Примусова евакуація дітей із Донецької області: що це означає

Примусова евакуація дітей із Донецької області: що це означає

Евакуація дітей у Донецькій області. Фото: Національна поліція України Евакуація дітей у Донецькій області. Фото: Національна поліція України

У проросійських медіа та телеграм-каналах набирає обертів тема нібито насильницького вивезення дітей із прифронтових населених пунктів у Донецькій області. Пропагандисти пишуть, що на неповнолітніх буквально полюють спеціальні служби, після чого їх відбирають у батьків. «Новини Донбасу» вирішили розібратися, у чому суть примусової евакуації насправді та як вона проходить.

Насильно дітей ніхто не забирає

3 квітня в одному з телеграм-каналів з'явилася інформація, що українські військові насильно вивозили дітей із Бахмуту. Пропагандисти посилаються на розповідь місцевої мешканки та матері 13-річної дівчинки Наталії Ткаченка.

«Щоб змусити батьків евакуюватися на територію України, дітей спеціально вишукували, а у разі відмови силою забирали», — цитують матір дівчинки.

При цьому, неясно, у цієї мешканки Бахмута відібрали її дитину чи вона просто щось бачила чи чула. Крім того, пропагандисти не розповідають, за яких умов живуть цивільні в населених пунктах, які російська армія методично обстрілює. Діти — у постійній зоні ризику, вони не виходять на вулицю, не навчаються, постійно перебувають у підвалах. 5 квітня z-канали уточнили: забирати неповнолітніх із їхніх сімей буде спецпідрозділ поліції «Білий янгол». Вже складено список з іменами 126 дітей із 21 населеного пункту. Такі цифри справді раніше опублікувало українське міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, але про те, що неповнолітніх насильно відбиратимуть у батьків і визначатимуть у будинках сімейного типу, інтернатні заклади, не йдеться.

Евакуаційна машина «Білий янгол». Фото: Національна поліція України

«В області працює п'ять евакуаційних екіпажів поліції "Білі ангели". Вони забезпечують безпечне вивезення дітей на броньованих автомобілях. Евакуйовані діти у супроводі одного з батьків або законного представника будуть забезпечені безоплатним притулком, соціальними гарантіями, гуманітарною допомогою та психологічною підтримкою», — інформує міністерство.

7 березня Кабінет міністрів затвердив ухвалу про примусову евакуацію дітей із зон активних бойових дій. Минулого тижня із Донецької області виїхало близько 300 неповнолітніх. Загалом, за даними поліції, від початку серпня вивезли близько 7 тисяч дітей.

«Йдеться не про відібрання дітей у батьків. Не йдеться про застосування фізичного примусу. Але юридична особливість примусової евакуації дітей полягає в тому, що принаймні один із батьків не має права відмовитися від евакуації та має супроводжувати дитину під час евакуації», — коментувала рішення міністр з питань реінтеграції Ірина Верещук.

Евакуація дітей із Авдіївки. Фото: Національна поліція України

У постанові зазначається, що у разі відмови евакуюватися разом із дитиною у батьків є право передати її іншим родичам чи представнику органу опіки, а дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, — уповноваженим органам. Правозахисники підкреслюють: важливо все ж таки розуміти, що ніхто не зможе відібрати дітей у їхніх батьків. Відповідальність за неповнолітніх, як і раніше, лежить насамперед на їхніх рідних, а держава зобов'язується забезпечити виїзд неповнолітніх.

«Найважливішим у цьому питанні є те, що дітей ніхто не розлучатиме з батьками чи їхніми опікунами. З двох батьків відмовитися має право лише один. Інший повинен виїхати разом з дитиною у місце перебування. Тішить те, що коли Нацполіція все ж таки знаходить родину з дитиною, люди не відмовляються. Але проблемою залишається пошук цих сімей, тому що всі вони постійно перебувають у підвалах», — каже засновник фонду Save Ukraine Микола Кулеба.

Говорить про це і програмний директор міжнародної благодійної організації «СОС Дитячі Містечка в Україні» Дар'я Касьянова. Вона наголошує: як мінімум в Авдіївці не було випадків, щоб дитину насильно вивозили без батьків. Організація Дарії Касьянової орендує житло для понад 30 дитячих будинків сімейного типу, які виїхали з гарячих точок.

Евакуація дітей із батьками з Бахмутського району. Фото: Національна поліція України

Що чекає на батьків, які відмовилися від евакуації

Незважаючи на постійні обстріли, деякі батьки, як і раніше, відмовляються вивозити своїх дітей.

