Було дуже багато горя навколо: Друга річниця трагедії на залізничному вокзалі в Краматорську

Було дуже багато горя навколо: Друга річниця трагедії на залізничному вокзалі в Краматорську

Ракетний удар по Краматорську 8 квітня 2022 року Ракетний удар по Краматорську 8 квітня 2022 року

Вперше матеріал було опубліковано 8 квітня 2023 року.

Вранці 8 квітня 2022 року на території залізничного вокзалу Краматорська Донецької області зібралося близько чотирьох тисяч людей, які поспіхом залишали свої будинки через наступ російської армії. О 10:38 почали лунати вибухи. Просто по тих, хто чекав, було завдано удару з ракетного комплексу «Точка У». У річницю трагедії ми поговорили з очевидцями. Поліція, медики, швидка допомога, волонтери, які працювали на вокзалі, — всі допомагали пораненим. Більше подробиць — у репортажі «Новин Донбасу».«О восьмій годині я вже знімав, як люди готуються до евакуації. Було дуже багато людей, вони були по всьому периметру вокзалу», — розповів журналіст, свідок обстрілу Олексій Меркулов.

Поряд з ним жінка похилого віку з чоловіком із інвалідністю, який перебував у візку, питала у волонтерів, куди їм пройти далі. У цей момент пролунав вибух. Після вибуху, описує Меркулов, почався жах.

Наслідки удару по вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року. Фото: Національна поліція

«М'ясорубка людська. Тому що було дуже багато криків, було дуже багато людей у крові. І це був лише початок», — зазначив він.

На місце вибуху прибули поліцейські.

«Ми з напарником Євгеном Шелудько були недалеко від залізничного вокзалу. Коли почули вибух, то поїхали на звук», — сказав заступник командира роти ТОР батальйону патрульної поліції міст Краматорська та Слов'янська Олександр Глущенко.

Олександр Глущенко

Поліцейські виявили багато потерпілих і автомобілі, що горіли.

«Викликали одразу додаткові сили, екстрені служби: швидку допомогу, ДСНС та екіпажі поліції. Почали надавати допомогу людям, накладати турнікети, перев'язувати тощо», — розповів Глущенко.

Вибухи почули у центральній диспетчерській у Донецькій області.

«Приблизно о 10:30 8 квітня 2022 року ми почули сильний вибух, згодом ще два невеликі. За кілька хвилин почали надходити дзвінки про допомогу. Їх було дуже багато, люди кричали, просили допомогти… Йшлося про поранених дорослих та дітей», — згадує старша фельдшерка диспетчерської Ольга Наставальська.

Ольга Наставальська

На пероні та всередині вокзалу – крики та паніка. Оскільки обстріл вівся із тактичного ракетного комплексу «Точка У» із касетними боєприпасами, вибухів було кілька. Уламки розліталися навсібіч, і люди не розуміли, куди тікати та де ховатися.

«Потім почали вибухати бензобаки машин. Але люди подумали, що це другий "приліт", і побігли до приміщення вокзалу. Я почав знімати цей процес. І коли вже вийшов, це було хвилин за десять, то побачив, що уцілілих людей немає», — зазначив журналіст.

Наслідки удару по вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року. Фото: Національна поліція

На місце трагедії продовжували прибувати екстрені служби для надання невідкладної допомоги. А тим часом по всьому місту розривалися телефони в усіх медичних закладах.

«Був дзвінок зі станції швидкої допомоги: "Вибух на залізничному вокзалі, готуйтеся приймати дуже багато поранених". Ми готувалися, але не сподівалися, що буде такий великий потік. Почали їхати люди, спочатку це були швидкі, потім поліцейські машини почали привозити дуже багато поранених. А потім низкою – просто самі люди брали свої машини та привозили поранених… Це була просто річка, нескінченний потік», — розповіла завідувачка анестезіологічного відділення Катерина Мильнікова.

Катерина Мильнікова

У такій метушні багато хто просто не розумів, що робити й куди везти поранених людей. Помилково навіть завозили до швидкої допомоги, де тоді чергували Михайло та Світлана.

«За увесь час своєї роботи я вперше зіткнувся із такою трагічною ситуацією. На момент ракетного удару я був на своєму робочому місці. Ми почули вибух, і за деякий час нам помилково почали везти поранених. Після надання першої невідкладної допомоги ми повезли поранених у травматологію», — розповів фельдшер швидкої допомоги Михайло.

Михайло

Після травмпункту швидка попрямувала на залізничний вокзал.

«Ми не знали, що на нас там чекає, і що з людьми там діється. Але коли ми приїхали, то побачили величезний снаряд біля нашого вокзалу. Побачили військові машини, з яких надавали допомогу, побачили трупи, накриті бозна-чим. Люди, звісно, які не були поранені, а просто там перебували, перебували у шоковому стані», — згадує молодша медсестра Світлана.

