Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

«Не буде Валєри, то чи будемо всі ми?» Де народився і виріс головнокомандувач ЗСУ Залужний

«Не буде Валєри, то чи будемо всі ми?» Де народився і виріс головнокомандувач ЗСУ Залужний

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Фото: hromadське Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Фото: hromadське

Якими були шкільні роки Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного? Як його назвали й досі кличуть однокласники? Куди він тікав із пар у технікумі? Чи любили його дівчата? Хто передбачив, що Залужний стане генералом? І який він насправді? Чи відповідає образу, який ми всі так любимо?

Про це довідалося hromadske, побувавши у Звягелі Житомирської області, де народився і жив до 19 років Валерій Залужний, якому цього року виповниться 50. «Новини Донбасу» публікують цей репортаж у рамках партнерства.

З батьком військовим у місті військових мрієш лише про одне — стати військовим

Свою давню назву 55-тисячний Звягель повернув лише три місяці тому. Місцеві ще не звикли й називають його по-старому: Новоград-Волинський. Він відомий як батьківщина Лесі Українки. А відтепер — і Валерія Залужного.

Тут багато військових частин, тому так і кажуть: «місто військових». Хоч із ким почни розмову, обов'язково в родині син, зять, сват — військовий. Є навіть цілі династії. От і Залужний із такої — батько офіцер. 

З-поміж 11 міських шкіл батьки обрали для сина «дев'яту». Не елітну, для дітей військових, де навчання відбувалося російською. А звичайнісіньку школу для дітей робітників і залізничників. У районі, де вони жили, між машинобудівним заводом і вокзалом. Там касиркою працювала мама Валерія.

Вчителька молодших класів, 79-річна Тетяна Григорівна Шатульська. Фото: Андрій Новіков / hromadske

***

1 вересня 1980-го. Маленький хлопчик із великим букетом, як тоді казали, «вперше переступив поріг школи». Майбутній генерал не рюмсав, тримаючи маму за руку. Це добре пам'ятає і зараз його вчителька молодших класів, 79-річна Тетяна Шатульська. Ми розмовляємо в кабінеті географії вже тепер не школи №9, а гімназії.

Радянське приміщення осучаснене наскільки можливо — нові вікна і жалюзі, є стенд із 11 героями, які вчилися тут і загинули на війні, фотовиставка з Майдану одного з випускників. Невеличка рухлива жінка з модним ліловим кольором волосся сідає за парту на важкий фарбований-перефарбований сто разів стілець.

Із задоволенням розповідає: «Ми жили на одній вулиці, тому Валєра мене знав і йти до школи не боявся. Хоча деякі діти плакали, звісно. Зразу сказав: “Хочу сісти за другу парту посередині”».

Малий Залужний знав уже букви, швидко навчився читати й за технікою читання був «молодець». Тетяна Григорівна називає його рису характеру, яку потім повторять усі наші співрозмовники: «Спокійний». 

«Дуже відповідальний, треба реферат, він не затягує, не забувається. Завжди перший: “Можна я чергуватиму?” А це й дошку витерти, і капці рівненько виставити: вони перевзувалися в класі. Прийдеш до них додому: все по поличках, підручники обгорнуті (у ті часи школярі самі робили обкладинки з паперу, іноді зі шпалер — ред.). Коли я їх випустила, ще років 2-3 цікавилася у вчителів середньої школи: “Як мої? Дивіться не зіпсуйте їх”», — Тетяна Григорівна активно жестикулює.

Каже, ще тоді помітила, що з Валєри Залужного будуть люди. Бо наполегливий. Сказав: «Стану військовим» — і все тут. 

«Як я пишалася, коли мені зателефонував кілька років тому онук: “Бабусю, вітаю, Залужний — генерал!”».