«Я знаю, що були випадки, коли їм пропонували їхати, пропонували оренду житла та якісь послуги, але люди відмовлялися. А були випадки, коли погоджувалися. Дуже часто говорять про те, що вони не мають коштів взагалі. Я розмовляла з колегою, у якої чоловік займається евакуацією з Авдіївки. Вона каже, що дуже багато волонтерських організацій, які завозять туди гуманітарну допомогу: продукти, гігієну та інші речі. І люди в такий спосіб виживають. Вони вважають, що якщо їм це привозять, навіщо їхати», — коментує «Новинам Донбасу» Дар'я Касьянова.

Евакуація мешканців Бахмутської громади. Фото: Національна поліція України

Іноді наслідки таких рішень дуже сумні. Кілька днів тому в Авдіївці загинув п'ятимісячний хлопчик із бабусею, батьки дитини отримали поранення.

«Буквально вчора поліцейські вкотре вмовляли маму малечі подумати про сина й виїхати. Але, на жаль, навіть жорстка розмова не призвела до бажаного результату — жінка вже вкотре навідріз відмовилася виїхати у безпечніше місце», — розповів після того, що сталося, голова Донецької обласної адміністрації Павло Кириленко, опублікувавши відео розмови з матір'ю загиблої дитини.

Тобто малюка у батьків насильно ніхто не відбирав. В ухвалі Кабміну зазначається, що підставою для обов'язкової евакуації будуть рішення обласних військових адміністрацій. При цьому наголошується: від неї не можна відмовитись, евакуація примусова. Саме цей момент викликав найбільше питань та маніпуляцій.

«Введення механізму евакуації дітей із територій ведення бойових дій — тих, де є реальна небезпека для життя та здоров'я дітей, обговорюється досить довго. Питання, як зробити так, щоб люди, які перебувають із дітьми у підвалах, не почали ховати дітей, щоб їх не забрали», — коментує директор з адвокації Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.

Такі випадки досить часті у прифронтових містах, про що заявляв голова Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш, а також у своїх роликах говорили представники Національної поліції. Саме вони насамперед займаються евакуацією.

Наслідки авіаудару по багатоповерховому житловому будинку в Авдіївці. Фото: Національна поліція України

«Не дуже зрозуміло, яким чином поліція організовуватиме цей примус. У тексті постанови йдеться, що є обов'язкова евакуація, від неї неможливо відмовитися. Але де написано, що буде, якщо сім'я не хоче евакуюватись. Що буде, якщо батьки кажуть: "Ні, ми все одно не поїдемо. Так, ми зобов'язані їхати. Так, ви кажете, що це така нова форма евакуації з примусом, але ми не поїдемо", — незрозуміло», — каже Олена Луньова.

У серпні 2022 року Кабінет міністрів уже ухвалював рішення про примусову евакуацію з Донецької області. Ті, хто відмовлявся виїжджати, підписували відмову. До речі, мати загиблої дитини з Авдіївки у розмові з поліцейським посилалася саме на таку відмову. У документі батьків лише попереджають про відповідальність, посилаючись на статтю 184 Кодексу про адміністративні правопорушення та статтю 166 Кримінального кодексу. Стаття 184 передбачає попередження або штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень за ухилення від виконання обов'язків щодо забезпечення умов життя, навчання та виховання малолітніх та неповнолітніх дітей. У статті 166 ККУ йдеться про те, що невиконання обов'язків догляду за дитиною карається обмеженням або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

Батьки повинні розуміти, що не житимуть на вокзалі

Великий ажіотаж викликало рішення комісії із захисту прав дитини Слов'янської міської військової адміністрації, ухвалене на початку квітня. Багато ЗМІ подали цю новину так, ніби всі батьки, які відмовилися вивозити своїх дітей, позбавлятимуть прав, але це не так.

«На сьогоднішній день у Слов’янській громаді залишаються 23 родини, в яких виховуються 34 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. Опікунам в черговий раз повідомили про необхідність евакуації за межі Донецької області до більш безпечних регіонів України. <...>  Згідно рішення комісії, опікунам необхідно виїхати за межі Донецької області у найкоротший термін. У разі відмови їх буде позбавлено обов’язків опіки або піклування, а дітей евакуйовано примусово», — йдеться у рішенні комісії.

Евакуація дітей із Авдіївки. Фото: Національна поліція України

В адміністрації наголосили, що ці заходи є крайніми. Найчастіше опікунів все ж таки намагаються переконати вивезти неповнолітніх у безпечніше місце. Щодо сімей, де дітей виховують батьки, то якщо до них застосовувати таку примусову евакуацію, це розцінюватиметься як порушення прав дитини. Якби такі випадки справді були, як намагається подати пропаганда, і дітей насильно відбирали, кудись відвозили, напевно, на це вже відреагували б міжнародні організації. Тим часом вони поки що заявляють про порушення прав дітей тільки з боку країни-агресора — Росії. Йдеться про депортацію неповнолітніх.

Водночас, українські правозахисники впевнені: неповнолітніх, відповідальність за яких несуть батьки, не можна ризикувати і потрібно евакуювати. Проте успіх цього процесу залежить від того, чи знають дорослі, куди вони їдуть і що на них чекає на новому місці.

