Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

Центральна та Східна Європа на перехресті інформаційної агресії Кремля

Центральна та Східна Європа на перехресті інформаційної агресії Кремля

Материал опубликован в рамках проекта «Сектор безопасности Украины» Центра исследований армии конверсии и разоружения. Редакция может не разделять мнение автора.

Останні кібератаки на об’єкти критичної інфраструктури України та ряду інших країн продемонстрували готовність Росії й надалі підвищувати ставки в інформаційному протистоянні із Заходом. Чи готова Європа дати адекватну відповідь?

Згадаймо, що наприкінці травня поточного року президентом України було введено в дію рішення РНБО про заборону доступу до російських соціальних мереж ВКонтакте і Одноклассники, поштових серверів Mail.Ru і Яндекс. Плюс вже у червні було заборонено в’їзд 17 російським журналістам. Дебати довкола цих кроків Києва розгорнулись не лише в Україні.

Чергова занепокоєність ряду європейських інституцій була цілком очікуваною – свобода ЗМІ та свобода слова є головними європейськими цінностями. В той час як офіційні особи НАТО виказали переконання, що заборона доступу до російських соціальних мереж не обмежує свобод українських громадян, генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд, а також представники ряду впливових міжнародних організацій (де виділяються «Репортери без кордонів») недвозначно вказали Києву на попрання стандартів свободи слова.

На тлі подібних суперечок варто розуміти, що Україна, в принципі не збирається і не буде в змозі швидко, а головне, ефективно повністю перекрити доступ до російських ЗМІ в Інтернеті. За найскромнішими оцінками, забезпечення таких ініціатив оцінюється в 1 мільярд доларів США. Щодо заборонених порталів, то варто відзначити цікаву деталь: після резонансного рішення Києва «несподівано раптово» в істотній мірі (на 35%) зросла популярність браузера Opera завдяки вбудованій функції VPN (Virtual Private Network) – анонімного (прихованого) місцезнаходження в Інтернеті.

Європейцям слід було б замислитись над тим, що спонукало офіційний Київ прийняти таке політично непопулярне та сумнівне з точки зору технічного втілення в життя рішення про обмеження в Інтернеті на четвертий рік після анексії Криму. А замислитись там є над чим.

Українська влада переконана, що заборонені ресурси, особливо пошукова система Яндекс, перебувають під контролем російських спецслужб і системно використовуються для збору інформації та організації відповідних впливів та інформаційних атак проти України.

Дослідження інституту Political Capital (Угорщина) щодо інформаційних впливів Кремля як один із висновків вказує на те, що події в Криму 2014 року або так звана «російська весна» стали лише відправним пунктом інформаційно-пропагандистського походу не лише проти України, а й Заходу загалом. При цьому Київ виступає головним об’єктом атак – антиукраїнський наратив неодмінно присутній в інструментарії інформаційного впливу Росії на будь-яку країну Європи.

В Будапешті не залишились непоміченими результати дослідження української громадської організації «Детектор медіа» на предмет вразливості до російських впливів Угорщини, Чехії, України та Грузії у трьох вимірах - політичному, медійному та громадянського суспільства. За підсумками оцінок російських інформаційних впливів та захисної реакції на них саме Угорщина виявилася найбільш вразливою. Визначальну роль тут відіграє фактор політичної еліти, насамперед, через домінування в центральних державних ЗМІ партій Фідес (Fidesz-KDNP) та Йоббік (Jobbik), чиї антиєвропейські гасла активно резонує Кремль. (Із повною версією дослідження можна ознайомитись за посиланням).

Експерти Political Capital вказують на те, що уряд Угорщини досі не визнає інформаційних загроз з боку Росії. В той же час, в угорських Стратегії національної безпеки (2012 р.) та Стратегії кібернетичної безпеки (2013 р.) інформаційну війну визначено як одну із загроз національній безпеці держави. Дослідження 2016 року, проведене угорським Інститутом Закордонних справ і Торгівлі (Institute for Foreign Affairs and Trade - IFAT), продемонструвало маніпулятивний характер ролі та позиціонування Угорщини як «тарана» Кремля у інформаційній боротьбі проти Європейського Союзу в російській вітчизняній та міжнародній пресі.

Грузія є другою найбільш вразливою країною у зазначеному вище рейтингу «Детектор медіа». Її вразливість найкраще демонструє приклад висвітлення теми надання безвізу з ЄС – здавалось би з усіх боків позитивної події. Натомість російські та грузинські проросійські інформаційні канали впливу в унісон повідомили про те, що безвізовий режим не пов'язаний з довгостроковими реформами та європейською інтеграцією, однак зумовлений перспективою створення на грузинській території таборів для сирійських біженців з Європейського Союзу ...

На окупованих територіях українського Донбасу Москва не обмежується фізичним контролем території, а й намагається ізолювати ці території в інформаційному плані, в результаті чого місцеві жителі отримують виключно тенденційну чи відверто недостовірну інформацію з російських ресурсів або новостворених із подачі Кремля сепаратистських ЗМІ.

