Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

ЗМІ Маріуполя: у гонитві за оперативністю нехтують збалансованістю

ЗМІ Маріуполя: у гонитві за оперативністю нехтують збалансованістю

У рамках проекту «Будуємо мости заради реформ і довіри» пройшла друга хвиля моніторингу ЗМІ у низці регіонів України. Її організатором був Інститут масової інформації. Основна мета дослідження – висвітлення якості подачі місцевого контенту в ЗМІ, чи можна зустріти на шпальтах газет активістів та громаду, та на якому рівні представлено місцеву владу в локальних медіа. Нижче публікуємо підсумковий регіональний звіт, який стосується шести ЗМІ Маріуполя – електронних, друкованих та телевізійних ефірних, - пише регіональна представниця ІМІ в Маріуполі.

Веб-ресурси – новин побільшало, джинси – поменшало


На обох сайтах, що підлягали моніторингу, із весною новин стало значно більше, порівняно з осінню 2015 (у першу хвилю моніторингу, яка відбувалася з 26 жовтня по 8 листопада). З огляду на те, що сайт 0629 орієнтовано виключно на міські новини, то таких у новинній стрічці переважна більшість. Іноді можна зустріти новини обласного значення. Ситуація з сайтом Mariupolnews відрізняється. У цифрах це виглядає отак: 0629 – всього 138 статей, місцевих новин – 81 за тиждень, Mariupolnews – всього 215 статей, з них лише 61 на місцеву тематику.
Враховуючи те, що виборчий ажіотаж минув, поменшало і джинси. Так, на сайті 0629 таких матеріалів було лише 6 – проти 5 замовних статей на сайті Mariupolnews. У веб-ресурса 0629 є дві рубрики «Новини компаній» та «Реклама», де знаходяться аналогічні замовні матеріали. За яким принципом редакція розподіляє матеріали в ці рубрики – незрозуміло. Хоча саме на сайтах джинсових матеріалів завжди було значно менше аніж на місцевому ТБ, чи у газетах.
Новин, що стосуються життя міста та людей, а саме присвячених житлово-комунальній тематиці на веб-ресурсах вкрай мало – у Mariupolnews їх 13% від загальної кількості, у 0629 ще менше – лише 7%.

Зате міський сайт 0629 багато приділяє уваги «Зведенням з фронту», випускаючи такі статті під спеціальною рубрикою, окрім того журналісти слідкують за подіями, які розгортаються у місцевих судах, часто такі ексклюзивні матеріали стосуються бійців добробатів та активістів. Таких матеріалів у 0629 – приблизно 15%, у Mariupolnews активістам виділяють взагалі мало місця, їх кількість не дотягує і до 10%.

Водночас слід відмітити, що на сайті Mariupolnews з’явилися новинні матеріали, які можна читати із користю та дійсно отримувати з них інформацію і це статті саме на комунальні теми – створення ОСББ, роз’яснення щодо тарифів та отримання субсидій та інше. Журналісти не мають на меті одразу дати коротенький матеріал, спочатку збирають інформацію, а потім роблять повноцінний матеріал. Але все одно у гонитві за актуальністю та діючи за принципом «видати новину першими», веб-видання втрачають у якісних показниках, їх головна проблема відсутність балансу.

Балансу дотримуються лише відео-оператори, та і той баланс «білого»


Страждають від відсутності балансу не лише сайти, але причини порушень стандартів журналістики у різних видах ЗМІ відрізняються. Щодо якісних показників, якими зокрема характеризується дотримання трьох основних журналістських стандартів, то сміливо можна казати про відсутність балансу думок. Стандарт збалансованості у 0629 (City-Cites) склав майже 43% матеріалів, у Mariupolnews такий показник – трохи більше за 31% новин дають слово лише одній стороні конфлікту. Скоріше за усе така незбалансованість у веб-виданнях – це бажання видати новину першими аніж у конкурентів, тобто через поспіх. Другий стандарт - відокремлення фактів від коментарів – це 66% статей у 0629, проти 75% у їх конкурентів.

