Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

Публічні кошти в Торецьку. Прочинена завіса

Публічні кошти в Торецьку. Прочинена завіса

Є-Data – це офіційний державний інформаційний портал у мережі Інтернет, на якому оприлюднюється інформація про використання публічних коштів та реалізується ідея прозорого бюджету згідно з Законом України «Про відкритість використання публічних коштів».

Портал призначений для вільного та безоплатного задоволення публічного інтересу до інформації щодо контролю, утворення, розподілу та використання публічних коштів розпорядниками та одержувачами коштів Державного бюджету України і місцевих бюджетів, органами Пенсійного фонду, підприємствами, а також фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Усі розпорядники бюджетних коштів та коштів місцевого бюджету зобов’язані оприлюднити на порталі наступну інформацію:

1.   обсяги бюджетних призначень;
2.   обсяги видатків та наданих бюджетних кредитів;
3.   інформація про укладені договори (вартість, ціна, кількість, обсяг платежів, строк дії тощо);
4.   інформація про стан виконання договорів (предмет, виконавець, вартість, ціна, обсяг платежів тощо);
5.   кількість службових відряджень та обсяг витрат на них.

Така інформація підлягає оприлюдненню щоквартально, не пізніш як за 35 днів після закінчення звітного кварталу, та зберігається в режимі вільного доступу протягом трьох років з дня оприлюднення.

Державні та комунальні підприємства зобов’язані оприлюднювати на порталі наступну інформацію:

1.   обсяг платежів за договорами за звітний період - у розрізі товарів, робіт і послуг;
2.   інформація про укладені договори вартістю більше 1 млн грн.
3.   стан виконання договір більше 1 млн грн.

Ця інформація оприлюднюється щорічно, не пізніше 31 січня року, наступного за звітним роком, та зберігається в режимі вільного доступу протягом трьох років з дня оприлюднення.

Все це має відбуватися згідно з законом. Але на теперішній час портал досі працює в тестовому режимі, його розділи не доопрацьовані, не працює розділ «Звіти», який має містити всю основну інформацію. Інформації про те, коли саме запрацює сайт в оптимальному режимі, немає.Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2015 р. № 676 затверджено Порядок оприлюднення на єдиному веб-порталі використання публічних коштів інформації про платіжні трансакції на єдиному казначейському рахунку. Згідно з цим порядком, всі розпорядники повинні публікувати інформацію про всі здійснені ними платежі.

Технічних проблем з розміщенням інформації про трансакції на порталі E-data немає.

Отже було обрано єдиний доступний наразі шлях для публічного контролю за використанням коштів місцевого бюджету в місті Торецьку (до перейменування - Дзержинськ), оцінивши трансакції розпорядників. В першу чергу було здійснено запит на отримання публічної інформації:Міською радою було надано відповідь:

В результаті проведеного моніторингу було встановлено, що з 9 розпорядників бюджетних коштів Торецької міської ради на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів зареєстровано 8. Комунальні підприємства, засновником яких є міська рада, на порталі не зареєстровані. Станом на березень 2016 року була відсутня реєстрація на порталі міського відділу освіти Торецької міської ради (код ЄДРПОУ 02142827).

29 березня 2016 року було направлено запит на отримання публічної інформації.Згідно з відповіддю на запит, міський відділ освіти заперечив даний факт, що фактично не відповідало дійсності.Натомість, в квітні на порталі з’явилася інформація про трансакції, здійснені міським відділом освіти Торецької міської ради, що свідчить про внаслідок отримання відповідного запиту все ж таки було здійснено реєстрацію.

З метою визначення рівня ефективності використання публічних коштів, встановлення рівня економічної конкуренції, визначення кола основних контрагентів розпорядників коштів місцевого бюджету, було здійснено моніторинг трансакцій, здійснених саме міським відділом освіти Торецької міської ради за період з 1 лютого по 12 квітня 2016 року.

