Свято з присмаком трагедії. Як окупанти відкривали зруйновану школу в українському Маріуполі

Свято з присмаком трагедії. Як окупанти відкривали зруйновану школу в українському Маріуполі

Окупант біля входу до школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу Окупант біля входу до школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Санкт-Петербург — Маріуполю» — із такими кульками синього, білого та червоного кольорів до школи пішли першокласники в окупованому Росією українському Маріуполі.

Тепер їх російською зустрічають вчителі, які пройшли перепідготовку в РФ. Історії нашої держави у новій програмі «ДНР», звісно, не знайшлося місця. Українська мова тепер лише як факультатив.

Першокласники у школі окупованого Маріуполя, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

В очах дітей досі картини вибухів, вони здригаються від звуків лопнувших кульок та літаків, що час від часу літають над Маріуполем.

Через посилену охорону силових структур «ДНР» у будівлю не пропускають навіть батьків. Відремонтувати школу пітерські підрядники поки що не встигли до кінця, але вже встановили погруддя Леніна біля входу.

Бюст Леніна біля школи в окупованому Маріуполі, 1 сентября 2022 года. Фото: Виктория Рощина / Новости Донбасса

Все «свято» виглядає штучно, з ознаками певної підпільності. Про зміну навчального процесу у дітей та батьків багато питань, але за них усі давно вирішили «високі чини» — зрадники з «ДНР» та політики з Росії, які особисто прибули до навчального закладу, в ремонт якого вкладали гроші, залучаючи «своїх» підрядників.

Школу відвідали лідер донецьких бойовиків Денис Пушилін, самопроголошений міський голова та виходець із забороненої в Україні партії ОПЗЖ Костянтин Іващенко, представники «Єдиної Росії». Усі вони запевнили, що «ДНР» та Санкт-Петербург тепер назавжди з Маріуполем.

Замість першого дзвінка для дітей звучало вітання губернатора Санкт-Петербурга Олександра Беглова.

Секретар генради партії «Єдина Росія» Андрій Турчак, депутат Дмитро Саблін та голова «ДНР» Денис Пушилін у школі окупованого Маріуполя, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Детальніше про те, як окупанти відновлюють освітній процес у захопленому й випаленому ними Маріуполі — в репортажі «Новин Донбасу».

Навчання «по-новому»

З ранку 1 вересня біля школи №65 у Маріуполі посилена охорона. Цей об'єкт досі у процесі ремонту. До відновлення залучено російських підрядників з Москви та Петербурга. Вкластися в терміни вони не встигли, а тому двері дітям відчинила напіввідремонтована школа, в якій поки що навіть не працюють туалети.

Посилена охорона біля школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Втім, окупантам потрібна картинка, а тому діти до школи пішли. Дітей розділили за групами. Спочатку прийшли на так звану «святкову лінійку» перші та одинадцяті класи. Всім першачкам видали кульки кольору російського прапора з написом «Санкт-Петербург Маріуполю» та червоні стрічки — «Першокласник».

Діти біля школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

На свято першого дзвоника до окупованого Маріуполя прибули представники російських телеканалів та «преси ДНР».

Російські пропагандисти та волонтери біля школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Це дуже хвилююче свято для всіх нас», — розповідає в інтерв’ю російському телебаченню одна з вчителів 65 школи. «Ми проходили перепідготовку в Ростові. Сподіваюсь, що за рік, два ми зможемо переналаштувати на нову програму», — каже жінка.

Вчителька школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Самопроголошений «мер» Маріуполя Костянтин Іващенко (праворуч) в школі окупованого Маріуполя. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Усі викладачі Маріуполя, які перейшли на бік Росії, включаючи директора 65-ї школи Світлану Голікову, — автоматичні підозрювані в Україні за статтею про колабораційну діяльність.