Світлана

Поліцейські розрізали на частини намет, який стояв біля паркану, і почали використовувати як носилки для транспортування людей.

Через велику кількість поранених екстреним службам довелося робити складний вибір. І насамперед почали рятувати дітей.

«Перших почали заводити дітей. Це було дуже страшно. У якому плані — діти мовчали. Поранені діти мовчали! Ти заносиш дитину, а вона мовчить. Це моторошно, це справді моторошно», — поділилася завідувачка анестезіологічного відділення.

Тоді медики оперативно розгортали операційні. Багато хто повертався з дому на робочі місця, на допомогу до них їхали колеги з різних куточків області.

Наслідки удару по вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року. Фото: Національна поліція

«Я зайшла до операційної, а там уже були бригади, Слов'янськ, Дружківка та військові. Дві бригади військових медиків. Вони приїхали з усім своїм. Усі, бікси, коробки з медикаментами, і одразу почали класти хворих», — повідомила старша операційна медсестра Віра Костенко.

Завідувач хірургічного відділення Віктор Криклій зазначив, що вдавалося проводити оперативні втручання на восьми операційних столах одночасно.

«Щойно стало відомо, що буде масове надходження постраждалих, найбільш досвідченого хірурга було виділено на санпропускник — проводити медичну евакуацію. Відповідно до всіх законів та стандартів, які існують на сьогодні. Тобто всі потерпілі були поділені на категорії: ті, кому потрібна допомога в першу чергу, ті, хто може почекати певний час... І, на жаль, ті, кому допомога вже не врятує ні життя, ні здоров'я», — повідомив він. 

Віктор Криклій

Таким чином було організовано роботу всіх екстрених служб.

«Була залучена вся лікарня. Треба було стерилізувати матеріал, білизну… Пральня, кухня, людей треба було чимось нагодувати. Ну, всі, всі, буквально всі. З каталки на каталку... Це такий емоційний стрес... Я місяць не могла заснути. Тільки ніч, усі: ці крики батьків, ці дітки, відірвані ступні», — сказала Костенко.

Багато працівників профільних служб не хочуть згадувати той чорний день. Через рік біль по всіх загиблих та поранених не вщухає.

«Ракетний удар призвів до великої кількості постраждалих, поранених… Того дня протягом чотирьох годин ми госпіталізували до своїх відділень 64 поранених. Усіх їх прооперували. На жаль, серед них були ті, кого ми не змогли врятувати. Це були люди, які зазнали поранень, не сумісних із життям», — розповідає завідувач хірургічного відділення.

Через ракетну атаку загинула 61 особа, зокрема семеро дітей, поранено 121 людину. Усі постраждалі надходили до медичних закладів Краматорська.

Наслідки удару по вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року. Фото: Павло Кириленко / Facebook

«На той момент панікувати було ніколи. Усі були в роботі. Увечері, коли вже всі трохи видихнули, розпочалася якась панічна атака. Це було жахливо, чесно. Потім почали обходити хворих, збирати дані. Було дуже багато горя навколо… Я ніколи не забуду одну дівчинку. Ми заводимо її в операційну, а вона: "Мамо, мамо! А де мама?" Я кажу: "Сонечко, мама на тебе чекає". Пізніше хтось із медсестер сказав мені, що маму цієї дівчинки розірвало на шматки», — зазначила Мильнікова.

Костенко зазначає, що від касетних боєприпасів уламки застрягали в тілі, як леза.

Наслідки удару по вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року. Фото: Володимир Зеленський / Tekegram

«Пінцетом витягували уламки. Руки та ноги, це вже було найлегше. Найстрашніше — це діти», — сказала вона.

Такої думки й поліцейський.

«Найжахливіше, що ми побачили — це потерпілі та загиблі діти. Зокрема у маленької дівчинки, яку волонтер виносив на руках, були розірвані кінцівки», — повідомив Глущенко.

Мильнікова згадує, що всі столи були зайняті, оперувати доводилося на каталці.

«Одразу 11 дітей. То був потік. Потім підскочили мої інтерни, двоє дівчат, вони пильнували дітей під наркозом. Одразу ж в операційній, щоб ми їх перекидали максимально швидко, щоби звільняти столи. Тому що люди надходили», — розповіла вона.

Старша операційна медсестра наголосила на роботі швидкої.

«Всі дітки, яких привозили, вони вже всі були вже наколоті, вже з венфлонами, з крапельницями… Від больового шоку ніхто не помер. Відірвані ніжки, як це? Це, звісно, больовий шок», — пояснила вона.

Коли ситуація стабілізувалася, і постраждалим було надано всю необхідну медичну допомогу, профільні служби та цивільні особи, допомагали одне одному, вивозили поранених у Дніпро.