Почати варто з того, що з метою забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних витрат, розширення добросовісної конкуренції, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів за бюджетні кошти, до Торецької міської ради було направлено пропозицію щодо впровадження системи електронних закупівель Prozorro.У виконавчому органі міськради систему електронних закупівель все ж таки впровадили, натомість пропозицію щодо такого впровадження для усіх інших розпорядників бюджетних коштів нижчих рівнів було фактично проігноровано.
 


Станом на момент проведення аналізу, розпорядник – міський відділ освіти Тоецької міської ради не зареєстрований та не здійснює закупівель на майданчиках Prozorro.За вказаний період розпорядником було здійснено 1815 транзакцій на суму 26 млн 378 тис. грн. Основні видатки складаються з виплат заробітної плати, обов’язкових платежів, сплати за комунальні послуги, закупівель товарів та послуг.

Більшість закупівель товарів здійснюється у суб’єктів господарювання – фізичних осіб-підприємців, розташованих в Торецьку. Така тенденція свідчить про суттєво низький рівень економічної конкуренції, відсутність моніторингу цін та стратегії економії коштів. Так, з 14 контрагентів ФОП за договорами про закупівлю 11 мають місцезнаходження (адресу реєстрації) в місті Торецьку, що складає 78,57% від загальної кількості договорів з ФОП.

На порталі на сторінці розпорядника до теперішнього часу не активний розділ «Договори», що виключає можливість аналізу умов договору, ціни за одиницю товару, номенклатурних та кількісних показників предмету закупівлі. Вікно трансакції на порталі дублює призначення платежу платіжного документу, де зазначаються лише загальні характеристики: «продукти харчування», «вугілля», «комплект комп’ютерної техніки» тощо, що позбавляє можливості дослідити середні ціни на ринку аналогічних груп товарів.Відсутність прозорої конкуренції дозволяє визначити певні тенденції господарських правовідносин між розпорядником та окремими контрагентами. Так, за період, що підлягав моніторингу, на рахунок фізичної особи-підприємця Лещенко Дениса Петровича було здійснено 23 трансакції на суму 585,5 тис. грн., з яких на закупівлю комп’ютерної техніки для шкіл 3 на суму 191,7 тис. грн., на закупівлю лінолеуму для шкіл 4 на суму 194,2 тис. грн., на закупівлю протигазів для навчальних закладів 16 на суму 199,5 тис. грн. При цьому неможливо визначити, про які саме протигази йде мова. Такий приклад надає ще більше підстав сумніватися у якості і прозорості державних закупівель у місті.
 
Отже, офіційний державний інформаційний портал Є-Data, створений на виконання Закону України «Про відкритість використання публічних коштів», на теперішній час не може в повному обсязі задовольнити публічний інтерес до інформації щодо контролю, утворення, розподілу та використання публічних коштів розпорядниками та одержувачами коштів. Неповноцінну роботу порталу команда «Е-дата» пояснює великим обсягом навантажень численних користувачів та внесенням значного обсягу інформації розпорядниками. Залишається сподіватися, що розробники докладуть максимум зусиль для оптимізації роботи порталу і тестовий режим не буде вічним.

Менше з тим, усім користувачам доступна інформація про відрахування обов’язкових платежів, видатків на заробітну плату та комунальні послуги, укладені договори, кількість та суму кожної трансакції, здійсненої розпорядниками коштів, які повноцінно зареєструвалися на порталі. Так, за допомогою порталу можна спостерігати за всіма платежами, здійсненими розпорядниками, в тому числі виконавчими органами міських рад, утвореними ними управліннями, департаментами, відділами та іншими органами. На прикладі міста Торецька встановлено, що не всі розпорядники (комунальні підприємства) належним чином здійснили реєстрацію на порталі, або здійснили реєстраційні дії не в повному обсязі (міський відділ освіти), що свідчить про порушення вимог законодавства.

Неповна реєстрація окремих розпорядників не дозволяє визначити хронологію виконання зобов’язань за договорами, отримати інформацію про коректне найменування товарів, робіт та послуг, ціну за одиницю, здійснювати моніторинг цін за окремими групами предметів закупівель, отримувати відомості про кількісні та якісні характеристики закупівель.

