Українські абітурієнти-2022 не скористалися лояльними умовами польських університетів. Що очікувати у 2023-му?

Українські абітурієнти-2022 не скористалися лояльними умовами польських університетів. Що очікувати у 2023-му?

Вища освіта в Польші доступна українцям. Фото: Uniwersytet Warszawski Вища освіта в Польші доступна українцям. Фото: Uniwersytet Warszawski

Вступна кампанія у Польщі у 2022 році була надзвичайно лояльною до українських абітурієнтів, які отримали статус тимчасового захисту у цій країні. Університети визначали умови самостійно. Подекуди достатньо було лише бажання української молоді навчатися — не вимагалось навіть знання польської мови, щоб потрапити на бюджет. Окремі виші створили спеціальні програми для українців — відкрили додаткові місця, щоб абітурієнти з України мали значно більші можливості і отримали впевненість у собі. Але... ці місця виявилися незаповненими навіть наполовину. Чому так сталося? І чого очікувати від вступної кампанії в Польщі цьогоріч? Чи збережуться лояльні умови для українців?

«Я більше не хочу навчатись в Європі! Тільки в Україні»

17-річна Інна весь 2021 рік готувалась вступати до європейського університету, адже за спеціальністю «бізнес-менеджмент» в Європі є доволі цікаві програми, окремі виші пропонують одразу з 2-го курсу створювати власні стартапи, тестувати свої ідеї в бізнес-інкубаторах. Дівчина посилено готувалась до здачі іспиту з англійської. Серед країн навчання розглядала, зокрема, Польщу та Литву. 24 лютого 2022 року у неї була запланована співбесіда з представниками польського університету. Іспит з англійської дівчина здавала вже в Польщі. Та напередодні подання документів до університету несподівано поставила рідних перед фактом: «Я більше не хочу навчатись в Європі! Тільки в Україні». Інна пояснила, що відчуває потребу залишитись на навчання в Україні, щоб підтримати свої країну і так само вчинили її друзі. Зрештою, доволі багато батьків випускників-2022 зіштовхнулися з подібною ситуацією, і тепер підлітки щонайменше вчаться онлайн в Україні, а живуть в Польщі, Німеччині, Бельгії чи іншій країні.

До речі, Інна розмірковує, чи не спробувати свої сили і вступити цьогоріч в університет у Польщі, залишаючись при цьому студенткою українського вишу.

Досвід Варшавського університету: з 2437 місць, виділених виключно для українців, заповнено 332

Так, до війни не був готовий ніхто, але польська система вищої освіти відреагувала достатньо оперативно, зрівняла шанси на вступ поляків та українців.

«Минулий рік, з огляду на підтримку, надану громадянам України, став для Варшавського університету серйозним випробуванням у всіх аспектах його функціонування. Перш за все, цей досвід показав, що спільноті університету не чуже слово «солідарність», — зазначила «Новинам Донбасу» керівник пресслужби університету Анна Модзелевська.Варшавський університет у співпраці з Міжуніверситетським центром інформатизації (MUCI) під егідою Конференції ректорів академічних шкіл Польщі (CRASP) створили загальнонаціональну платформу для інтернет-рекрутингу кандидатів на вступ з України (ІRK).

Ця платформа об'єднала пропозиції для абітурієнтів з України від університетів та науково-дослідних інститутів усієї Польщі.

У рамках вступної кампанії на 2022/2023 навчальний рік у Варшавському університеті було підготовлено 2437 місць для громадян України (1507 — для тих, хто розпочинає навчання, 930 — для тих, хто переводиться зі своїх університетів). Ці місця призначались виключно для українських абітурієнтів, тобто їх було створено додатково до звичайного щорічного набору, щоб не обмежувати шанси інших кандидатів на вступ до вищого навчального закладу. IRК-платформа відкрила набір на 181 навчальну програму. Надійшло 1 412 онлайн-заявок, а загалом через платформу було  прийнято 332 абітурієнтів. Ще 184 громадянина України вступили через відкритий набір для всіх абітурієнтів. Таким чином, на навчання до Варшавського університету минулоріч потрапили 516 громадян України.

Пільги збережуться, але польську мову вчити треба

Досвід Варшавського університету у сфері набору студентів з України та  їхньої адаптації до процесу навчання (наприклад, курси польської мови, що надаються університетом) показав себе добре, зазначила керівниця пресслужби навчального закладу. «Саме тому керівництво університету планує цього року розпочати чергову кампанію з набору студентів з України. Українські абітурієнти все ще можуть скористатися багатьма формами підтримки, і пропозиція в цьому відношенні продовжує розширюватися», — уточнила Анна Модзелевська. Більше інформації про заходи для громадян України, що проводяться у Варшавському університеті, можна знайти за цим посиланням.

Як розповів «Новинам Донбасу» доцент Варшавського університету Андрій Косило, польське законодавство надало можливість громадянам України, які приїхали після 24 лютого 2022 року, вступати до вишів у цій країні на рівні з громадянами Польщі. Тобто йдеться про можливість вступу на бюджетне навчання. Законодавство це продовжує діяти і, найвірогідніше, такі можливості будуть збережені на наступний навчальний рік.