Класна керівниця Валерія Залужного, 79-річна Ольга Юхимівна Антоненко. Фото: Андрій Новіков / hromadske

«Допомагав, доручення виконував із честю, розсудливий, вчився добре, шкідливих звичок не мав». Чи буває таке? Буває, коли росте генерал

До класної керівниці Ольги Антоненко їдемо додому. Їй теж 79, і живе вона на околиці, у приватному секторі. Дістатися до школи зараз їй було б важко через хворі ноги.

Дорогу показує Жанна Васянович, однокласниця Залужного і вчителька географії в цій самій гімназії. Вона й тоді була активісткою, і зараз: знає все про всіх, везе із собою альбом із фото, обіймає, цілує вчительку, поправляє їй волосся. Садить ближче до вікна в кімнаті, облаштованій просто: диван, стіл, кілька стільців.

Ольга Юхимівна в пухнастій блакитній кофті «на вихід» чинно складає руки на колінах. Вона погано пам'ятає Залужного в школі, минуло ж понад 30 років. Але, розуміючи, що щось треба розповісти, приготувала цілу характеристику. У найкращих традиціях радянської школи. Тихенько читає з аркуша, хвилюючись, щоб усе було правильно.

Каже, що «батьки виховали хлопця дуже добре, він допомагав товаришам, усі доручення виконував із честю, у складних ситуаціях був розсудливим, вчився добре (переважно на «3» і «4» за п'ятибальною системою — ред.), шкідливих звичок не мав. І поведінка була зразкова». Щось конкретне вона згадати не може.

Жанна Васянович виручає (підказує): «Валєра був спокійним. Лідерські якості в той час ще не проявилися. Середнячок. Не хуліган і не відмінник. Згадати, як вирізнявся саме він, важко. Якщо пакостили, то всі. Якщо тікати з уроку, то разом. Але якщо в похід із ночівлею, на екскурсію, змагання, то теж усі. Він і у футбол грав, і на лижах з хлопцями літав».

Однокласниця Залужного та вчителька географії Жанна Васянович. Фото: Андрій Новіков / hromadske

Дивимося чорно-білі фото з 8 і 9 класу: у Залужного відкрите ясне обличчя, густий кучерявий чуб. На одній зі світлин він, довгий і худий, тримає стяг школи на лінійці. Тоді це вважалося честю.

«Це був мій найкращий клас, — підключається Ольга Юхимівна. — Жодних казусів. Якщо і траплялося щось незначне, скажімо, хтось не вивчив урок, я йшла додому. А батьки не пропускали збори. У ті часи був міцний зв'язок батьків і школи».

«Ольга Юхимівна, — додає учениця, — або “Олюшка”, як ми її звемо й досі, вчила нас бути добрими й розуміти інших, відповідати за свої вчинки».

Пенсіонерка каже, що коли її учень став генералом, оголосила про це всім сусідам: «Я радію, коли всі мої діти чогось досягають. Зустрічаю батьків у місті, завжди запитаю: “Як вони?”»

На прощання учениця зі сміхом обіцяє привезти й увімкнути вчительці пісню «Залужний крутить двіж». 

Фото Залужного у 5-му та 9-му класі (1985 та 1989 роки) з дарчими підписами для Сергія Степанюка. Фото: Олександр Хоменко / hromadske

Дівчата прозвали солоденько — «Валєрчик». Відразу приклеїлося

Повертаємося до гімназії. Там, у кабінеті директорки, є мапа України з бурштину, подарована генералом на 100-річчя школи. Питаю дорогою, чи подобався юний Залужний дівчатам. 

«Він був рослий, спортивний, високий, кучерявий. Гарно пострижений. Умів пожартувати. Активіст у збиранні брухту й макулатури (у радянській школі поширена практика — ред.). Якось нас як переможців відправили до Ленінграда на кілька днів (теперішній Санкт-Петербург, росія — ред.). Їхали ми в плацкарті, а на полиці під стелею стояли фрукти в ящиках, очевидно на продаж. І так нам пахли ті абрикоси чи персики, що хлопці таки по них полізли й усім нам дістали. Об'їлися, на ранок животи боліли», — розповідає Жанна

Ще вона пригадує, що на 23 лютого і 8 Березня збиралися класом у когось на квартирі чи хаті. Замовляли торт у кондитерській і святкували, з іграми й танцями. 

