Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

«Ціни, як у Москві». Чому у «ДНР» подорожчали продукти

«Ціни, як у Москві». Чому у «ДНР» подорожчали продукти

Супермаркет у Донецьку. Фото: Новини Донбасу Супермаркет у Донецьку. Фото: Новини Донбасу

Найбільш обговорювана тема серед донеччан в останні тижні — це навіть не обстріли, а подорожчання продуктів. Мешканці територій, непідконтрольних Києву, нарікають: ціни деяких товарів можна порівняти з московськими. Хоча зарплати та пенсії поступаються у рази. «Влада ДНР» у всьому звинувачує спекулянтів і обіцяє контролювати ціни, але жодних особливих змін поки немає. У ситуації розбиралися «Новини Донбасу».

Високі ціни в «ДНР» тема вічна

Тема високих цін піднімається у «ДНР» зі стабільною періодичністю. Щоразу Денис Пушилін обіцяє розібратися та вплинути на цей процес, але, зважаючи на все, ціноутворення на окупованій Донеччині «владі» непідконтрольне. У жовтні минулого року глава «ДНР» сказав, що після анексії частини Донецької області Росією до «республіки» перестав повертатися ПДВ. Це нібито призвело до зростання цін на 10-15%. З іншого боку, «приєднання» до РФ, за ідеєю, скасувало різні мита та збори, але вартість товарів при цьому нижчою не стала.

У грудні кремлівські ставленики знову заговорили про регулювання цін і вирішили, що з січня вони мають зрівнятися із сусідньою Ростовською областю.

«Завдання просте: зробити так, щоб у нас було не дорожче, ніж у Ростовській області і тут треба вникати глибше в якомусь контексті. Потрібно дивитись, чи є обґрунтовані причини. Де не вистачає якихось нормативно-правових актів, щоб наші торгові мережі мали можливість реалізовувати продукцію за такою ж ціною, як і в Ростовській області», — говорив Пушилін.

Продукти у Донецьку продовжили дорожчати після анексії Росією. Фото: Новини Донбасу

Насправді завдання виявилося не таким простим, що й визнав у результаті глава «ДНР». Крім того, Пушилін озвучив нову причину високих цін на продукти. На цей процес, за його словами, наразі впливають черги на кордоні Донецької області з РФ.

«У нас зараз триває боротьба з цінами. Ніяк не виходить повною мірою вирівняти ціни як у Ростовській області. Одна з причин, яку ми виявили, лежить якраз у логістиці — фури довго стоять у чергах. Ціна на перевезення до нашого регіону по суті у 2-2,5 рази вища, ніж у будь-який інший сусідній регіон», — пояснив Пушилін.

У той же час, навіть якби прокремлівському проксі й вдалося вирівняти ціни з ростовськими, це навряд чи можна вважати коректною концепцією. Прожитковий мінімум у «ДНР» 2023 року встановлено на рівні 11200 рублів. У Ростовській області він вищий. Це 13 500 рублів.

Нововведення: рейди по супермаркетах та «стелі» цін

Враховуючи, яке невдоволення серед донеччан викликають високі ціни, псевдовлада розвинула для вирішення цієї проблеми бурхливу діяльність. У середині січня на певні продукти встановили «стелю» цін.

«Вартість соціальних продуктів повинна бути однакова для всіх муніципальних утворень і не тільки у великих мережевих магазинах. Рекомендував колегам звернути особливу увагу на торгові точки у Маріуполі, звідки найбільше звернень мешканців», — заявив «прем’єр-міністр ДНР» Віталій Хоценко.

«ДНР» встановила «стелю» цін на деякі продукти. Фото: Новини Донбасу

До місцевих супермаркетів почали направляти моніторингові комісії, які відстежували вартість товарів. З рейдами по магазинах ходить перший «віце-прем'єр ДНР» Рустам Мінгазов. Він знімає весь процес на камеру та викладає у мережу. За його словами, ситуація стала краще.

«Відразу помітно, як добре відпрацювали торгові мережі: вартість знижена, є товари з жовтими цінниками, в магазинах ажіотаж — люди йдуть за прийнятними цінами в торгові мережі. По маленьких магазинах ситуація складніша: ціни на всі позиції знижені, але все одно відрізняються від встановлених. Проблему ми бачимо та вирішуємо. Зараз готуємо відповідні нормативно-правові акти, які дозволять на законодавчому рівні регулювати ціни не лише у великих мережах», — сказав Мінгазов після рейду по магазинах Маріуполя.

Водночас у місцевих каналах такі покращення вважають маніпуляцією. Тут навіть іронізують, порівнюючи ціни Рустама Мінгазова та «здорового мешканця ДНР».

Порівняння цін у супермаркетах « ДНР » та Києва

Зараз вартість продуктів у Донецьку приблизно така: соняшникова олія від 110 рублів (приблизно 88 грн за актуальним, а не офіційним курсом), цукор 55 рублів за кілограм (44 грн), молоко 68 рублів за літр (54 грн), яйця 67 рублів за десяток (54 грн), огірки 185 рублів (148 грн), вершкове масло 140 рублів (112 грн), ковбаса від 320 рублів за кіло і вище (приблизно 256 грн), яблука 65 рублів (52 грн), банани 100 рублів (80 грн). На ринках можна знайти такі ціни: від 400 рублів (320 грн) за кілограм огірків, яблука від 100 рублів (80 грн), цибулю і моркву по 50 рублів (40 грн).

