Що змінило відключення мобільного зв’язку в Донецьку?

Що змінило відключення мобільного зв’язку в Донецьку?

Прямий дохід угруповання бойовиків “ДНР” від відключення українського мобільного зв’язку становить 42-60 мільйонів російських рублів (від 750 тис. до 1 млн. доларів) від продажу 500 тисяч карток (“стартових пакетів”) протягом січня-лютого 2018 року.

Про це йдеться в аналітичній доповіді громадської організації “Донецький інститут інформації” з назвою “Що змінило відключення зв’язку в Донецьку?”, яка була презентована 27 березня 2018 року в місті Києві.

За даними аналітиків, це лише мінімальні суми, які “ДНР” могла отримати від продажу додаткових 500 тисяч карток власного мобільного оператору внаслідок підвищення попиту на них та встановлення монополії на зв’язок. Надходження від подальшої абонентської плати та плати за послуги будуть значно вищими.

Нагадаємо, з 11 січня 2018 року мешканці непідконтрольних районів Донбасу залишаються без українського мобільного зв’язку, який зник з технічних причин та не був відновлений через неможливість домовитись про ремонтні роботи на непідконтрольній території.

Мобільний зв’язок - одне з основних джерел надходжень коштів до бюджетів самопроголошених республік, підтримуваних Росією, таких як Придністров'я та анексованих територій, таких як Крим. Надання послуг мобільного зв’язку на таких територіях значно рентабельніше ніж за умов відкритої конкуренції та відкритого ринку. Надприбуткам мобільного оператора проросійського угруповання сприяє відсутність конкуренції.

Встановлення монополії на мобільний зв’язок дозволить скоротити бюджетний дефіцит “ДНР” коштом абонентів та призведе до тяжких гуманітарних наслідків та негативно вплинути на процес подальшої реінтеграції цих територій та мешканців до загального українського простору.

В той же час, намагання представників української влади відновити зв’язок українського оператора за допомогою міжнародних майданчиків поки не показали ефективності через позицію бойовиків, які вмотивовані підтримувати власну монополію як джерело прибутків, отриманих від населення.

“До наслідків ми відносимо - суттєве погіршення зв’язку мешканців непідконтрольної частини Донбасу з “великою” Україною; посилення ідеологічного та пропагандистського впливу “ДНР”; посилення контролю над мешканцями непідконтрольної території з боку “ДНР” через монополіста зв’язку, підконтрольного спецслужбам угруповань бойовиків та, ймовірно, російським. Зв'язок став однією з “державних” монополій “ДНР” та джерелом доходів для їх бюджету. Перед українським суспільством стоїть важливе завдання - зберегти зв’язки з громадянами, які залишаються в окупованих районах. Про це говорить і Президент України, і голова Уряду, це завдання зафіксовано і в діяльності Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, Міністерства з питань інформаційної політики” - заявив аналітик ГО “Донецький інститут інформації” Віталій Сизов.

Для збереженнях зв’язків з громадянами аналітична група “Донецького інституту інформації” запропонувала:

  • інтенсифікувати процес пошуку шляхів вирішення проблеми на засіданнях Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України, до якої входять уповноважені групи представників України, ОБСЄ та Росії;
  • залучати міжнародні, громадські, волонтерські організації, які працюють у сфері захисту прав людини, з метою визнання факту відключення мобільного зв’язку як порушення права людини на комунікацію;
    запровадити державну систему грантової підтримки громадським організаціям та волонтерам, які відіграють важливу роль у донесенні достовірної інформації щодо дотримання прав громадян на тимчасово окупованій території;
  • Міністерству з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, Міністерству з питань інформаційної політики розпочати роботу з пошуку спільних моделей співпраці з метою ліквідації розриву в сфері урядової комунікації з мешканцями непідконтрольних територій, поширення інформації та розвитку інфраструктури;
  • Раді з питань відновлення та розбудови миру в Україні, яка була створена Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року, врахувати поточну ситуацію з відключенням мобільного зв’язку і оцінити це як ризик для процесу зміцнення національного потенціалу для розбудови стійкого миру та запропонувати шляхи вирішення зазначеної проблеми;
  • Раді з питань національної єдності, яка була створена Указом Президента України від 11.12.2015 року, визнати питання недоступності мобільного зв’язку, як ризик для консолідації українського суспільства і враховуючи поточну ситуацію, запропонувати оптимальні заходи, спрямовані на зміцнення національної єдності та розвиток національної свідомості.

Довідка

Громадська організація “Донецький інститут інформації” - це неурядова експертно-аналітична організація. На нашому сайті “Донбас: повний доступ” щоденно публікуються моніторинги про події та ситуацію на непідконтрольній території.

НОВОСТИ ДОНЕЦК / ЛУГАНСК ВСЕ
00:10
Угроза ударов на День независимости, переговоры Зеленского с Эрдоганом. Главное за день ►
23:08
В Крыму заявили о сбитом беспилотнике в районе военного аэродрома
18:58
«ДНР»: Три человека погибли и пятеро ранены в ДТП возле границы с РФ
17:44
В Запорожской области начали выдавать российские автономера
16:20
Ахметов заявил о готовности восстанавливать деоккупированный Мариуполь
16:13
Что продают на рынке, показали жители подконтрольного «ЛНР» Луганска
16:06
Четырех директоров школ Мариуполя подозревают в государственной измене
15:10
В Херсоне появился мобильный оператор «ДНР» «Феникс»
12:18
В подконтрольном «ДНР» Светлодарске из-за обстрела погибли двое взрослых и ребенок
11:36
Разбитая база «вагнеровцев» и угроза катастрофы на ЗАЭС. Неделя в оккупации ►
11:19
Будет ли работа врачей в оккупации считаться коллаборационизмом, пояснили в Минздраве
11:12
На шахте «ЛНР» уже более 10 дней тушат пожар
10:41
Взрывы слышно до сих пор: На складе группировки «ДНР» в Амвросиевке детонируют боеприпасы
10:29
«ДНР» намерена запустить Углегорскую ТЭС
09:54
В оккупированной Амвросиевке прогремели взрывы
00:10
Угроза ударов на День независимости, переговоры Зеленского с Эрдоганом. Главное за день ►
23:23
Более семи тысяч человек эвакуировали из Донецкой области с начала августа — Верещук
23:08
В Крыму заявили о сбитом беспилотнике в районе военного аэродрома
22:22
ВСУ отразили атаки российских войск — Генштаб
21:56
Взрывы были слышны в Керчи
20:57
Зеленский подписал закон, запрещающий повышать тарифы на газ, отопление и горячую воду
20:39
В Белгородской области РФ горит склад с боеприпасами
20:25
Генсек ООН принял решение о миссии для установления фактов трагедии в Еленовке
19:46
Оккупанты готовят провокацию на Запорожской АЭС 19 августа - ГУР
18:58
«ДНР»: Три человека погибли и пятеро ранены в ДТП возле границы с РФ
18:01
Во Львове завершилась встреча президентов Эрдогана, Зеленского и генсека ООН Гутерриша
17:44
В Запорожской области начали выдавать российские автономера
17:14
На Донетчине один погибший, четверо раненых за сегодня. Жителей призывают эвакуироваться
16:50
Россия против предложений о демилитаризованной зоне вокруг Запорожской АЭС
16:37
Зеленский рассказал, о чем говорил с Гутерришем