Фото з подорожі до Ленінграда після закінчення 9-го класу 1989 року. У цю подорож поїхали школярі, які зібрали найбільше металобрухту. З класу Залужного на цю екскурсію потрапили він і ще чотири учні. Фото: Олександр Хоменко / hromadske

Інший однокласник Сергій Степанюк, який зараз живе в столиці, був найкращим шкільним другом Валерія Залужного.

Зідзвонюємося з ним: «Ми вчилися в часи піонерів і комсомольців. Життя активне: гуртки, спортивні змагання, олімпіади, художні виступи. Вдома не сиділи. Я був секретарем комсомольської організації й відповідно всіх підбивав на якісь ідейні заходи, збори. Але Валєру це не цікавило. Я навіть ображався: я ж твій друг, йолки-палки, поможи. “Ні, не піду”. А що стосувалося реальної справи, наприклад, допомоги бабусям (поширена в часи СРСР практика «тимурівців» — ред.), то: “гаразд”. І йшов дрова заносити, чи у дворі листя вигрібати, чи город копати».

Вже зараз чоловік аналізує поведінку друга: його не вабили грамоти, кубки, нагороди. Він не рвався на сцену чи трибуну. Якщо вимагалося, наприклад, зіграти Діда Мороза на ранку в першачків, — ну що ж, без питань. Є завдання, він його чесно виконував. Але сам не прагнув публічності. На всіх фото Залужний, навіть на зустрічі однокласників через 20 років, у задньому ряду або за чиїмись спинами. Лише голова видніється.

Під час зустрічі випускників у 2010 році, через 25 років після закінчення школи. Фото надане hromadське

«Після 9-го класу в нас були військові збори. І перша фотографія Валєри у формі, ще радянській, якраз з того часу. Весь рік ми вивчали військовий вишкіл у школі (у Залужного з цього предмета самі «5» — ред.), і це був наче випускний. Два тижні прожили в казармах. А потім ми поїхали до Ленінграда. З хлопців були я і Валєра. Вдень ходили по музеях і палацах. І ось одного вечора ми навідалися до дівчат. У карти грали, розмовляли, не зчулися, як збігла біла ніч. Прийшли вчителі будити, а ми ще й не лягали. Хотіли покарати дівчат, але ми з Валєрою взяли вину на себе. Тому на зворотній дорозі нас розділили, хлопців загнали в кінець потяга», — каже Сергій.

Військові збори для учнів після 9-го класу, що проходили в одній із військових частин на території Звягеля. Два тижні учні мешкали в режимі військових. Фото: Олександр Хоменко / hromadske

На запитання, чи подобався Залужний дівчатам, чоловік відповідає:

«Ну, якщо вони назвали його солоденько “Валєрчик”, то як ви думаєте? Відразу приклеїлося. І досі так кличемо. Я думаю, дівчата ним цікавилися більше, ніж він ними. Він до них ставився, як до комсомолу», — сміється.

«Ми маємо імпульсивного президента. А цей, на противагу йому, спокійний»

У машинобудівному технікумі (зараз політехнічний фаховий коледж) Валерій Залужний навчався з 16 до 19 років. Спеціальність звучить так: «технічне обслуговування: ремонт сільськогосподарського обладнання».

Цю освіту викидають з офіційних біографій Головнокомандувача, залишаючи лише військові. І це незаслужено. Бо саме в технікумі він пройшов юнацьке становлення. Прийшов зі школи з балом 3,9, а закінчив із відзнакою. Отже, став на свій шлях, йому подобалося тут, вважають викладачі.

