья инициатива была назвать вас Вячеславом? Мамы, папы? Скажите, пожалуйста.

 

- Приїду додому, я у них запитаю.

 

- Следующий, такой маленький вопросик. Скажите, а какое отношение имели к этому соседи ваших родителей по улице?

 

- Я думаю, що точно таке, як і сусіди ваших батьків, коли вас називали Юльою.

 

- Спасибо большое.

 

- Пожалуйста большое. 

 

Ногочинский Владислав

 

- Ногочинский Владислав, ЭПФ. Ви тут нам порадили звернутися до нашої нещодавної історії, щоб зрозуміти, хто ми такі та куди ми йдемо. Ви сказали, що ті дисиденти, які вийшли з таборів, стали у керма нашої держави...і будуємося потошки. У мене перше питання: чи вважаєте ви, що ми оце все побудували, так повинно бути. Друге питання: чи вважаєте ви доречним зараз у нашій країні обсуждать переименование улиц, переименование университетов? Имя убрали, имя оставили. И не считаете ли вы, что то, чем мы должны заниматься – это выводить народ из черты бедности, а не переименовывать что бы то ни было? И еще один маленький момент: у вас мода пошла советскую власть представлять таким монстром. Вы ее боитесь до сих пор. Потому, что вы боитесь, что народ, наситившись вашей властою,  скажет: ваше слово, товарищ маузер. Поостерегитесь, ибо украинский народ, как писал Гоголь, очень терпелив, но когда его терпени заканчивается, как писал Пушкин, наступает руський бунт, безмысленный и беспощадный. Займайтеся державними справами, а не перейменуваннями. 

 

- Шановні колеги, я ціную вашу одностайність, але я можу наперед наступним промовцям сказати, що, в принципі, мене жодне питання з толку збити не може. Погляди від ваших запитань у мене не зміняться. Вашу думку я ціную. Але якби ми всі були інтелігентними людьми, то це було б взаємно. Ви ж повинні мою шанувати також. Це перше. Друге. Я вас, шановний колега, застерігаю, взагалі бажаю вам, щоб ви з маузером, кольтом, фортом, наганом і іншими подібними іграшками стикались винятково тільки бавлячись у стрільбі по мішенях на військовій кафедрі. Тому ви цей маузер не накликайте ні тут, ні там, ніде.

 

- Я його накликаю?

 

- Ви поки що не усвідомлюєте, про що ви говорите. Тепер третє. Ви, як людина освічена, повинні знати, що будь-які найменування, перейменування, в тому числі і ті, що вже відбулися у місту Донецьку, вони ніяк не впливають, на жаль, на межу бідності. Знаєте, якби заборонити будь-які перейменування по всій Україні, і від того збільшилась ваша стипендія, то я би перший виступив за те, щоби перейменування заборонити. На жаль, це незв’язні речі, і ви повинні про це знати.

 

- Це не незв’язні речі. Ви навіюєте поняття. Для того, щоб перейменувати будь-який совхоз ім.Карла Маркса, потрібно грошей більше, ніж на утримання.

 

- Ну, це – ваша думка.

 

- І пам’ятники за 131 мільйон ставити, коли в країні таке...

 

- Це теж ваша думка.

НОВОСТИ ДОНЕЦК / ЛУГАНСК ВСЕ
23:29
Главные события неподконтрольного Донбасса за день
15:14
«Полный беспредел». Прилепин утверждает, что его батальон при «ДНР» убил много людей
14:32
Гиркин считает, что к убийству Захарченко причастны «серьезные силы» из России
11:03
«ЛНР» посадила на 12 лет в тюрьму жителя Свердловска за «госизмену»
09:20
ОБСЕ зафиксировала четыре системы «Град» на неподконтрольном Донбассе
21:27
Главные события неподконтрольного Донбасса за день
15:54
В Донецке отменили концерт памяти Кузьмы Скрябина после угроз организаторам
14:55
В МВД РФ заявили, что российские паспорта получили 25 тысяч жителей Донбасса
13:10
ОБСЕ увидела танк в жилом районе подконтрольного боевикам поселка
12:01
«ДНР» посадила на 11 лет в тюрьму мужчину за «шпионаж»
09:58
ОБСЕ потеряла связь с беспилотником после обстрела на Луганщине
09:14
Красный Крест отправил новый гумконвой на неподконтрольный Донбасс
23:55
ОБСЕ зафиксировала танк в неподконтрольном селе на Донбассе
22:47
Главные события 14 августа в подконтрольных «ДНР/ЛНР» районах
19:06
В «ДНР» заявили о возобновлении работы ж/д-вокзала в Донецке. Поедут пригородные поезда
17:19
В штабе ООС призвали обращаться в случае вымогательства взяток военными на КПВВ
16:16
Протесты в Москве: как кремлевские СМИ игнорируют многотысячные митинги в столице РФ
14:48
В исправленном решении об аресте Грымчака снова допустили ошибки
13:32
СБУ закрыла дело о госизмене, в котором фигурировал Портнов
11:44
«Украинский диверсант» Присич вышел из российской колонии
10:04
Итальянцу заочно сообщено о подозрении в причастности к «ДНР
09:11
Сегодня суд повторно рассмотрит меру пресечения Грымчаку
23:29
Главные события неподконтрольного Донбасса за день
22:28
Грымчака арестовали под залог в 6 млн гривен
21:40
Пираты похитили восьмерых моряков у берегов Африки. Среди них есть украинец
20:36
Боевики стреляли на Донбассе из гранатометов
19:29
Суд арестовал имущество сына Азарова
18:26
Прокуратура просит многомиллионный залог для Грымчака
17:36
Фермерство на Донбассе: какие есть программы поддержки
17:28
НАБУ открыло дело против главы СБУ Грицака