Скільки вугілля Україна вивозить з окупованої території? - дослідження

Скільки вугілля Україна вивозить з окупованої території? - дослідження

Скільки вугілля Україна вивозить з окупованої території? - дослідження

28 травня 2016 року в Ясинуватій, що розташована на території Донецької області, непідконтрольній українській владі, працівники Донецької залізниці провели мітинг із вимогою виплатити їм борги із зарплати. Мітинг мав широкий резонанс у медіа та сприяв стигматизації мешканців непідконтрольної території.

Залізничників, які залишилися на непідконтрольній території, звинувачували в тому, що вони самі «хотіли відокремитися» та закликали отримувати зарплату в організації «ДНР», а тепер страждають від наслідків своїх дій.

Проте, залізничники з Ясинуватої, що мітингували, дійсно юридично працюють на українському підприємстві, хоча Україна не контролює Ясинувату.

«Донецькій інститут інформації» підготував мемо про те, що треба знати про цю акцію.

Вплив бойових дій на роботу Донецької залізниці


Залізничний транспорт має ключову роль для стабільної роботи промисловості Донецької області. До війни — у 2013 році — питома вага в обсязі відправлених вантажів усіма залізницями країни державного підприємства «Донецька залізниця», яке діяло на територіях Донецької, Луганської та частково Запорізької, Харківської та Дніпропетровської областей, становила близько 37% , тобто більше третини.

Більшу частку — 56% всіх залізничних вантажів — становило вугілля. Бойові дії значно вплинули на роботу залізниці. Так, за липень-вересень 2014 року відправлення залізничних вантажів із території Донецької області зменшилось у порівнянні з третім кварталом 2013 року в 1,8 раза, у цілому по Донецькій залізниці — більш ніж удвічі, у тому числі вугілля — у 2,5 раза. Останні загальні дані про роботу Донецької залізниці обласне управління статистики наводило в підсумках за 2014 рік.

Того року залізничним транспортом відправлено 74,3 млн тонн вантажів, що менше попереднього року на 23,1%. Відправлення Донецькою залізницею вугілля, питома вага якого склала 53,6% загального обсягу залізничних вантажів, у порівнянні з показниками 2013 року зменшилося на 34,4 %.

За даними Міненерговугілля, на непідконтрольній території Донецької та Луганської областей знаходиться 85 шахт усіх форм власності, що становить 57% від їх загальної кількості по Україні. З них на 60 шахтах видобувалося енергетичне вугілля, зокрема майже 100% антрациту , від якого залежить робота багатьох українських теплових електростанцій. Тому одним із товарів, який найчастіше перевозять залізнички, є саме вугілля.

Як працює залізниця в умовах «ДНР»?


Бойові дії хоч і ускладнили діяльність Донецької залізниці, проте не припинили її роботу. Як повідомили в департаменті розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації, фактично до грудня 2015 року на території області, розділеній лінією фронту, функціонувало єдине підприємство залізничного транспорту — державне підприємство «Донецька залізниця». Головне управління розташоване в місті Донецьк та з травня 2014 року захоплено озброєними представниками організації «Донецька народна республіка».

До структури Донецької залізниці до війни входили чотири дирекції залізничних перевезень. На підконтрольній українській владі території Донецької області залишилась лише одна — Краснолиманська дирекція. Водночас деякі великі промислові підприємства в Донецькій і Луганській областях, які обслуговує Донецька залізниця, і далі функціонують на непідконтрольній території та сплачуюють податки в українські бюджети всіх рівнів. Це, передусім, підприємства важкої промисловості.

Чи займається Донецька залізниця контрабандою?

За дозволом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України низка українських теплоелектростанцій споживають паливо з тимчасово непідконтрольної території, яке вивозиться Донецькою залізницею.

За даними департаменту, упродовж 2015 року ДП «Донецька залізниця» відправлено 69,1 млн тонн вантажів, тобто майже стільки, як у 2014 році. У тому числі, з непідконтрольною території на підконтрольну відвантажено 24,8 млн тонн вантажів, зокрема вугілля 15,6 млн тонн. За 4 місяці 2016 року відправлено 10,5 млн тонн вантажів, зокрема енергетичного вугілля — 4,1 млн тонн. Як бачимо бої та лінія фронту майже не позначились на завантажені підприємства у 2015 році, хоча за підсумками першого кварталу 2016-го помітний деякий спад.

Конфлікт за контроль над Донецькою залізницєю


Двовладдя на Донецькій залізниці протрималось до кінця 2015 року, коли на базі Краснолиманської дирекції залізничних перевезень у грудні було створено регіональний філіал «Донецька залізниця», яка є структурним підрозділом ВАТ «Укрзалізниця» (регіональна філія).

27 січня 2016 року в облдержадміністрації відбулася нарада з питання вироблення механізму взаємовідносин між створеним регіональним філіалом і ДП «Донецька залізниця» (з метою подальшого функціонування вантажних залізничних перевезень між підконтрольною й непідконтрольною територіями області).Нажмите для увеличения изображения


З 2 березня 2016 року дія договорів ПАТ «Укрзалізниця» з ДП «Донецька залізниця» була припинена. Новостворений філіал не має договірних відносин із ДП «Донецька залізниця, тому взаєморозрахунки між ними за перевезення вантажів між непідконтрольною й підконтрольною територіями неможливі. Це призвело до відсутності оборотних коштів у підприємства з непідконтрольної території.

За даними департаменту розвитку базових галузей Донецької обласної адміністрації, станом на червень 2016 року чисельність працюючих у ДП «Донецька залізниця» на території, непідконтрольній українській владі, становила 25 тис. осіб, яким припинили виплату заробітної плати. Загальна заборгованість із заробітної плати перед цими людьми за даними чиновників становить 242 млн грн. Працівникам пропонують перевестися до нового підприємства — регіональної філії «Донецька залізниця».