В архівах збереглася його особова справа, у якій свідоцтво про 8-річну освіту, вступний диктант з української мови, написаний на трійку, заліковка з дедалі кращими оцінками.

Екзаменаційна робота Валерія Залужного з української мови. Фото: Андрій Новіков / hromadske

Броніслав Пекарський, який викладав «залізному генералу» технічну механіку, приїхав із Житомира поділитися спогадами. Він усвідомлює всю відповідальність свого статусу за навчання такого студента.

Прямий, привітний і строгий викладач теж приготував записи. Там зазначив, що Залужного пам'ятає дуже добре: «Високий, стрункий, спокійний. Він хоч і серйозний, але не похмурий, такий живий. Було приємно спілкуватися, він людина з відчуттям власної гідності. Предмет знав на відмінно». 

Броніслав Пекарський показує фото Валерія із випускного альбому. Фото: Андрій Новіков /

Дивимося фото із випускного. Такий само кучерявий чуб, але вже вимальовується вольове підборіддя. Пенсіонер показує пост у Facebook, де Залужний прокоментував у 2019-му фото з ним і колишніми колегами: «Какие замечательные люди». Йому приємно. Каже, що стежить за успіхами свого студента: «Ким може пишатися викладач? Своїми учнями».

Оцінки успішності та поведінки Валерія Залужного. Фото: Андрій Новіков / hromadське

Інший викладач — Віктор Ваховський бачив Залужного щодня, хоч і не викладав у нього.

«Фізично підготовлений, він займався гирьовим спортом. А люди такого ґатунку врівноважені. У нього був високий рівень знань, наполегливість. Такі чогось досягають у житті», — пригадує він

Показує курсовий проєкт, розроблений студентом Залужним. Такі роботи зазвичай зберігаються 3-5 років. А цьому 31. Залишили як взірець.

Курсовий проект, розроблений студентом Залужним. Фото: Андрій Новіков / hromadське

«Доля так намалювала, що ми маємо імпульсивного президента. А цей, на противагу йому, спокійний. Той публічний, людина сцени. А в цього практично не бачимо інтерв'ю. Вони доповнюють один одного. І наша країна від цього лише виграє», — вважає Віктор Ваховський

«Не ідеальний він. Шаталися, курили на вулиці, коли збігали з пар»

У коледжі завідувачем котельні працює друг і одногрупник Залужного Олександр Пивовар. Спортивний, конкретний, діловий. Уся його фігура сповнена важливості: от я знаю багато, але вам не скажу.

«Людина як людина. Як усі. Єдине, що навчання у Валєри йшло з льоту. Він ніколи нічого не зубрив, не був заучкою. Усю групу тягнув. Коли ми вчотирьох робили дипломний проєкт, ночами не спали, а він там теорію диктував. Молодець, хороша людина», — задоволено сміється.

Одногрупник та друг Залужного Олександр Пивовар. Фото: Андрій Новіков / hromadське

У 90-х інколи вимикали опалення і хлопці ходили з пар «тягати залізо» до спортзали. Після занять їх гукали в компанії «по 100 грамів», але друзі відмахувалися і йшли в гараж до техніки.

«Він високий, 189 см, гарний, дівчатам подобався. В нас у групі самі лише пацани, то із сусідніх задивлялися. Одна Іра прямо бігала за ним. Ну, він у ті часи сором'язливий був, хоча на дискотеки ми ходили, так. Та звичайний він, не ідеальний. Ми никалися, курили на вулиці, коли тікали з пар», — каже Олександр.

Класним керівником у групі був Руденко Борис Федорович, по-студентськи — Борфед. Жорсткий, великий чоловік — «не ганчірка, не соплі, а мужик». Служив на Півночі й на уроках політінформації розповідав армійські байки. А коли студенти щось витворяли, не жалівся директору, а міг завести котрогось до комірчини й «розказати, як жити на світі». Його поважали, до нього тягнувся Залужний, у якого на той час уже не було батька.

