Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

Вибори в Росії. При чому тут Донбас?

Вибори в Росії. При чому тут Донбас?

Фото: kremlin.ru Фото: kremlin.ru

За останні півроку політична ситуація в Росії істотно змінилася: наслідки пандемії, невдоволення владою, зростання опозиційних настроїв, мітинги . При цьому на носі - парламентські вибори, які повинні пройти в Росії у вересні цього року.

Зараз конституційну більшість зосереджено в руках провладної партії «Єдина Росія», проте після осінніх виборів партія вперше за довгі роки може втратити своє домінуюче становище.

«Звичайно, її позиції ослабли, але, тим не менше, відсотків 30 вона своїх повинна зібрати. Хоча останні два виборчих циклу, в 2011 і в 2016 роках, в ході компанії рейтинги "Єдиної Росії" падали. Тобто, критика збільшується, інтерес виборців зростає. І в цій ситуації, як з'ясовується, партії влади сказати нічого, і тому рейтинги її падають », - зазначає російський політолог Аббас Галлямов.

На майбутні виклики готуються реагувати в Кремлі. Фонд «Петербурзька політика» висунув три таких сценарію. Вони отримали назви «Фортеця», «Вітер змін» і «вислизає більшість».

«І найвірогідніший варіант називається" Фортеця ", який співзвучний з планом, який вводять співробітники поліції, коли під час мітингу вони блокують свої поліцейські ділянки, не пропускають туди адвокатів і так далі, - зазначає оглядач« Московського Центру Карнегі »Костянтин Скоркін, - власне, такий план з такою ж назвою буде застосовуватися на виборах. Це буде означати, що партія влади "Єдина Росія", має отримати конституційну більшість, ніяких поблажок опозиції не передбачено, вся вертикаль влади на місцях в центрі буде працювати на цей результат, як це було там під час голосування за поправки до Конституції », - каже Костянтин Скоркін.

Згідно з останнім опитуванням Левада-Центру, проведеного в грудні 2020 року, «Єдина Росія» може розраховувати лише на 43% голосів. Для конституційної більшості цього не достатньо, але у діючої влади в руках зосереджений величезний адмінресурс. Це може дозволити отримати такі результати, які необхідні Кремлю. А саме голосування, як показав референдум на пеньках і в багажниках за поправки до Конституції, не обов'язково проводити за стандартами і закону.

«Ми бачимо прекрасно на прикладі України та на прикладі Молдови, Грузії, Білорусії, всього пострадянського простору, що маніпуляції на виборах і їх кваліфікації, вони дійсно є дуже вибухонебезпечними моментами, навіть самими вибухонебезпечними моментами, - зазначає російський економіст і соціолог Владислав Іноземцев, - тому що, якщо людина бачить, що є така людина, за якого він проголосував, і він отримав там, умовно, менше голосів, ніж ця людина особисто знає, скільки за нього голосувало, це викликає серйозну відсіч ».

Ці ризики усвідомлюють і в Кремлі. Тому експерти говорять про другий можливий сценарій - «Вітер змін». До парламенту в таких умовах може пройти до п'яти партій, але «Єдина Росія» все одно отримає «близько 260 мандатів» з 450.

«Природно, політологи, особливо за кордоном, будуть говорити про те, що вони отримали в минулий раз 71%, а зараз 64%, це серйозна поразка, але це такий ось, знаєте, розмова ні про що, який займе смуги газет та інтернету на якийсь час, потім затихне », - каже Іноземцев.

Недоотримання партією влади конституційної більшості «не несе в собі принципової загрози». А крім Єдиної Росії на подолання 5% бар'єру можуть розраховувати: ЛДПР Жириновського, КПРФ Зюганова, Справедлива Росія і Комуністи Росії. Їх в РФ називають «системною опозицією» - всі вони функціонують в рамках єдиної вертикалі влади.

«Їх не можна назвати провладними в повному розумінні цього слова. Тут провладної тільки буде "Єдина Росія". Зрозуміло, що це системний актив в тому сенсі, що вони намагаються не атакувати особисто Путіна. Це не наслідок якихось там внутрішніх переконань. Вони просто знають, що такі правила гри. Хочеш брати участь в політиці, ось так треба грати, інакше тебе витиснуть в несистемне поле і будуть палицею по голові бити », - підкреслює Аббас Галлямов.

Вигідна Кремлю сторона цього сценарію «можливість вихлопу" пара "суспільного невдоволення» і навіть «розширення обсягу допустимої критики».

«Якщо вони пройдуть в Держдуму і ситуація буде змінюватися, і вони відчують, що їх запит на критику Путіна, а він росте, вони будуть і Путіна критикувати, з часом вони все стануть опозиціонерами. І в усьому світі завжди так було. З вчорашньої системної політики раптом стають запеклими критиками режиму », - додає політолог.

У той же час Кремлю потрібно буде втримати хоча б такий рівень підтримки, адже з іншого боку тисне несистемна опозиція, хедлайнером якої є повернувся з Німеччини в Росію після отруєння «Новачком» Олексій Навальний. Правда, по приїзду на Батьківщину його заарештували. Слідом - засудили до тюремного терміну.

Саме повернення головного опозиціонера, його арешт і фільм-розслідування про палац Путіна викликали небувалий сплеск протестів по всій країні. Соціальне невдоволення також зростає в зв'язку з погіршенням соціально-економічного становища в Росії.

