В обхід санкцій: Як російські судна контрабандою возять вугілля до Європи

В обхід санкцій: Як російські судна контрабандою возять вугілля до Європи

Росія продовжує продавати вугілля до країн ЄС, незважаючи на санкції Росія продовжує продавати вугілля до країн ЄС, незважаючи на санкції

Незважаючи на санкції, Росія продовжує продавати вугілля в Європу. Судна, що виконують перевезення забороненого вантажу, стали пропадати з радарів. Вони відключають системи виявлення. Про те, як влаштовано ланцюжок обходу санкцій, що таке система АІС (автоматична ідентифікаційна система) і чим загрожує її вимкнення, які є конкретні докази торгівлі російським вугіллям із країнами Європейського союзу, а також про те, що робить Захід, щоб Кремль не міг обходити санкції, — у розслідуванні журналіста Олексія Мацуки. «Новини Донбасу» наводять його текстовий переказ.

Як Росія маскує маршрути постачання вугілля в Європу

Заборона на продаж вугілля з Росії діє вісім місяців. Але це не заважає РФ постачати вугілля потайки по всьому світу. За словами автора розслідування, не виключено, що це українське вугілля, куплене за недорого на шахтах Донецької та Луганської областей.

Є офіційні цифри, згідно з якими Москва наростила продажі в Марокко, Єгипет і Туреччину. Однак факти, отримані журналістом, свідчать про те, що Росія продовжує постачати вугілля в Європу, маскуючи свої маршрути.

«Минулого місяця ми звернули увагу на два дуже підозрілих судна: River Queen під прапором Палау і Volzhskiy-33 під прапором Коморських островів, які перевозили вугілля з портів Росії. Заходячи в рейдову зону № 451 неподалік від порту "Кавказ", капітани цих суден надсилали до системи АІС завідомо неправдиву інформацію про те, що вони прямують нібито до турецьких портів "Самсун" і "Бандірма". А після цього… систему відключали», — йдеться в розслідуванні.

Журналіст зазначає, що описану вище схему можна порівняти з тим, якби авіалайнер вилетів з аеропорту, а потім різко зник з радарів. Де він, що з ним, поки не з’явиться на радарі знову — не зрозумієш. Але тільки в авіації таке неможливо, це надзвичайна подія. А в морській справі Росія щосили користується таким прийомом.

Так, судна River Queen і Volzhskiy-33, увімкнули систему АІС у спеціальному терміналі румунського порту «Констанца», який переважно використовується для розвантаження вугілля. Той самий River Queen два тижні тому вийшов із Ростова-на-Дону (РФ) із вугіллям, потім начебто зник, а далі з’явився на фініші маршруту — у Румунії, вже порожній.

Як вдалося з’ясувати, це судно нещодавно перейменували. До минулої осені River Queen називалося «Механік Юзвович», а належить воно підприємству «Торговий флот Донбасу», зареєстрованому в тимчасово окупованому Маріуполі. Є в нього й оператор — компанія, яка віддає капітану розпорядження куди і коли виходити в рейс. Вона теж із Маріуполя. У співзасновниках — низка бізнесменів з київською та житомирською прописками. Телефони, як і варто було очікувати, — відключені.

«Невидимі» судна

Спочатку систему АІС використовували для обміну даними між суднами, щоб уникнути зіткнення. Потім її стали використовувати служби управління рухом суден — під час підходу до портів або при проході вузьких місць чи судноплавних каналів. Згодом дані стали відкритими, тепер рух будь-якого теплохода тепер можна відстежити на спеціальних сайтах.

У відповідь на відкритість системи судна, які займаються браконьєрством або контрабандою, стали пропадати з радарів.

«Державні органи і морські страхові компанії покладаються насамперед на АІС як засіб моніторингу, але в нього є свої обмеження. Судна, що займаються незаконною діяльністю, можуть вимкнути транспондери (приймально-передавальні пристрої) АІС і зникнути з карти», — зазначає генеральний директор HawkEye 360 Джон Серафіні.

Одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну системи АІС вимкнули на десятках яхт російських олігархів, які потрапили під санкції. Але приватні яхти — це одне, а от великі торгові судна — зовсім інше.

Схожими системами облаштовані авіалайнери. Вимикають їх лічені літаки, віключно в особливих випадках. Наприклад, повітряний борт Джо Байдена перед його візитом в Україну через Польщу не могли відстежити, саме тому, що був вимкнений транспондер, з метою безпеки. Але це виняток.