Евакуація дітей у Донецькій області. Фото: Національна поліція України

«Потрібно постійно наголошувати державі, що жодна форма примусу, жодна форма підвищеної обов’язковості евакуації не спрацює, коли батьки з дітьми не знають, куди вони їдуть. Ми не маємо спеціальної інформаційної кампанії, яка роз’яснює, чи є у них гарантії, що на найближчі півроку-рік у них буде житло. Тобто така, назвемо її, репресивна модель обов’язку батьків виїжджати має компенсуватись гуманітарною складовою, коли батьки будуть підтримані державою, фінансово підтримані гуманітарними організаціями. Підтримані розумінням, що, коли вони виїдуть, їх не розмістять на вокзалах. Вони не спатимуть там з дітьми. Це дуже важливо», — вважає Олена Луньова.

Нагадаємо, тим, хто вирішив евакуюватися з Донецької області, слід звернутися до представників місцевої влади або зателефонувати за номером (098) 890-33-18 .

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
13:42
Окупований Донецьк залишився частково без світла
12:58
Сьогодні опівдні у Дружківці пролунали два вибухи
12:22
ЗСУ вдарили по військовій базі в анексованому Криму
10:10
«Новини Донбасу» у Telegram — лише найважливіше. Підписуйтесь!
07:46
Українські військові спростували повідомлення про повну окупацію росіянами Новоолександрівки на Донеччині
23:31
Головне за день: Жертви обстрілів у Харкові та Київській області. Атака на Севастополь
15:59
У Севастополі лунали вибухи: відомо про трьох загиблих, близько сотні постраждалих
14:50
Жителі окупованої Луганщини зможуть допомогти Силам оборони: в «Азові» розповіли подробиці
23:34
Головне за день: РФ скинула на Харків чотири бомби. Вибухи у Маріуполі
18:56
Вилучати квартири в «ДНР» не будуть? Пушилін підписав новий «наказ»: про що мова
15:50
Внаслідок обстрілу Донецька загинули троє чоловіків
15:01
У Маріуполі лунали вибухи: пошкоджена база росіян, техніка та ППО
11:25
Нова методичка Кремля: у «ЛНР» на війну проти України вербуватимуть підозрюваних
10:55
В окупованому Донецьку пролунали потужні вибухи
00:46
Головне за день: Армія РФ штурмує Часів Яр. Атака на Селидове
23:43
Довічний термін за смерть «Мотороли» Росія покликала на ЗАЕС «зручних» журналістів — дайджест з окупації ►
22:00
У Первомайську боєприпаси вибухнули у машині російських військових
21:30
У «ДНР» назвали міста, де зводитимуть будинки
18:11
В окупованому Первомайську частково обрушилася стіна будинку: «ЛНР» заявила про обстріл
11:18
У Маріуполі окупанти ухвалили «порядок», за яким прибиратимуть до рук землю містян
13:42
Окупований Донецьк залишився частково без світла
13:13
«Білі янголи» евакуювали з Красногорівки постраждалих пенсіонерів
12:58
Сьогодні опівдні у Дружківці пролунали два вибухи
12:38
РФ вранці вдарила по Торецьку: є жертва та постраждалий
12:22
ЗСУ вдарили по військовій базі в анексованому Криму
11:36
Німеччина надала українським прикордонникам 41 вантажівку
11:34
Кабмін дозволив бронювати військовозобов'язаних, які займаються гуманітарним розмінуванням
10:59
Сили ППО вранці знищили одну крилату ракету над Одеською областю
10:52
Українські військові вперше використали HIMARS в атаці на Курську область РФ: пошкоджена будівля ФСБ
10:40
Внаслідок російських обстрілів Донецької області постраждали 12 людей та 85 цивільних об'єктів
10:20
Маршрутка та фура зіткнулися у Кривому Розі: понад 20 людей постраждали
10:10
«Новини Донбасу» у Telegram — лише найважливіше. Підписуйтесь!
09:43
Внаслідок атак росіян по Донеччині десятки пошкоджених будинків
09:15
В Одесі пролунали вибухи: армія РФ завдала удару балістичними ракетами по цивільній інфраструктурі
09:11
У Генштабі підрахували втрати армії РФ за добу: 1300 окупантів та 12 танків
08:31
Російські війська за добу поранили 12 жителів у Донецькій області
08:24
Понад 15 співробітників поліції РФ стали жертвами бойовиків у Дагестані
07:46
Українські військові спростували повідомлення про повну окупацію росіянами Новоолександрівки на Донеччині
23:31
Головне за день: Жертви обстрілів у Харкові та Київській області. Атака на Севастополь
18:05
Військові аналітики повідомили про окупацію РФ села на Донеччині