У газетах: «Приазовский Рабочий» лише 44% статей дають слово усім сторонам конфлікту, або спірної ситуації, «Іллічівець» – має 52% збалансованих статей, на місцевих телеканалах із дотриманням балансу думок ситуація трохи краща – це 57% у МТБ та 75% у Сигма-ТБ. Щодо телебачення та друкованих видань, то тут незбалансованість не можна пояснювати поспіхом, бо у газетярів та телевізійників є більше часу на обробку матеріалу, до того ж усі ці ЗМІ – МТБ, Сигма-ТБ, Іллічівець та «Приазовский рабочий» – належать медіа-холдінгу Ріната Ахметова.
Третій стандарт – це стандарт достовірності викладених у новині фактів – тут усі ЗМІ йдуть майже нога у ногу. Цього стандарту менш за усіх притримується друковане видання газета «Приазовский рабочий» – тут 11% матеріалів не слідкують за появленням у новинах безіменних експертів, за нею йде МТБ – в них таких новин 7%, по 5% новин без зазначення експертів – у журналістів сайту 0629 вони не завжди вказують імена коментаторів разом із газетою «Іллічівець», а ось у ТБ «Сигма» та сайту Mariupolnews таких матеріалів жодного не знайдено.

Телебачення та друковані ЗМІ Маріуполя – один господар – одна мета


Не дивлячись на те, що обидва телеканали це МТБ та Сигма-ТБ позиціонують себе, як міські телеканали, належать вони до одного медіахолдінга «Систем Кепітал Менеджмент» або ахметівському «Метінвесту», разом із «Приазовским Рабочим» та газетою «Іллічівець», яка до речі позиціонує себе як корпоративне видання (ММК ім. Ілліча), але цікава своїми розгорнутими та збалансованими матеріалами на житлово-комунальну тематику. З лютого місяця цього року Іллічівець відкрив нову рубрику присвячену саме комунальній тематиці. І якщо Іллічівець дуже професійно ховає джинсу, як наприклад у цій статті на актуальну для Маріуполя тему якості питної води Стакан воды и капля скептицизма, то «Приазовка» не заморочується та розкручує джинсу на повну котушку.

Статистика моніторингу показує такі данні щодо джинси у двох друкованих видань Маріуполя: у корпоративної газети «Іллічівець-Місто» таких замовних матеріалів – 22 з 55 (55 – це загальна кількість новин на місцеву тематику), у міської газети «Приазовский Рабочий» - джинси 9 з 41-го матеріалу на місцеву тематику. Але вихваляє, і корпоративне видання і «міська» газета, добрі справи однієї і тієї ж організації. Окрім того у друкованих ЗМІ зустрічається і таке дивне явище як «джинсовий паркет», це замовні матеріали, що стосуються Метінвесту, які тісно переплетені з міською владою, яка є прямим нащадком Метінвесту, бо нинішній міський голова Маріуполя та його команда разом із більшістю депутатського корпусу – прийшли у владу з того ж самого Метінвесту – коло замикається.

Ось цитата зі статті газети «Іллічівець» – «Помимо этого, жители города могут участвовать в конкурсе социальных проектов Группы Метинвест «Город – нашими руками», «Чистый подъезд», организатором которых выступает общественный союз «Зеленый центр Метинвест», и за счет грантов повышать уровень благоустройства в собственных домах. Фонд развития Мариуполя инициировал проведение конкурса «Уютный двор». Ще один приклад, як оцей-от з газети «Ильичевец Город»: Лидер Левобережья. Сім з дванадцяти (7 із 12) – така кількість джинси в одному випуску газети напередодні свята жіночої свободи та рівних прав із чоловіками. Також, окрім заджинсованих привітань із 8-м березня газета Іллічівець не скупиться і на звичайну «провладну» джинсу. Але саме «Іллічівець» не дивлячись на кількість джинси виграє перед «Приазовским Рабочим» саме якісним складом статей. Все ж, у цьому корпоративному виданні, як кажуть, «є що почитати».

Громаду та волонтерський рух друковані ЗМІ Маріуполя не балують своєю увагою, таких матеріалів мізерна частина: 15% та 11% у «Іллічівця» та «Приазовского Рабочего» відповідно. На сторінках газет та на телеекранах неможливо побачити жодного матеріалу, що стосується діяльності опозиційної меншини до «Оппозиційного блоку» партії «Сила Людей». Ця група депутатів, а їх всього лише 5 у складі всього депутатського корпусу Маріуполя – є вихідцями з найактивнішої частини містян – ініціативної групи «Вместе», тому цим активістам кожного дня доводиться друкувати свої надбання та розкриття корупційних схем лише на сторінках соціальної мережі Фейсбук, бо на шпальти газет та до мікрофонів тележурналістів їх просто не пускають.