Наслідки удару по вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року. Фото: Національна поліція

«Я співчуваю рідним та близьким померлих. Я думаю, що медичний співробітник найкраще знає ціну людського життя… Я хочу вірити, що таких трагедій більше не буде. Це жорстока війна, де гинуть люди, гинуть діти, і це важко… Я вірю, що найближчим часом ми матимемо мир», — резюмувала Наставальська.

Костенко зазначила, що вірить у торжество справедливості.

«У якесь боже покарання. І ті, хто на нас напав, вони  відповідатимуть», — підсумувала вона.

НОВИНИ ОКУПАЦІЯ УСЕ
12:30
Удар по «академії внутрішніх справ» в окупованому Луганську: РФ має значні втрати серед офіцерів
23:27
Головне за день: Атаковані Донецьк та Должанськ. У Покровську буде підземна лікарня
23:12
У Маріупольській міськраді розповіли, скільки росіян перебуває в окупованому місті
21:52
У Генштабі ЗСУ підтвердили знищення ракетного корабля РФ «Циклон»: він не встиг випустити жодної ракети
20:46
У Луганську «судитимуть» громадянина України, якого бойовики «ЛНР» звинувачують у фінансуванні «Азова»
17:29
Атака на окупований Довжанськ 20 травня: удар припав на базу військових РФ, серед них є загиблі та поранені
16:45
В окупованій Горлівці внаслідок ДТП загинув чоловік
16:22
У захопленому Маріуполі сталася масштабна пожежа
14:08
На окупованій Луганщині постраждали восьмеро людей унаслідок атаки на склад ПММ
12:52
Під час обстрілу окупованого Донецька загинув один місцевий житель, є пошкодження
23:22
Головне за день: Бої за Вовчанськ. Удар по базі РФ у Луганську
21:30
На окупованій Луганщині пролунали вибухи — «ЛНР» заявила про обстріл
19:50
Голову окупованого Єнакієвого затримали за хабар
16:38
Ракетний удар по Севастополю 19 травня: ЗСУ потопили російський малий ракетний корабель «Циклон»
10:25
У Луганську завдали удару по академії внутрішніх справ, де базувалися російські військові
09:57
В окупованому Маріуполі продовжують переслідувати мігрантів
09:52
Кілька районів Росії та окупований Крим уночі зазнали атак
23:19
Головне за день: Що відбувається у Часовому Яру. Вибухи у Скадовську
00:08
Головне за день: Обстріл Красногорівки. Ситуація на фронті у Харківській області
23:45
В Алушті поховали російського офіцера, який загинув під час ракетного удару на Ай-Петрі
13:55
У ЗСУ спростували інформацію про просування російських військ у Часовому Яру на Донеччині
12:59
На підконтрольній Україні частині Донецької області через санкції відбувається блокування багатьох ресурсів
12:30
Удар по «академії внутрішніх справ» в окупованому Луганську: РФ має значні втрати серед офіцерів
12:02
В Донецькій області двоє поліцейських потрапили в ДТП: вони загинули
11:30
Російські окупанти обстріляли Лиман: є постраждалий
10:34
Війська Росії обстріляли Торецьк у Донецькій області: є загиблий
09:58
Армія РФ атакувала Чугуєв: є постраждалі, пошкоджено дитсадок
09:33
РФ вночі завдала ракетного удару по Покровську на Донеччині: загинуло подружжя, 10-річний син поранений
08:32
Російська армія просунулась у Часовому Яру та поблизу кількох сіл Донецької області – DeepState
08:28
На Донеччині за добу росіяни вбили одного цивільного, є постраждалі — Філашкін
07:46
ППО збила всі російські дрони цієї ночі — Олещук
23:27
Головне за день: Атаковані Донецьк та Должанськ. У Покровську буде підземна лікарня
23:12
У Маріупольській міськраді розповіли, скільки росіян перебуває в окупованому місті
22:26
На Донбасі зараз більше боїв, ніж на Харківському напрямку – Зеленський
21:52
У Генштабі ЗСУ підтвердили знищення ракетного корабля РФ «Циклон»: він не встиг випустити жодної ракети
20:46
У Луганську «судитимуть» громадянина України, якого бойовики «ЛНР» звинувачують у фінансуванні «Азова»
19:41
Сили спецоперацій ЗСУ розбили пів дивізіону російських ЗРК «Бук»
18:58
Керував російськими військами на Запоріжжі: у Москві заарештували генерала армії РФ
17:29
Атака на окупований Довжанськ 20 травня: удар припав на базу військових РФ, серед них є загиблі та поранені
17:11
Війська РФ скинули чотири КАБи на селище Золочів: зруйновані дитячий садок, ринок та будинки