Охорона супроводжує представників «Єдиної Росії» у школі окупованого Маріуполя, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

До навчального закладу прибули й «високі чини» — голова «ДНР» Денис Пушилін, самопроголошений «мер» Маріуполя Костянтин Іващенко та представники «Єдиної Росії» — депутат Дмитро Саблін та секретар генради партії Андрій Турчак. Останній напередодні пообіцяв випустити «правильний підручник історії щодо подій в Україні».

Посилена охорона супроводжує гостей із Донецька та РФ в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Школи деякі не ремонтувалися, не мали капітальних ремонтів десятиріччями. І зараз те, що ми бачимо цю школу... А це високі, російські стандарти... В мене просто дух захоплює», — сказав Пушилін.

Зазначимо, що до широкомасштабного вторгнення Росії підконтрольна Україні частина Донецької області активно розвивалася. Зокрема, реконструювалися школи та дитячі садки.

Підручники від РФ для школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Підручники від РФ для школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Нові стандарти по-їхньому — це навчання лише російською мовою без історії України. Українська мова, мабуть, буде на рівні факультативу. Також за кожного учня окупанти обіцяють батькам виплату у розмірі 10 тисяч рублів.

Кульки кольору російського прапора у школі окупованого Маріуполя, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Представники з Росії запевнили, що й надалі підтримуватимуть місто. Замість першого дзвінка у школі прозвучало звернення губернатора Санкт-Петербурга Олександра Беглова.

«Дорогі першокласники, ви починаєте подорож у світ знань, починаєте нове життя. Пітер із вами сьогодні і назавжди», — сказав Беглов.

Замість першого дзвінка першокласникам Маріуполя прозвучало привітання губернатора Санкт-Петербурга Олександра Беглова, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Під час першого уроку вчителі почали свою розмову з дітьми, попросивши знайти помилку у фразі «"Здравствуйте, дошколята».

«Ви сказали не російською», — вигукує один хлопчик. На що вчителька каже: «Ні, неправильно те, що ви вже не дошкільнята».

Учні тримають табличку «5 Г» біля школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Але багатьом дітям вже закладають те, що говорити українською мовою — це неправильно. Це щеплять поки що в ігровій формі. Наприклад, влітку багато школярів із Маріуполя відвідали табір у Пітері. «Їм подарували рюкзак, футболки з російською символікою, флешки», — розповідає мені мати шестикласника. «А в школі нам обіцяють видати футболки з буквою "Z"», — говорить сам хлопець.

Подарунки для першокласників від окупаційної влади, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Подарунки для першокласників від окупаційної влади, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Першокласники мало що розуміють у зміні шкільної програми на російські стандарти, адже це для них перша сторінка.

Ми сьогодні нічого не робили. Ми просто сиділи і нам розповідали, щоб ми нікуди не бігли без мами», — каже мені першокласниця з Маріуполя Маргарита за своїми враженнями з першого дня у школі. «Діти – квіти нашого життя, – доповнює онуку бабуся Жанна. — Для нас найголовніше, що вони розпочали навчальний процес і щоб вони більше не бачили цієї війни, цих жахів».

Жінка додає, що досі в дітей страх від звуків літаків. «Дуже велика психологічна травма. Діти пережили жах. Їх і у підвалі завалило, коли там ховалися в сусідів, потім жили до останнього в тамбурі, тому що будинок згорів повністю», — каже жінка. Вона додала, що для неї найважливіше, аби в місті більше не стріляли.«Нехай і кажуть, що ми зрадники, але ми так не вважаємо. Нам байдуже Росія чи Україна, найголовніше, щоб не було війни та наші діти росли в мирній атмосфері. Все».

Діти біля школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Поряд з нею зустрічаю шестикласницю. Вона шкодує, що навчання тепер буде не українською. «Шкода, тому що буде важче тепер, навчалася до цього постійно українською». Дівчинка весь час бомбардування міста жила з рідними в підвалі. Про це досі згадує з острахом. «Так, було дуже страшно, жили у підвалах. Зараз ніби вже спокійно, але досі буває страшно, коли літаки літають».