Щодо діяльності влади жодного негативного газетного матеріалу, трохи негативу про міську владу додає телебачення – і це МТБ, але Сигма-ТБ солідарна із газетами – у новинах цього телебачення також нуль негативу. Усе інше або позитивне, або нейтрального напрямку. Джинси на місцевому телебаченні порівну – по 6 репортажів що стосуються здебільшого діяльності «Метінвесту» – його підрозділів та ініціатив. Так, на «Сигма-ТБ» за два тижні моніторингу було помічено лише 2 репортажі на житлово-комунальну тему, це 11%, а ось щодо сюжетів про волонтерів та активних громадян на «Сигма-ТБ» не знайдено жодного такого відео-матеріалу. На «МТБ» майже така ж ситуація – 1 «волонтерський» репортаж це 14% від загальної кількості новин, та 4 «комунальних» – це 16%.

Моніторинг проводився з 22 лютого по 6 березня 2016 року. До другої хвилі моніторингу потрапили ті самі видання, що і в першу хвилю. Це сайти «Мариупольские новости» та 0629.ua, газети «Приазовский рабочий» та «Ильичевец Город», телеканали СИГМА ТВ та МТВ у рамках проекту «Будуємо мости заради реформ і довіри», який реалізовує Інститут масової інформації за підтримки Уряду Великої Британії.

Юлія Гаркуша, регіональна представниця ІМІ в Маріуполі для «Новостей Донбасса»
 

НОВОСТИ ДОНЕЦК / ЛУГАНСК ВСЕ
10:20
«ДНР» на день открыла КПВВ под Донецком. Пропускают не всех
08:07
За сутки на Донбассе пострадали шестеро украинских военных
16:34
«ДНР» откроет «Еленовку» на один день, но с условиями
12:04
«ЛНР» заявила про 8 новых случаев COVID-19 в ОРЛО
10:28
«ДНР»: Один пациент с COVID-19 скончался, еще у двоих подтвердился диагноз
21:25
Донбассу не стать Россией: Приднестровье 2.0? ►
14:20
«ДНР» может разрешить въезд в Донецк по спискам на следующей неделе
12:46
«ЛНР» зарегистрировали 13 новых случаев заболевания COVID-19 за сутки и одну смерть 
10:45
«ЛНР» заявила о начале работ по оборудованию пунктов пропуска у Счастья и Золотого
10:35
В «ДНР» заявили о 24 новых случаях заболевания коронавирусом
23:21
По обе стороны от КПВВ: коронавирус и другие новости 10 июля
22:08
ОБСЕ зафиксировала повреждение водопровода и линий электропередач вблизи Горловки
18:19
Шахта «Юнком»: вода с места подземного ядерного испытания добралась до горизонтов питьевой воды
17:12
«ДНР» признала «украинскими шпионами» 99 человек с начала конфликта
11:55
«ДНР» отчиталась о рекордном числе нарушителей карантина
10:20
«ДНР» на день открыла КПВВ под Донецком. Пропускают не всех
09:31
В Луганской области из-за непогоды обесточены более 20 населенных пунктов
09:12
Украина ведет консультации о включении США и Британии в переговоры по Донбассу
08:54
В Украине выявили 612 инфицированных коронавирусом за сутки
08:27
Авиакатастрофа самолета МАУ: Иран заявил об ошибке при настройке радара
08:07
За сутки на Донбассе пострадали шестеро украинских военных
18:31
Пятеро военных ранены вследствие обстрелов со стороны боевиков
16:34
«ДНР» откроет «Еленовку» на один день, но с условиями
15:16
Кремль: Выход из «Минска» означает потерю переговорной площадки по Донбассу
13:45
Боевики ранили двоих военнослужащих
12:37
Еще у двоих военных ВСУ выявили коронавирус
12:04
«ЛНР» заявила про 8 новых случаев COVID-19 в ОРЛО
10:28
«ДНР»: Один пациент с COVID-19 скончался, еще у двоих подтвердился диагноз
09:25
За сутки в Украине выявлено 678 случаев COVID-19
09:16
Трое военных получили ранения на Донбассе за минувшие сутки