Супермаркет у Донецьку. Фото: Новини Донбасу

Тобто практично всі товари дорожчі, ніж на території України, підконтрольній Києву. Для порівняння: соняшникова олія у супермаркетах «Сільпо» у Києві коштує від 65 грн, цукор — 34 грн за кілограм, молоко — від 26 грн за літр, яйця — від 50 грн за десяток, огірки — 130 грн, вершкове масло — 74 грн , ковбаса — від 150 грн за кіло і вище, яблука — 16 грн, банани — 70 грн, цибуля — 37 грн, морква — 24 грн, картопля — 8 грн.

У донецьких чатах пишуть: останніми днями деякі продукти в супермаркетах таки подешевшали, але, по-перше, це стосується лише товарів першої необхідності. По-друге, їх якість не найкраща. Причому навіть канали, що підтримують окупаційну адміністрацію, пишуть : в одному з магазинів Донецька овочі продають за соціальними цінами, хоча вони вже не придатні для вживання. Соціальні ціни це 22 рублі за кілограм цибулі (17 грн), 27 рублів за кіло (близько 22 грн) картоплі та моркви.«Ці соціальні ціни зараз приблизно однакові у різних супермаркетах Донецька. В основному це продукти для борщового набору. Якість — так собі, ту саму картоплю чи моркву доводиться вибирати, щоб не гнила була. Деякі крупи подешевшали. Загалом я не можу сказати, що ціни якось сильно впали. Іноді це пара рублів, які ролі у загальному чеку не грають. Пенсіонерам найскладніше», — розповіла «Новинам Донбасу» донеччанка Надія.

У той же час угруповання «ДНР» заявляє: після рейдів ціни на продукти знизилися на 5-20%. Рекордсмен тут цибуля, яка подешевшала майже на 34%. Морква знизилася на 29%, олія — на 14%. При цьому деякі ціни, як і раніше, складно назвати соціальними. Наприклад, вартість твердого сиру у Донецьку — від 600 рублів за кілограм (480 грн).

Наступний крок для стримування цін, який планують зробити прокремлівські проксі, — налагодити оптові поставки з інших регіонів Росії. Це нібито дозволить торговим мережам закуповувати товари, ціна на які дуже відрізняється, практично за собівартістю. Також Денис Пушилін говорить про збільшення товарообігу з Херсонською областю, але ця ідея не нова. «Голова ДНР» раніше вже говорив про це, але зниження цін в окупованій частині Донецької області це не вплинуло.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
23:44
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 28 березня
19:16
У Донецьку нема кому вивозити сміття, визнали у «ДНР»
16:56
«ДНР» повідомила, скільки ще діятимуть її «паспорти»
15:58
«ДНР» позбавила волі на 20 років військового «Азова», звинувативши у «вбивстві» мешканки Маріуполя
15:57
Путін прокоментував загибель солдатів РФ під час удару по Макіївці
13:44
У Макіївці пропагандисти зняли відео «обстрілу матері з дитиною бійцем ЗСУ»
13:15
«ЛНР» позбавила волі на 15 років військового ЗСУ за звинуваченням у «розстрілі»
11:22
У Донецьку є загиблі та поранені внаслідок удару по житловому будинку
11:21
Сєвєродончани через відсутність інтернету та звʼязку в місті дізнаються новини з газет РФ
11:19
«ДНР»: Двоє людей постраждали від вибуху у Донецьку Оновлено
10:15
«ДНР»: Мирний житель постраждав під час обстрілу Донецька вранці
23:00
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 27 березня
19:46
У Донецьку сховали військовий номер машини, яка стояла поряд із місцем удару
18:00
У «ДНР» заявили про поранення жінки в Донецьку під час обстрілу
15:40
Російські загарбники відмовляються «демобілізувати» студентів із ТОТ — ЦНС
15:33
Андрющенко: В окупованому Новотроїцькому на Донеччині детонує склад боєприпасів
11:37
У Донецьку — сильний «приліт» у Калінінському районі
10:10
Правоохоронці повідомили про підозру екс-командиру донецького «Беркуту»
09:57
У Маріуполі підірвали автомобіль начальника «поліції ДНР»
09:39
У Мелітополі обстріляно кілька будівель, в яких базувалися війська РФ
23:44
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 28 березня
22:48
Зеленський звернувся до Луганського, Краматорського та Донецького прикордонних загонів
22:20
Завод у Краматорську знищено ракетами: РФ не може побудувати атомний криголам без українських деталей
21:48
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
21:23
З заходами безпеки: На Донеччині планують культурні десанти та виставки
20:56
Проводиться евакуація з Костянтинівки, сьогодні виїхали 12 людей
20:26
Немає кінця: У Краснодарському краї РФ зняли на відео цвинтар «вагнерівців»
19:56
У Генштабі назвали епіцентр бойових дій
19:16
У Донецьку нема кому вивозити сміття, визнали у «ДНР»
18:49
У лікарні помер польський волонтер, який потрапив під обстріл на Донеччині
18:31
Україну можуть «стерти з лиця землі»: Трамп заявив, що може завершити війну за добу
18:00
Міндовкілля: Надрам України через війну завдано збитків на 10 трильйонів гривень
17:57
Чому біженці мають подати податкові декларації, пояснили у Раді
17:24
Біля залізниці у Москві знайшли уламки безпілотника з написом «Слава Україні»
17:07
Гроссі анонсував візит до Росії після поїздки на Запорізьку АЕС
16:56
«ДНР» повідомила, скільки ще діятимуть її «паспорти»
16:43
Питання про початок переговорів щодо вступу Молдови та України до Євросоюзу розглянуть у грудні
16:32
У Львові показали містечко для переселенців. Там зможуть проживати 1,5 тисячі людей
16:10
Двох жителів Донецької області судитимуть за роботу на російських загарбників
15:58
«ДНР» позбавила волі на 20 років військового «Азова», звинувативши у «вбивстві» мешканки Маріуполя