Трохи далі семикласники кажуть мені, що не бачать великої різниці у зміні навчальної програми, оскільки до 5 класу навчалися у російськомовній школі. «Так, можливо, навіть легше буде, особливо математика», — кажуть школярі.

Першокласники серед посиленої охорони у школі окупованого Маріуполя, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Дехто і серед батьків не погоджується з новою навчальною програмою. «А хто нас запитав? Ніхто. Самовільно все вирішили», — каже мама 12-річної школярки. «Я українка, чоловік в мене українець. Як можна привчити дітей до Росії? Як це скасувати українську мову, історію України? Вони казали про "ущємлєніє" російської мови. А що зараз роблять з українською?»

Хто загоїть рани?

Учні 65-ї школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Але перш за все батьки здебільшого переймаються за психіку дітей і радіють лише тому, що тепер вони вилізли з підвалів. «В мене син став дуже апатичним», — каже мама п’ятикласника. «Він просто замикається, я дуже переживаю за його психологічний стан. А щодо програми — думаю наздожене все».

Собака біля школи в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Жінка, яка проти зміни програми додає, що психологічні травми в дітей будуть загоюватися роками. «Я не впізнаю свою онучку... Вона стала дуже агресивною», — каже жінка. «Діти побачили, що все можна вирішувати силою — бити, вбивати, катувати і що все це залишається непокараним... Хто все це зможе загоїти?»

Що з Маріуполем?

Зруйнована будівля в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Що тут дивитися? Місто руїн...», — каже мені один з будівельників, якого зустрічаю біля зруйнованого драмтеатру.

Окупанти розпочали реставрацію зруйнованого драмтеатру, яку планують завершити протягом трьох років, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Наразі тут тривають будівельні роботи, які виконують будівельні компанії з Москви та Пітера. «Проект відновлення драмтеатру розрахований на три роки. Поки лише огороджуємо територію. Передню частину будуть залишати, а все інше — руйнувати і зводити по-новому».

Окупанти розпочали реставрацію зруйнованого драмтеатру, яку планують завершити протягом трьох років, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Окупанти розпочали реставрацію зруйнованого драмтеатру, яку планують завершити протягом трьох років, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Будівельник каже, що сам з Маріуполя, раніше працював на заводі імені Ілліча. Але поки триває його відновлення, єдина робота для зводчан — підмітальні вулиці. «А тут поки є робота і ніби платять гроші». Втім скільки і чим саме — чоловік не уточнив.

Ще один місцевий працівник тепломережі зазначив, що в них ставка 20 тисяч рублів. «Ми останні місяці виходили працювати в суботу на прохання керівників, але от керівництво з Донецька не заплатило за додаткову роботу нашій бригаді», — зазначив чоловік.

«Кадировці» охороняють завод імені Ілліча в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Завод імені Ілліча наразі під охороною «кадирівців». Роботи для людей там, дійсно, немає. Але його планують відновити. Натомість, «Азовсталь» відновлювати не будуть. Місцеві кажуть про плани оупантів зробити там технопарк. Час від часу з території «Азовсталі» досі доносяться вибухи. Місцеві кажуть — тривають розмінування.

Зруйновано «Азовсталь» в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Зруйновано «Азовсталь» в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Російська компанія «Олімпсітібуд» продовжує зводити у Маріуполі п'ятиповерхівки.

В окупованому Маріуполі будують багатоповерхівки. Для кого саме точно невідомо, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Втім для кого вони — питання поки що відкрите. Будівельники кажуть — для військових, військова комендатура запевняє — для людей, самі жителі кажуть — насамперед для поліцейських, лікарів та вчителів, наступні — мабуть, для звичайних мешканців.

В окупованому Маріуполі будують багатоповерхівки. Для кого саме точно невідомо, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Але скільки ж це потрібно збудувати, щоб розселилися всі постраждалі?» — розмірковують місцеві.