Міжнародне морське право поблажок не робить, навіть якщо йдеться про VIP-персон. Згідно з вимогами, комерційні судна повинні завжди вмикати свою автоматичну ідентифікаційну систему, перебуваючи в морі. Виняток тільки один.

«Системи розпізнавання АІС мають бути завжди ввімкнені, крім випадків, коли міжнародні угоди або правила захищають навігаційну інформацію. Якщо капітан вважає, що безпечніше відключити пристрій, він може зробити це, повідомивши державі прапора причину», — уточнює генеральний секретар Міжнародної палати судноплавства Пітер Хінчкліф.

Причина відключення АІС завжди має бути повідомлена. Підставою може стати, наприклад, загроза нападу піратів. Російські торгові судна самі діють як пірати, тому що вимикати АІС стали просто масово.

Першими відключення АІС стали практикувати нафтові танкери, але тільки на дві-три години — коли у відкритому морі переливали нафту на борт іншого судна (судна країни, яка не перебуває під санкціями).

«При вимкненому транспондері російські підсанкційні нафтоналивні танкери перевантажують нафту і нафтопродукти на танкери, що не підпадають під санкції. Стоянка близько 3 годин таких танкерів підтверджує це припущення, оскільки саме такого часу вистачає на перевантаження нафти в морі», — пише видання Windward.

Цю схему Москва запозичила у Тегерана, «побратима» з жорстких санкцій. А третя країна, яка так робить — Венесуела. Зараз цей «іранський метод» стали використовувати і з вугіллям.

«Аналіз документів, які мені вдалося отримати, показує, що в рамках однієї контрабандної схеми працює ціла флотилія суден-"привидів". Ось тільки кілька назв: Angora 2, "Григорій Малов", River Grace, Mammad Amin. Усі вони приймають на борт заборонене до продажу в ЄС російське вугілля. Зникають, відключивши АІС. І опиняються в Румунії - країні Євросоюзу, яка за всіма правилами "забороненку" купувати не повинна», — розповів автор розслідування.

За його словами, є підстави вважати, що в морі відбувається підробка документів. Коли в тому ж Ростові вантаж за документами ще «російський», а в порту вивантаження - «Констанца» - те саме вугілля, але «казахське» або «польське». Митниця, мабуть, закриває на це очі. Тим паче зараз, коли фізично неможливо простежити, звідки доставляють вантаж, оскільки АІС відключено. Судно з’являється на радарах як із порожнечі — ні маршруту, ні історії.

Як цьому протистояти і чому це важливо?

Проблема справді величезна. Як розв’язавши війну проти України, Росія зруйнувала міжнародні принципи, які складалися десятиліттями, так і зараз морські норми і правила можуть впасти. Якщо Кремлю можна, то чому іншим ні?

Що з цим робити? Уже зараз на Заході запустили в розробку нову систему стеження за суднами — супутникову, від якої не можна сховатися навіть із вимкненою АІС.

Крім того, всі чорні схеми як на долоні, однак, імовірно, в тій самій Румунії (можливо, і в інших європейських країнах) закривають очі, причому, найімовірніше, не безкоштовно. Вугілля — один із прикладів.

Нещодавно агентство Bloomberg опублікувало сенсацію. Підрахувало, що російські закупівлі чипів та інтегральних схем повернулися до довоєнного рівня — до 2020 року. Ці компоненти Москва використовує для виробництва ракет, якими бомбить українські міста. Як це може бути, якщо офіційно продажі закриті санкціями?

«Наші санкції сильно "кусаються" і сприяють стійкому економічному спаду в Росії. Але їхня ефективність також залежить від того, наскільки добре їх дотримуються», — підкреслює віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Ключове: не наскільки жорсткі санкції на папері, а наскільки серйозно стежать за їх виконанням. І в цьому плані Європа дуже сильно відстає від США.

«Маючи довшу історію застосування санкцій проти іноземних держав, США мають централізовану агенцію, ефективніші процедури збору інформації, а також суворе законодавство та інструменти для забезпечення дотримання правил і всередині країни, і за кордоном. У ЄС — клаптикова ковдра, яка в основному лягає на плечі держав-членів», — пише Bloomberg.

Виходить, що десь серйозно стежать за дотриманням санкційного режиму, десь — дивляться «крізь пальці», бо заробіток важливіший. У США це теж бачать. Днями Міністерство юстиції США вирішило терміново розширити відділ експортного контролю — найняти нових прокурорів. Їхнє завдання — посилити контроль над дотриманням санкцій.