28 травня 2016 року на залізничній станції Ясинувата, що знаходиться на непідконтрольній території, відбувся мітинг із вимогами до української влади ліквідувати заборгованість із заробітної плати, а з 30 травня залізничники припинили рух поїздів між підконтрольною та непідконтрольною частинами Донецької області. Представники організації «ДНР» намагалися надати мітингу антиукраїнську спрямованість. Треба зазначити, що на непідконтрольній территорії всі масові акції проводяться під наглядом організації «ДНР».

Згідно повідомлень міністерства транспорту організації «ДНР» з 11 липня рух поїздів було відновлено, а питання виплати заборгованості стало предметом переговорів.


 
Нажмите для увеличения изображения

Висновки

Всупереч бажанню представників організації «ДНР» надати протестам залізничників антиукраїнського забарвлення, ситуація не є такою. Від початку бойових дій ДП «Донецька залізниця» фактично знаходиться під подвійним контролем із боку української влади та організації «ДНР» та продовжує обслуговувати підприємства, що розташовані на непідконтрольній території, проте сплачує податки до бюджету України.

Вимоги залізничників до української влади виплатити заборгованість із заробітної плати цілком обґрунтовані та законні. Організація «ДНР», що встановила на непідконтрольній території монополію на проведення масових акцій, намагається використати проблемну ситуацію для власних пропагандистських цілей. Залізниця, розташована на непідконтрольній території, є складовою частиною системи української залізниці та промислових ланцюжків, тому не може ефективно працювати автономно.

Українським посадовцям слід утримуватися от різких заяв у бік учасників акції, які вимагали від законної влади домогтися виплати боргів із заробітної плати. Стабільна робота донецької залізниці сприяє збереженню економіки непідконтрольної частини Донецької області в економічному просторі України, що є плацдармом для реінтеграції в разі подальшої успішної мирної реінтеграції або військової операції.

Віталій Сизов, аналітик «Донецького інституту інформації»

НОВОСТИ ОККУПАЦИЯ ВСЕ
23:17
Главное за день: Обстрелы Селидового и Горловки. Российские шпионы в Германии
17:33
Экс-директор «Мариупольтранс» проведет 4 года в исправительной колонии за крупную взятку
16:59
Более полусотни российских военных срочно покинули подстанцию в Очеретино
16:14
В оккупированной Горловке под обстрел попали медучреждения
14:10
Оккупированный Донецк попал под обстрел: двое людей получили ранения
13:36
ГУР МОУ назвало российские потери из-за атаки на аэродром в Джанкое
11:51
В захваченной Горловке в больнице погибла 12-летняя девочка: причина
10:48
Прокремлевского пропагандиста-американца похитили российские военные в Донецке
08:01
Буданов дал прогноз об окончании войны в Украине
23:20
Главное за день: В Крыму горел военный аэродром. Обстрел Чернигова
15:53
На аэродроме в Джанкое уничтожены установки ПВО, пропавшими без вести числятся более 20 оккупантов
14:50
Оккупант получил срок за расстрел жителя Киевской области
12:48
Ранее судимый боец «Шторма» расстрелял двух жителей оккупированного Лисичанска
10:21
Роспропаганда запустила новый фейк об Украине: выдали флаг и герб Удмуртии за знаки «канадских наемников»
08:01
Из Крыма сообщают о взрывах и пожаре на военном аэродроме в Джанкое
23:33
Главное за день: В Запорожской области взорвали коллаборанта. Зеленский подписал закон о мобилизации
22:14
Мариуполь: взамен жилья оккупанты будут выдавать только денежную компенсацию ►
21:00
В оккупации на взятке задержан «чиновник ДНР»: он замешан в деле о хищении черного металла
16:59
В оккупированной Запорожской области подорвали «депутата»-коллаборанта партии Единая Россия
12:28
В оккупированном Крыму задержали мужчину, который высказался против войны в Украине
23:17
Главное за день: Обстрелы Селидового и Горловки. Российские шпионы в Германии
22:39
Отказавшегося воевать мобилизованного россиянина заковали в наручники и насильно посадили на борт в Украину — СМИ
21:57
Швейцария выделит более 5 миллиардов евро на восстановление Украины
21:13
РФ отправляет в атаки на Часов Яр наемников из других стран — ВСУ
19:30
Украина может получить шесть систем Patriot от партнеров — Шольц
19:18
Эволюция домашнего телевизора: как изменился наш любимый гаджет (PR)
18:39
СБУ: Задержан поляк, предлагавший спецслужбам РФ помочь с покушением на Зеленского
18:10
США и Британия ввели санкции против производителей «Шахедов»
17:33
Дания стала первой страной, которая закупит оружие для ВСУ у украинских производителей
17:33
Экс-директор «Мариупольтранс» проведет 4 года в исправительной колонии за крупную взятку
16:59
Более полусотни российских военных срочно покинули подстанцию в Очеретино
16:30
РФ переносит ракетоносители из Черного моря в Каспийский — Зеленский
16:14
БПЛА ударил по наблюдательному пункту Минобороны РФ в Белгородской области, погиб контрактник — СМИ
16:14
В оккупированной Горловке под обстрел попали медучреждения
15:58
Беспилотники в небе Украины практически парализовали поле боя — WP
14:10
Оккупированный Донецк попал под обстрел: двое людей получили ранения
13:46
Россияне ударили ракетами по Днепропетровской области, есть пострадавшие
13:36
ГУР МОУ назвало российские потери из-за атаки на аэродром в Джанкое
12:59
РФ утром атаковала Донецкую область: есть жертва и пострадавшая
12:50
«Белые ангелы» эвакуировали из Торского семью с животными