В окупованому Маріуполі зносять будинки, які не підлягають відновленню, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Тим часом у центрі міста продовжують зносити будівлі, що не підлягають відновленню. «Але під завалами деяких будинків досі лежать люди, чути сморід», — кажуть місцеві. «Під деякими тільки недавно дістали».

Зруйновані будинки в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

У частині багатоповерхівок з'явилися світло та вода. Щодо газу — питання відкрите, як і те, чи буде теплою зима.

Зруйновані будинки в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Продукти та медикаменти до міста завозять із Донецька та Росії, але ціни значно завищують. «Все в рази дорожче, бо кожен намагається заробити», — кажуть місцеві. У Маріуполі працюють два супермаркети на базі колишніх АТБ, які окупанти перейменували на «МетМаркет».

Зруйновані будинки в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Також у місті працює кілька маршрутів громадського транспорту — поки що безкоштовно, але незабаром планується встановлення ціни. Також по місту працюють таксисти — возять людей Маріуполем, а також до окупованих Донецьк, Бердянськ, Мелітополь. Також із міста курсують автобуси до окупованих Волновахи, Приморська, Бердянська.

Вулицями окупованого Маріуполя регулярно пересувається російська техніка, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Вулицями Маріуполя щодня курсує техніка окупантів. Окрім звичного маркування «Z» є також «V» і «O» у трикутнику, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Єдиним засобом зв’язку в Маріуполі є мобільний оператор «Фенікс» від «ДНР». Сім-картки можна придбати у поштових відділеннях та спеціальному офісі «Фенікса», розташованому в колишній будівлі відділення «Київстару». Також окупанти захопили потужності проводового провайдера, ті, хто мав інтернет вдома, також може ним користуватися.

Черга в окупованому Маріуполі по сім-карти «Фенікс», 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Гуманітарну допомогу можуть отримати лише категорія 65+ та жінки з дітьми. Інші повинні йти працювати, ставши в «центр зайнятості». Також пенсіонери можуть оформити пенсії у «пенсійному фонді» окупантів.

«Референдум» та «трибунал»

Відновлена будівля філармонії в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Відновлюють окупанти і будівлю філармонії. З дня на день, за словами будівельників, планується здавання об'єкту.

«Це буде федеральний суд», — каже мені місцева мешканка, яка мешкає поряд із філармонією. «Мають судити тут "азовців" скоро. Обіцяли 28 серпня, але щось відклали». Будівельники кажуть, що самі клітки для підсудних встановлені у підвалі, і їх там дуже багато.

Також деякі місцеві кажуть, що самих українських полонених напередодні «суду» мають привезти до виправної колонії Маріуполя (селище Каменськ), а звідти — на сам «судовий процес».

Зруйнована будівля в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Референдум» у Донецькій області поки що було відкладено. За словами голови «ДНР» Дениса Пушиліна, «до виходу на конституційні кордони». Про це постійно говорять і російські пропагандисти, які час від часу відвідують окуповане місто.

Проросійський білборд в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Обіцяли 11 вересня, але зараз начебто перенесли», — кажуть місцеві. «Там ще багато територій, за які йдуть бої. Тому не знаю, як скоро це все може бути».

Зруйнована будівля в окупованому Маріуполі, 1 вересня 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Втім місцеві не говорять про те, чи готові йти голосувати. Їхні думки щодо України та Росії досі різняться.  

І навіть попри тривалу окупацію тут є ті, хто досі гордо називає себе українцем і не погоджується з тим, що «їх ніхто не питав».