«За інформацією, якою зі мною поділилися в американських дипломатичних колах, за кожним із членів цієї команди закріплять перелік країн. І доручать взаємодіяти з урядами, митницею, портовою владою цих держав. Не тільки налагодивши обмін інформацією, а й мотивуючи прикривати лазівки, які знайшла Москва для обходу санкції», — розповів Олексій Мацука.

Боротися з цим вкрай важливо, бо на гроші, які Москва отримує від продажу «запрещенки», фінансується війна проти України. На них Росія закуповує дрони в Ірану, боєприпаси в Північної Кореї. Кожна тонна вугілля, яку хтось прогледів, пропустив, прийняв у Європі — це нові обстріли, нові жертви і руйнування.

«А отже, якщо навіть десяток суден із "контрабандного флоту", які мені вдалося виявити, більше не пустять до портів Євросоюзу, — це вже щонайменше кілька спокійних ночей для українців. Без виття сирен і обстрілів», — підсумував журналіст.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
09:59
У Петровському районі Донецька обстрілом зруйновано будівлю водоканалу
09:58
Жителів Криму по радіо попередили про евакуацію. «Влада» заявила про хакерську атаку
08:45
На захоплених територіях сходу України РФ планує створити 200 відділень — аналогів комсомолу
07:25
У Севастополі заявили про атаку морськими дронами
23:30
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 21 березня
22:57
«Дружина товариша хотіла череп українця»: Як росіяни знайшли та показували останки бійця з «Азовсталі»
19:19
СБУ повідомила про підозру «керівнику» Запорізької АЕС. Йому загрожує 12 років в'язниці
16:01
У Сєвєродонецькому районі залишається близько 40 тисяч жителів
15:14
На лівобережжі Херсонщини через пташиний грип госпіталізовано 8 осіб
14:41
В «ДНР» заявили про поранення мирної мешканки в Макіївці через обстріл
11:30
В уряді порівняли поїздку Путіна до Маріуполя з поїздкою туди ж Гітлера в 1941 році
11:04
Із сайту Кремля видалили фрагмент відео, де Путіну кричать у Маріуполі: «Це все неправда! Це напоказ!
11:00
«ДНР»: Чоловік підірвався на вибухонебезпечному предметі в Макіївці
09:35
У захопленому військами РФ Сєвєродонецьку ускладнилася гуманітарна ситуація
09:18
«ДНР»: Три з чотирнадцяти шахт припинили видобуток вугілля через бойові дії
23:40
У Луганську сталася велика пожежа на підприємстві
23:00
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 20 березня
20:49
«ЛНР» знову встановила погруддя Ворошилова в Лисичанську
19:31
У небі над Донецьком помітили парашут
18:40
Обстріл Донецька: соцмережі показали наслідки, є загиблий
10:45
Армія РФ обстріляла 13 міст та сіл Донецької області за добу
10:38
На Київщині через атаку дронів загинули троє людей, зокрема водій швидкої. Ще 20 — у лікарнях
09:59
У Петровському районі Донецька обстрілом зруйновано будівлю водоканалу
09:58
Жителів Криму по радіо попередили про евакуацію. «Влада» заявила про хакерську атаку
09:34
Сили РФ б'ють по Донецькій області, є жертви, поранені та руйнування
09:13
ЗСУ контратакували армію РФ на заході Бахмута — Британська розвідка
08:45
На захоплених територіях сходу України РФ планує створити 200 відділень — аналогів комсомолу
08:16
На Донеччині жертвами обстрілів стали четверо мирних жителів
07:57
ЗСУ знищили 16 з 21 «Шахедів», які атакували Україну, заявили у ЗСУ
07:25
У Севастополі заявили про атаку морськими дронами
23:30
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 21 березня
22:57
«Дружина товариша хотіла череп українця»: Як росіяни знайшли та показували останки бійця з «Азовсталі»
22:17
Уряд призначив Лященка новим очільником «Укрзалізниці»
21:50
Удар по Одеській області: Є влучання на територію монастиря, троє поранених
21:07
«Мир і діалог»: Позиція Китаю щодо війни РФ проти України
20:33
Президент України повідомив про зустріч із прем'єр-міністром Японії
20:08
Росія атакує дронами, в ОП закликали не ігнорувати тривогу
19:58
Обличчя Свободи: у чому слабкість авторитарних режимів. Документальний фільм
19:19
СБУ повідомила про підозру «керівнику» Запорізької АЕС. Йому загрожує 12 років в'язниці
18:47
У Часів Ярі через обстріл загинула подружня пара