«Найкраще, що може зробити зараз Кремль - це відмовитися саме від ідеї захопити більшість і створити вже в Держдумі три, ну, в коаліційній Держдумі, ось від парламенту, контрольованого однією партією, перейти до парламенту коаліційною, - говорить Аббас Галлямов, - якщо ось він це зробить, то як раз це буде єдиним способом уникнути масових протестів, тому що виборці побачать, що в загальному-то політичні питання можна вирішувати і в соціальному політичному просторі, тобто, в парламенті, а не на вулиці ».

Такий сценарій умовно назвали «вислизає більшість». Саме в разі його втілення задоволені виявляться всі сторони, стверджують експерти. Влада зможе контролювати Думу шляхом коаліції ЕР з більш слабкими й керованими партнерами, а протестний рух «заявить про успіх і рекордно низьких показниках влади».

Але тут «виникає ризик втрати контролю над багатьма одномандатними кампаніями». На місцях можуть почати висуватися несистемні опозиціонери, які мають шанс отримати большінтсво підтримки в окрузі. Так може висунутися дружина Олексія Навального - Юлія. Тому, стверджують експерти, вже зараз перед російською верхівкою стоїть завдання, як не допустити участі в виборах небажаних для Кремля осіб.

«Ну, на селі, звичайно, перекинути" єдиноросів "не вийде, але в містах, в тому числі, не надто великих, середніх містах варіанти перемоги одномандатників-опозиціонерів над єдиноросами за допомогою" розумного голосування "вони дуже великі. Я не скажу, що вони стовідсоткові, так, але як мінімум в половині округів Навальний реально може перекинути "єдиноросів" », - вважає Аббас Галлямов.

«Розумне голосування» - це система, розроблена командою Олексія Навального, завдання якої позбавити голосів партію «Єдина Росія». Напередодні дня виборів команда Навального називає список кандидатів-супротивників єдиноросів, які мають найбільше шансів перемогти і рекомендує зосередити опозиційні голоси на ньому. Правда, не все так однозначно - у такого підходу є недоліки.

«Тому я думаю, що знову-таки навіть" розумне голосування "- це не стратегія опозиції, це стратегія незадоволених. Тому що, якщо ви вважаєте себе лібералом і закликаєте голосувати за комуністів, ну, вибачте, що це стратегія, і чому вона ваша, - зазначає Владислав Іноземцев, - це стратегія подігриванія силам, які ви реально не підтримуйте. І більш того, навіть якщо раптом підтримуєте ситуативно, ви їх не контролюєте. Ми прекрасно знаємо, як дуже багато людей, які проходили по розумному голосуванню, в перший же голосування в місцевих Заксобраніі починали підтримувати законопроекти і рішення "Єдиної Росії" ».

Центрвиборчком Росії вже оголосив , що жителі Донбасу з російськими паспортами зможуть проголосувати на парламентських виборах.

На думку оглядача Московського центру Карнегі Костянтина Скоркіна, кількість жителів ОРДЛО з паспортами РФ не таке велике, щоб мати якесь значення для Кремля. У той же політичні сили можуть використовувати тези про підтримку Донбасу.

«Тобто ніхто не буде у владі Російської сильно заперечувати там, що якась партія буде висувати вимогу включити Донбас до складу Росії. Але в той же час ясно, що там поки це не вигідно Росії, ніхто цього робити не буде. Це просто буде така демагогія на якийсь популярної в патріотичних колах темі », - підкреслив Костянтин Скоркін.

У парламентських виборах також братиме участь об'єднана партія націонал-патріотичних сил «Справедлива Росія - За Правду». Її лідери - Захар Прилепин, Іван Охлобистін, Юлія Чичеріна, Геннадій Семигин - всі вони підтримували бойовиків «Л / ДНР» на Донбасі. Партія «За правду» Прілепіна закликала до визнання самопроголошених республік, а в її програму була вписана інтеграція ОРДЛО до складу Росії. Чи буде в програмі «Справедлива Росія - За Правду» цей пункт, поки що неясно.

«Ессер зараз об'єднуються, значить, з Прилепін і з" Патріотами Росії ". В принципі це, напевно, грубувато прозвучить, так, але за своєю суттю правильно, так, союз трьох нулів. В електоральному сенсі всі вони з себе нічого особливого не представляють. Жодна з цих партій не в змозі була б подолати цей 5% бар'єр, - отмечат Аббас Галлямов, - їх тепер підсумовували в надії на те, що вони, значить, відберуть частину виборців у КПРФ. Ну, якщо Кремль і кине адміністративні сили на його підтримку, напевно, 5% вони зможуть взяти. Самі по собі в чесній боротьбі - навряд чи ».

Російська еліта чіпко тримається за владу. У цьому їм в основному допомагає силовий блок: ФСБ і МВС, а також підконтрольна ЦВК і суди. Разом з тим продовжує працювати пропагандистська машина. Тому зміна влади демократичним шляхом навряд чи може статися, вважає Владислав Іноземцев.

«Тому я думаю, що цей режим не буде змінено електорально. Ось. У нього є перспективи тільки бути знищеним якоїсь потужної революцією або існувати дійсно ».

Міністерство закордонних справ України вже попередило Кремль про наслідки залучення жителів непідконтрольних територій до голосування на виборах в Госдумсу.

«Участь в цих виборах жителів Донбасу, як і жителів тимчасово окупованого Криму, поставлять під сумнів їх легітимність, а результати такого голосування не будуть визнаватись ані Україна, ані міжнародним співтовариством», - зазначив речник МЗС України Олег Ніколенко.

НОВОСТИ ВСЕ
Нічого не знайдено.