Пивовар підтверджує, що Валерій усі роки збирався йти вчитися на військового. І його теж підбив вступати до Одеського інституту Сухопутних військ. За пів року перед тим вони допомагали ремонтувати «газон» військовим в одній із міських частин.

«Там головним механіком був В'ячеслав Кім. Він Афган пройшов, полковник у відставці. То він постійно повторював, що Валєра буде генералом. Більше нікому такого не казав», — пригадує.

До Одеси поїхали, вступили вдвох, але Олександр невдовзі забрав документи. Не його шлях.

Під час зустрічі випускників у 2010 році, через 25 років після закінчення школи. Фото надане hromadське

Тридцять років по тому: «образ Залужного створений на тих рисах, які в нього є. Це не штучна, чужа маска»

Уже в дорослому віці однокласники бачать Залужного рідко. Він лише кілька разів приїздив на зустрічі. Але наголошував: усе має бути по-людськи, обов'язково запрошуємо вчителів. Бо без них це не зустріч, а «п'янка». Викликав їм таксі.

На одне зі святкувань, коли зайшов у формі (був тоді підполковником чи полковником), статний, хоч уже й не кучерявий, дівчата ахнули. В однієї вирвалося: «Валєрчик, наш майбутній генерал!» 

«Хоч і виріс він у військовій кар'єрі, але людські якості не змінилися. Уважний, простий. До кожного підійшов: “Як ти?” Танцював. Алкоголь помірно пив, а коли хлопці курили, не виходив з ними», — Жанна Васянович ділиться спостереженнями. 

Додався до вайбер-групи класу і там був активним до початку торішнього вторгнення. Жартував, коментував фото, вітав із днями народження.

Сергій Степанюк уважає, що саме школа заклала основи людських цінностей у кожного: «Валєрчик скинув із себе пута піонерства, комсомольства, коли пішов до технікуму. Це його гальмувало. Там він почав займатися чимось практичним. І пішов далі й далі, своїм шляхом. Те, що на такому високому посту в нього все виходить, у нас не викликає сумнівів. З тих скалок дитячих спогадів виринає впевненість, що наш Валєрчик може робити справу чесно, спокійно, тихо. Він не чекає нагороди, як це й було з грамотами у школі. У березні 2022-го ми з родиною лишилися в Києві. І друзі теж, вони просили їх підбадьорити. Якоїсь миті зрозумів, що усвідомлення того, що саме Валерій Залужний нас захищає, мене врівноважує».

Пивовар та Залужний і зараз дружать. Олександр каже, востаннє зідзвонювалися тижнів зо три тому. На воєнні теми не говорять. Переважно: як здоров'я, матері, діти. До вторгнення Залужний рідко був у Звягелі — може, раз на пів року, і то на дві години. Але обов'язково з Олександром і третім другом Євгеном йшли до Борфеда. Там їх чекали, накривали стіл. Жартували, згадували, могли вина чи шампанського випити, але нічого міцнішого з часів студентства не вживають.

«Вважаю, Валєра заслужив своє звання і посаду грамотністю, у нього чотири вищі освіти й усі з відзнаками. Він довго до цього йшов, хоча й казав, що після 25 років служби залишить усе. Бо набридло. Але хто ж думав, що кацапня попре? І всі його знання, весь досвід зараз знадобилися. Він генерал нового покоління. Сподіваюся, з ним наша армія буде натовською. Мені дуже радісно за нього. Щодо образу Залужного, то він створений на тих рисах, які в нього є. Це не штучна, чужа маска», — наголошує Олександр.

У нього син, два зяті та шваґро — офіцери, воюють. І йдучи до церкви, він ставить свічки за здоров'я всіх рідних та знайомих військових. І за Залужного.

«У 90-ті через під'їзд від нього жили самі наркомани. І він знав, хто, де і чим колеться. Але Бог милував його, що оминув ці компанії. Може, готував до всього цього? Хай Господь береже його. Бо не буде Валєри, то чи будемо всі ми?»