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
23:37
Головне за день: Обстріл Дружківки. Бельгія передасть Україні F-16 до кінця року
22:10
Більше не «Шахтар»: окупанти змінили емблему клубу на «Донбас-Арені»
16:58
СБУ повідомила про підозру голові російського ЦМРБанку Ареф'єву, який запроваджує «рубльову зону» на окупованому Донбасі
23:09
Головне за день: Удар по базі росармії у Луганську. Затримання людей в окупації
22:49
«ДНР»: П'ятьох людей поранено через обстріли
21:33
В окупації росгвардійці затримали 7 людей нібито за допомогу ЗСУ
21:10
Вибухи у Луганську: в окупованому місті велика пожежа
20:22
У Макіївці облили фарбою пам'ятник загиблому бойовику «ДНР»
16:50
РФ розгорнула масштабну інформаційну кампанію до річниці початку боїв за Донецький аеропорт. Що відомо
23:00
Головне за день: Число загиблих у Харкові зросло до 14. Окупанти захопили село Уманське
12:59
На окупованій Донеччині постраждав чоловік під час скидання вибухонебезпечного предмета з БПЛА
23:15
Головне за день: Ракетний удар по Харкову. Нові жертви у Донецькій області
15:45
Бракує бензину та захисту: пропагандистка розповіла про ситуацію в лавах окупантів на Луганщині
09:15
«ДНР» заявила про нічний обстріл окупованого Донецька
23:28
Головне за день: Контрнаступ ЗСУ на Харківщині. Путін знову говорить про переговори
20:10
Окупований Донецьк зазнав обстрілу: поранені троє людей (доповнено)
20:00
У лавах «ДНР» почалися чистки, Росія скорочує зарплати вчителям на окупованій частині Херсонщини — дайджест ►
14:33
Присягнула на вірність агресору: псевдопрокурор так званої ЛНР отримала максимальний термін
13:32
«Верховний суд ДНР» оголосив довічний вирок військовим ЗСУ: окупанти їх звинувачують у «замаху на вбивство»
11:53
З'явилося відео знищення батареї С-400 на окупованій Донеччині
23:37
Головне за день: Обстріл Дружківки. Бельгія передасть Україні F-16 до кінця року
23:21
Війська Росії вдарили по «багатоповерхівці» у Костянтинівці, а в Краматорську пролунала серія вибухів
22:57
Путін пригрозив «розширенням санітарної зони» у разі ударів західною зброєю по Росії
22:10
Більше не «Шахтар»: окупанти змінили емблему клубу на «Донбас-Арені»
21:37
Україна та Португалія підписали договір про гарантії безпеки. Про що йдеться в угоді
21:04
Авіація РФ скинула авіабомби на житловий квартал у центрі Торецька: є загиблі та поранені
19:08
Кабмін планує створити та ухвалити Стратегію деокупації та План її реалізації. Що там буде передбачено
18:29
РФ обстріляла Національний природний парк «Святі гори» на Донеччині: виникла масштабна пожежа
18:10
Винищувачі F-16 будуть доставлені до України дуже скоро — Умєров
17:18
У Києві помер засновник «Інтерфакс-Україна» Олександр Мартиненко
16:58
СБУ повідомила про підозру голові російського ЦМРБанку Ареф'єву, який запроваджує «рубльову зону» на окупованому Донбасі
16:56
У Покровській громаді в гаражі згоріли чотири людини
16:28
Понад 600 ув'язнених приєдналися до лав ЗСУ — Мін'юст
16:08
«Зливала» позиції ЗСУ під Слов'янськом та закликала вбивати українських полонених: СБУ затримала інформаторку РФ
15:33
Найнапруженіша ситуація на Покровському напрямку, триває 8 боєзіткнень — Генштаб
14:57
Армія РФ вдарила авіабомбою по околицях Дружківки: троє людей постраждали, серед них дитина
13:56
Україна має перемогти, дипломатичний шлях ми запропонували — Зеленський
12:52
Чи існує загроза наступу з Білорусі: відповідь ЦПД
12:28
Нідерланди планують зібрати Patriot для України спільно з країнами-союзниками
11:59
Україна та Бельгія уклали угоду про гарантії безпеки