За допомогою порталу можна визначити тенденції господарських правовідносин розпорядників коштів з окремими контрагентами, спостерігати географію закупівель. 

На прикладі міста Торецька можна зробити висновки про низький рівень економічної конкуренції та економії окремих розпорядників бюджетних коштів, недостатній рівень моніторингу ринку, випадки обмежень доступу до  інформації про використання публічних коштів, що може бути пов’язане з наявністю корупційної складової, у тому числі конфлікту інтересів.

Основними інструментами з подолання вищезазначених негативних обставин є запровадження системи електронних закупівель Prozorro абсолютно всіма розпорядниками публічних коштів та найскоріша оптимізація інформаційного порталу Є-Data.

Важливим чинником є належний контроль держави за виконанням законодавства про  відкритість використання публічних коштів через механізми контролю та притягнення відповідальності за порушення відповідних норм.

Регіональний координатор руху «Сильні громади Донеччини» в місті Торецьку Андрій Грудкін для «Новостей Донбасса»

НОВОСТИ ДОНЕЦК / ЛУГАНСК ВСЕ
22:08
ОБСЕ зафиксировала повреждение водопровода и линий электропередач вблизи Горловки
18:19
Шахта «Юнком»: вода с места подземного ядерного испытания добралась до горизонтов питьевой воды
17:12
«ДНР» признала «украинскими шпионами» 99 человек с начала конфликта
11:55
«ДНР» отчиталась о рекордном числе нарушителей карантина
11:15
«ДНР» заявила о 17 заболевших коронавирусом и одном умершем за сутки
10:35
В «ДНР» назвали число участников голосования по поправкам к Конституции РФ
09:47
Медперсонал в Макеевке отказался говорить с миссией ОБСЕ о гибели подростка
21:40
По обе стороны от КПВВ: коронавирус и другие новости дня
20:24
Сепаратисты смягчили условия пропуска патрулей ОБСЕ в ОРДЛО
19:03
Резников: Выборы в ОРДЛО пройдут по специальному закону после решения вопросов безопасности
16:46
ООН и Красный крест отправили помощь на оккупированный Донбасс
16:18
Информация об угрозе взрыва в торговом центре Донецка не подтвердилась
14:37
В Донецке эвакуировали людей из торгового центра из-за угрозы взрыва
10:31
«ДНР» выявила 29 заболевших коронавирусом за сутки
10:07
«ЛНР» сообщила о девяти новых инфицированных коронавирусом
22:08
ОБСЕ зафиксировала повреждение водопровода и линий электропередач вблизи Горловки
20:44
ГСЧС: На Луганщине еще тлеют отдельные очаги
19:46
Ермак анонсировал обмен в ближайшее время
19:10
Ермак: В Берлине обсудили обновленный закон об «особом статусе» Донбасса
18:19
Шахта «Юнком»: вода с места подземного ядерного испытания добралась до горизонтов питьевой воды
17:47
Президент подписал закон о поступлении без ВНО для выпускников из ОРДЛО и Крыма
17:47
Кремль считает, что Киев готовится к выходу из Минского процесса
17:12
«ДНР» признала «украинскими шпионами» 99 человек с начала конфликта
16:24
Еще двое украинских военных ранены на Донбассе в результате обстрела
15:49
Нидерланды подадут иск против России в ЕСПЧ из-за сбитого над Донбассом МН17
15:17
Минздрав рекомендует закрыть несколько пляжей на Азовском побережье
14:33
«Шахтер» узнал, с кем может сыграть в Лиге Европы, если пройдет «Вольфсбург»
14:20
Кремль теперь отрицает, что Порошенко поздравил Путина с Днем России в 2014-м. А тогда — сам сообщал
13:40
СММ ОБСЕ: Число военной техники вдоль линии фронта выросло в 5 раз
13:14
Зеленский уверен, что Медведчука финансирует Россия. В Кремле ответили