В українському Центрі досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) неодноразово звертали увагу на те, що в окупованих регіонах Донбасу та на території власне Росії ведеться активна вербовка добровольців до 1-го та 2-го армійських корпусів т.зв. ДНР/ЛНР (які є, по суті, структурними підрозділами ЗС РФ) та до армії найманців у Сирії. Аналітики центру вважають, що Москва не лише де-факто не веде боротьбу проти тероризму, а й виступає його джерелом, адже все більше бойовиків-вихідців з Росії та країн СНД (через Росію) беруть участь в екстремістських і терористичних актах під прапором Ісламської держави в Сирії та Іраку і руху Талібан в Афганістані.

Після втручання Москви у перебіг виборів за кордоном, маховик російської пропаганди продовжує набирати обертів: в цьому році на черзі парламентські кампанії в Чехії та Німеччині, а в наступному – в Угорщині. За оцінками словацького інституту Globsec Policy Institute популярність президента Росії Володимира Путіна серед населення Словаччини, Чехії та Угорщини сьогодні вища, ніж в канцлера Німеччини Ангели Меркель… А загалом в країнах Центральної та Східної Європи щонайменше 10 мільйонів людей регулярно споживають дезінформацію Росії або користуються «альтернативними медіа», прихованим господарем яких є Кремль.

Лорант ДЬЙОРІ (Lóránt GYŐRI), Political Capital, Угорщина

Володимир КОПЧАК, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння

Материал опубликован в рамках проекта «Сектор безопасности Украины» Центра исследований армии конверсии и разоружения. Редакция может не разделять мнение автора.

0

НОВОСТИ ДОНЕЦК / ЛУГАНСК ВСЕ
15:52
Ходаковский обвинил людей Захарченко в провокации
14:19
Захарченко требует согласовывать перемещение миротворцев с «ДНР»
11:18
У жителей Луганска спросили, как они будут праздновать Новый год
10:52
«ДНР» запретила раздавать ОБСЕ какие-либо материалы
09:52
В «ДНР» заявляют о повреждении больницы и восьми домостроений обстрелами
00:11
Главные события неподконтрольного Донбасса за 15 декабря
18:24
Фото дня: Донецк сегодня
13:59
Комендантский час в Донецке отменят на Новый год и Рождество
13:12
«ДНР»: Во время пожара в копанке пострадали три горняка
12:28
«ЛНР»: На Луганщине насосная станция осталась без окон из-за обстрела
06:15
Скрытые казни и тюремные сроки – главное о неподконтрольном Донбассе за 14 декабря
21:36
Фото дня: Донецк сегодня
20:44
«ДНР»: В Докучаевске в ходе обстрела ранен местный житель
19:29
В «ДНР» угрожают поставками оружия на мирные территории Украины
17:12
ООН: Группировка «ЛНР» задержала мужчину за пение украинской песни в местном баре
17:56
СБУ заявляет о задержании в районе АТО наркогруппировки, в которую входили сотрудники Нацполиции
17:13
Жебривский пообещал реконструкцию КПВВ
16:26
В Луганской области обесточены несколько населенных пунктов
15:52
Ходаковский обвинил людей Захарченко в провокации
14:45
СБУ: Трое боевиков «ДНР» и «ЛНР» получили тюремные сроки
14:19
Захарченко требует согласовывать перемещение миротворцев с «ДНР»
13:38
СМИ: Россия увеличила контрабанду угля из неподконтрольного Донбасса
12:49
ОБСЕ: Россия собирается отозвать своих офицеров из СЦКК
11:43
В городке для переселенцев во время пожара погиб двухлетний мальчик
11:18
У жителей Луганска спросили, как они будут праздновать Новый год
10:52
«ДНР» запретила раздавать ОБСЕ какие-либо материалы
10:07
Франция просит РФ повлиять на боевиков для соблюдения режима прекращения огня на Донбассе
09:52
В «ДНР» заявляют о повреждении больницы и восьми домостроений обстрелами
09:03
Штаб: Ситуация в районе проведения АТО характеризуется уменьшением обстрелов
00:11
Главные события неподконтрольного Донбасса за 15 декабря
ВИДЕО
В городке для переселенцев во время пожара погиб двухлетний мальчик
Открыто уголовное производство по статье - нарушение установленных законодательством требований пожарной безопасности.
16 декабря, 11:43
У жителей Луганска спросили, как они будут праздновать Новый год
Большинство опрошенных говорит о том, что встречать будут дома.
16 декабря, 11:18
Гендиректор «Шахтера» ответил «ДНР»
Генеральный директор ФК «Шахтер» Сергей Палкин прокомментировал заявления группировки «ДНР» о том, что клуб больше не может называть себя донецким.
15 декабря, 16:15