«Ціни, як у Москві». Чому у «ДНР» подорожчали продукти

«Ціни, як у Москві». Чому у «ДНР» подорожчали продукти

Супермаркет у Донецьку. Фото: Новини Донбасу Супермаркет у Донецьку. Фото: Новини Донбасу

Найбільш обговорювана тема серед донеччан в останні тижні — це навіть не обстріли, а подорожчання продуктів. Мешканці територій, непідконтрольних Києву, нарікають: ціни деяких товарів можна порівняти з московськими. Хоча зарплати та пенсії поступаються у рази. «Влада ДНР» у всьому звинувачує спекулянтів і обіцяє контролювати ціни, але жодних особливих змін поки немає. У ситуації розбиралися «Новини Донбасу».

Високі ціни в «ДНР» тема вічна

Тема високих цін піднімається у «ДНР» зі стабільною періодичністю. Щоразу Денис Пушилін обіцяє розібратися та вплинути на цей процес, але, зважаючи на все, ціноутворення на окупованій Донеччині «владі» непідконтрольне. У жовтні минулого року глава «ДНР» сказав, що після анексії частини Донецької області Росією до «республіки» перестав повертатися ПДВ. Це нібито призвело до зростання цін на 10-15%. З іншого боку, «приєднання» до РФ, за ідеєю, скасувало різні мита та збори, але вартість товарів при цьому нижчою не стала.

У грудні кремлівські ставленики знову заговорили про регулювання цін і вирішили, що з січня вони мають зрівнятися із сусідньою Ростовською областю.

«Завдання просте: зробити так, щоб у нас було не дорожче, ніж у Ростовській області і тут треба вникати глибше в якомусь контексті. Потрібно дивитись, чи є обґрунтовані причини. Де не вистачає якихось нормативно-правових актів, щоб наші торгові мережі мали можливість реалізовувати продукцію за такою ж ціною, як і в Ростовській області», — говорив Пушилін.

Продукти у Донецьку продовжили дорожчати після анексії Росією. Фото: Новини Донбасу

Насправді завдання виявилося не таким простим, що й визнав у результаті глава «ДНР». Крім того, Пушилін озвучив нову причину високих цін на продукти. На цей процес, за його словами, наразі впливають черги на кордоні Донецької області з РФ.

«У нас зараз триває боротьба з цінами. Ніяк не виходить повною мірою вирівняти ціни як у Ростовській області. Одна з причин, яку ми виявили, лежить якраз у логістиці — фури довго стоять у чергах. Ціна на перевезення до нашого регіону по суті у 2-2,5 рази вища, ніж у будь-який інший сусідній регіон», — пояснив Пушилін.

У той же час, навіть якби прокремлівському проксі й вдалося вирівняти ціни з ростовськими, це навряд чи можна вважати коректною концепцією. Прожитковий мінімум у «ДНР» 2023 року встановлено на рівні 11200 рублів. У Ростовській області він вищий. Це 13 500 рублів.

Нововведення: рейди по супермаркетах та «стелі» цін

Враховуючи, яке невдоволення серед донеччан викликають високі ціни, псевдовлада розвинула для вирішення цієї проблеми бурхливу діяльність. У середині січня на певні продукти встановили «стелю» цін.

«Вартість соціальних продуктів повинна бути однакова для всіх муніципальних утворень і не тільки у великих мережевих магазинах. Рекомендував колегам звернути особливу увагу на торгові точки у Маріуполі, звідки найбільше звернень мешканців», — заявив «прем’єр-міністр ДНР» Віталій Хоценко.

«ДНР» встановила «стелю» цін на деякі продукти. Фото: Новини Донбасу

До місцевих супермаркетів почали направляти моніторингові комісії, які відстежували вартість товарів. З рейдами по магазинах ходить перший «віце-прем'єр ДНР» Рустам Мінгазов. Він знімає весь процес на камеру та викладає у мережу. За його словами, ситуація стала краще.

«Відразу помітно, як добре відпрацювали торгові мережі: вартість знижена, є товари з жовтими цінниками, в магазинах ажіотаж — люди йдуть за прийнятними цінами в торгові мережі. По маленьких магазинах ситуація складніша: ціни на всі позиції знижені, але все одно відрізняються від встановлених. Проблему ми бачимо та вирішуємо. Зараз готуємо відповідні нормативно-правові акти, які дозволять на законодавчому рівні регулювати ціни не лише у великих мережах», — сказав Мінгазов після рейду по магазинах Маріуполя.

Водночас у місцевих каналах такі покращення вважають маніпуляцією. Тут навіть іронізують, порівнюючи ціни Рустама Мінгазова та «здорового мешканця ДНР».

Порівняння цін у супермаркетах « ДНР » та Києва

Зараз вартість продуктів у Донецьку приблизно така: соняшникова олія від 110 рублів (приблизно 88 грн за актуальним, а не офіційним курсом), цукор 55 рублів за кілограм (44 грн), молоко 68 рублів за літр (54 грн), яйця 67 рублів за десяток (54 грн), огірки 185 рублів (148 грн), вершкове масло 140 рублів (112 грн), ковбаса від 320 рублів за кіло і вище (приблизно 256 грн), яблука 65 рублів (52 грн), банани 100 рублів (80 грн). На ринках можна знайти такі ціни: від 400 рублів (320 грн) за кілограм огірків, яблука від 100 рублів (80 грн), цибулю і моркву по 50 рублів (40 грн).

Супермаркет у Донецьку. Фото: Новини Донбасу

Тобто практично всі товари дорожчі, ніж на території України, підконтрольній Києву. Для порівняння: соняшникова олія у супермаркетах «Сільпо» у Києві коштує від 65 грн, цукор — 34 грн за кілограм, молоко — від 26 грн за літр, яйця — від 50 грн за десяток, огірки — 130 грн, вершкове масло — 74 грн , ковбаса — від 150 грн за кіло і вище, яблука — 16 грн, банани — 70 грн, цибуля — 37 грн, морква — 24 грн, картопля — 8 грн.