Матеріал створений за підтримки «Медиасети»

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
13:24
«ДНР» заявила про нестачу водіїв, слюсарів та механіків. Більшість мобілізували
13:13
Залужний показав, як рік тому в порту Бердянська знищувалися кораблі армії РФ
12:55
«Влада» Криму розпочала евакуацію з півострова — ГУР МОУ
11:28
«ДНР» повідомила про чотирьох поранених: Двоє підірвалися на мінах у Донецьку
10:44
У угрупуванні «ДНР» розповіли про наслідки обстрілу Київського району Донецька
08:58
Загарбники Луганщини роблять все можливе для прискорення паспортизації населення
23:00
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 23 березня
18:21
«ДНР» засудила до 25 років колонії двох людей за звинуваченням у «розстрілі мирних жителів»
16:29
«ДНР»: Жителя Кіровського району Донецька поранено обстрілом
15:45
ПВК «Вагнера» розпочали депортацію мешканців передмістя Бахмута — ЦНС
14:21
«ДНР»: Житель Горлівки отримали поранення внаслідок обстрілу
11:59
Школярам Щастя видають карти із приєднаними до РФ українськими територіями
11:38
«ДНР» заявила про спалахи сказу та АЧС: Де оголошено карантин
09:27
«ДНР»: З літа 2022 року на мінах «Пелюстка» підірвалися 100 людей, троє з них померли
08:13
Вибух у Мелітополі: Постраждав співробітник «поліції»
23:00
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 22 березня
20:45
«ЛНР»: У селі Ковалівка у Сватівському районі обстрілом поранено жінку
19:14
«ЛНР»: У Лисичанську під час обстрілу загинув чоловік
18:11
«ДНР»: З початку доби внаслідок обстрілу поранено шістьох мирних жителів
16:16
РФ продовжує примусову мобілізацію на захопленій частині України
17:45
Аксьонов створив у Криму ПВК «Конвой». Нею керує куратор ПВК «Вагнера» в Африці
17:01
У Бахмуті прикордонники відбили три атаки «вагнерівців», ліквідовано 4 загарбника
16:50
Випадки депортації українців росіянами потрапили до звіту ООН
16:25
В ООН розповіли про випадки сексуального насильства під час війни РФ проти України
16:22
ЗМІ встановили нові імена вбитих окупантів: За два тижні – понад тисячу
16:06
Маріупольська міськрада закликала підтримати започаткування Дня вшанування захисників Маріуполя
15:55
Білорусь брала участь у повномасштабному вторгненні Росії в Україну — розслідування
15:21
Армія РФ вдарила по Первомайському та Орлівці в Донецькій області, поранено жінку
15:16
ЗСУ показали, як за допомогою M982 Excalibur знищили РЕР та РЕБ армії РФ
15:10
ООН задокументувала страти, тортури та затримання цивільних в Україні
15:05
Росіяни обстріляли Оріхів, одну людину поранено — Запорізька ОВА
14:30
Російські війська обстріляли плавні в Херсоні, загинула людина — ОВА
14:29
Реальні цифри — вищі: В ООН зафіксували загибель 8 тисяч цивільних українців
14:14
На Донеччині російські загарбники мобілізували майже всіх водіїв маршруток — ЦНС
13:24
«ДНР» заявила про нестачу водіїв, слюсарів та механіків. Більшість мобілізували
13:13
Залужний показав, як рік тому в порту Бердянська знищувалися кораблі армії РФ
12:55
«Влада» Криму розпочала евакуацію з півострова — ГУР МОУ
12:51
У Румунії сенаторка запропонувала анексувати частину України. У МЗС відповіли санкціями
12:48
Україна в односторонньому порядку передала Росії тяжко поранених полонених
12:37
Суд заарештував «приховані» активи дружини Медведчука у Запоріжжі