У донецьких чатах пишуть: останніми днями деякі продукти в супермаркетах таки подешевшали, але, по-перше, це стосується лише товарів першої необхідності. По-друге, їх якість не найкраща. Причому навіть канали, що підтримують окупаційну адміністрацію, пишуть : в одному з магазинів Донецька овочі продають за соціальними цінами, хоча вони вже не придатні для вживання. Соціальні ціни це 22 рублі за кілограм цибулі (17 грн), 27 рублів за кіло (близько 22 грн) картоплі та моркви.«Ці соціальні ціни зараз приблизно однакові у різних супермаркетах Донецька. В основному це продукти для борщового набору. Якість — так собі, ту саму картоплю чи моркву доводиться вибирати, щоб не гнила була. Деякі крупи подешевшали. Загалом я не можу сказати, що ціни якось сильно впали. Іноді це пара рублів, які ролі у загальному чеку не грають. Пенсіонерам найскладніше», — розповіла «Новинам Донбасу» донеччанка Надія.

У той же час угруповання «ДНР» заявляє: після рейдів ціни на продукти знизилися на 5-20%. Рекордсмен тут цибуля, яка подешевшала майже на 34%. Морква знизилася на 29%, олія — на 14%. При цьому деякі ціни, як і раніше, складно назвати соціальними. Наприклад, вартість твердого сиру у Донецьку — від 600 рублів за кілограм (480 грн).

Наступний крок для стримування цін, який планують зробити прокремлівські проксі, — налагодити оптові поставки з інших регіонів Росії. Це нібито дозволить торговим мережам закуповувати товари, ціна на які дуже відрізняється, практично за собівартістю. Також Денис Пушилін говорить про збільшення товарообігу з Херсонською областю, але ця ідея не нова. «Голова ДНР» раніше вже говорив про це, але зниження цін в окупованій частині Донецької області це не вплинуло.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
00:01
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 29 травня
18:50
Підліток постраждав, ховаючись від обстрілу в Донецьку (оновлено)
18:03
У «ДНР» заявили, що 1400 мешканців Світлодарська отримали російські паспорти
17:35
У Донецьку затримали хлопця за вигук «Слава Україні!» та трансляцію відео в мережу
16:05
Путін підписав закон для проведення «виборів» на окупованих територіях РФ
15:16
Пригожин показав завод шампанських вин у Бахмуті перед передачею контролю над ним Міноборони РФ
14:52
«ДНР»: У ході обстрілу Горлівки загинув чоловік, поранено дві людини
09:19
До Дня Сєвєродонецька російські загарбники створили «новий герб» і намагалися його «узаконити» — Стрюк
23:11
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 28 травня
22:20
Окупанти шукають останнього колишнього в'язня, що втік з-під Соледара
21:45
Вибухи у Бердянську: ЗСУ завдали удару по позиціях окупантів
21:18
У Маріуполі та околицях пролунали вибухи. Окупанти говорять про роботу ППО
20:09
«ЛНР»: Кількість загиблих через обстріл Алмазної збільшилася до трьох
19:32
У «ДНР» заявили про поранення чотирьох людей під Волновахою та у Горлівці
18:28
«ЛНР»: Під час обстрілу Алмазної загинуло двоє людей, ще восьмеро поранено
15:43
У Донецьку під обстріл потрапив Куйбишевський район, поранено жінку
23:04
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 27 травня
21:04
З-під Соледара втекли семеро колишніх в'язнів, які воювали за РФ
15:53
У Бердянську повідомляють про нові «прильоти»
12:46
Під Бердянськом на базах відпочинку пролунали вибухи. Там розміщувалися війська РФ
00:01
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 29 травня
22:14
З прифронтових Красногорівки та Катеринівки евакуювали ще трьох людей
21:45
Підставив начальник: полоненим морпіхам спочатку обрізали, а потім відновили виплати
19:56
Череватий розповів, ким РФ замінила «вагнерівців» у Бахмуті
18:50
Підліток постраждав, ховаючись від обстрілу в Донецьку (оновлено)
18:03
У «ДНР» заявили, що 1400 мешканців Світлодарська отримали російські паспорти
17:57
У Торецьку при авіаударі РФ загинули двоє людей
17:41
Число постраждалих внаслідок обстрілу Дніпропетровщини збільшилось до 10 осіб
17:35
У Донецьку затримали хлопця за вигук «Слава Україні!» та трансляцію відео в мережу
16:46
В Україні 8 травня відзначатимуть День пам`яті та перемоги над нацизмом
16:05
Путін підписав закон для проведення «виборів» на окупованих територіях РФ
16:02
Війська РФ завдали авіаудару по Торецьку: є загиблий та постраждалі
15:16
Пригожин показав завод шампанських вин у Бахмуті перед передачею контролю над ним Міноборони РФ
14:52
«ДНР»: У ході обстрілу Горлівки загинув чоловік, поранено дві людини
14:20
ЗСУ збили всі 11 ракет «Іскандер», запущених російською армією по Україні
14:14
У Донецькій області українські військові розбили ще один склад із БК загарбників
13:15
Збиті всі цілі, які атакували Київ. Поранено одну людину
13:13
Армія РФ вдарила ракетою «Іскандер» по Харківській області, постраждали діти
12:46
Окупанти вдарили по громаді на Дніпропетровщині: один загиблий, дев'ять поранених
12:21
На південь від Бахмута війська РФ здійснюють спроби посилитись — Маляр