Викладач, який був у приймальній комісії 2022 року, звернув увагу, що українські абітурієнти у разі незнання або недостатнього знання польської, перший рік вивчали тільки мову. А під час усного тестування абітурієнтів питання задавали українською мовою.

Андрій Косило розповів, що на юридичному напрямку для українців виділили близько 40 місць, а надійшло всього 10 заявок, тому що мало хто знав про такі можливості для вступу. Відповідаючи на запитання, що показав досвід навчання студентів, які поступили без знання мови, викладач зазначив: «В основному всі студенти інтегруються, беруть участь у навчальному процесі і протягом навчального року рівень знань поступово вирівнюється».  

Навчання на контракті — аншлаг, але є нюанси

Сергій Бойко, директор Центру польської освіти Posvita, відзначив в коментарі «Новинам Донбасу» цікаву тенденцію — торік був бум заявок на контрактне навчання українських студентів в Польщі, і деякі недержавні вищі навчальні заклади набрали студентів без врахування власної навчальної бази. «Тепер в деяких вишах через цю проблему навчання відбувається раз на тиждень», — стверджує Бойко. Він визнає, що загалом польські університети під час вступної кампанії пішли назустріч українським кандидатам, була спрощена процедура подачі документів (наприклад, подавались документи без апостилю), але умови вступу кожен виш визначав самостійно. Приватні університети не запроваджували якихось особливих умов для громадян України.

Кваліфікаційні вимоги теж у деяких університетах були інші — кандидатам з України пішли на поступки, наприклад, дозволили вступати без НМТ — національного мультипредметного тесту, а лише на підставі свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти. Крім того, у деяких вишах, наприклад, у Варшавській політехніці, застосовували вищий коефіцієнт при перерахуванні українських балів — зазвичай він був 0,5, а цьогоріч — 0,75. Однак не всі навчальні заклади пішли на такі поступки — наприклад, університет ім. Адама Міцкевича цього не зробив, розповідає Сергій Бойко.

Натомість Вроцлавський університет, як і Варшавський, теж виділив додаткові місця для громадян України. За словами Бойка, певні університети відтермінували вимоги щодо тестування рівня знання польської мови.

Україномовні програми у Польщі

Експерт поділився досвідом україномовного навчання в Польщі, що було запроваджено у звʼязку з війною і бажанням дати якомога більше шансів українським абітурієнтам. Наприклад, Краківська політехніка відкрила цілий новий україномовний напрямок — будівництво та архітектура. Втім, поступово студенти все ж інтегруватимуться у навчальний процес польською мовою. А Ягеллонський університет відкрив новий напрямок міжнародних відносин з країнами-сусідами українською мовою, Вища банкова школа у Варшаві та Познані теж відкрила кілька україномовних напрямків з паралельним інтенсивним вивченням польської мови, розповів Сергій Бойко:

«Це спрацювало для тих, хто не знав польську мову і не мав можливості її швидко вивчити, втім цьогоріч, навряд чи варто очікувати такої широкої україномовної пропозиції у польських університетах».

Іван Капелюшник, співвласник і директор з розвитку Українсько-польського центру освіти UniverPL поділився своїм досвідом вступної кампанії-2022 для українських студентів у Польщі: «Можливістю вступу на безкоштовне навчання за допомогою нашого центру скористалося близько 60 студентів, університети ухвалювали окремі рішення по кожному студенту, і такі можливості (вступу на бюджет) надавали українцям тільки державні університети».

Дуальне навчання, гранти та контракт

Торік окремі польські університети надали знижку на навчання студентам з України — саме після початку повномасштабного вторгнення РФ до України. Іван Капелюшник сподівається, що такі пільги будуть і під час вступної кампанії 2023 року. 

Він звернув увагу, що в Польщі є можливість дуального навчання у деяких вишах, які співпрацюють з потенційними роботодавцями, і це також хороша можливість для українців — навчатися та паралельно працювати.

Також, традиційно, українські студенти можуть подаватися на індивідуальні гранти та стипендіальні програми, інформацію про які розміщуються на сайтах університетів, посольства РП в Україні, Представництва ЄС в України, Еразмус+ та інших. Ці академічні програми варто обирати для себе вже на першому-другому курсі університету, плануючи продовження навчання в Європі за програмами обміну.

Експерти визнають, що доки статус про тимчасовий захист продовжує діяти в країнах ЄС, абітурієнти з України мають значно більше шансів потрапити на навчання в європейські країни, в тому числі на бюджетне. Вступна кампанія у Польщі розпочинається у травні, а кваліфікаційні вимоги в основній вступній кампанії доведеться виконувати вже у червні-липні. Тож українським абітурієнтам варто вже відкривати платформу ІRК, готувати документи та вірити у власні сили.

Матеріал підготовлений за допомоги MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
09:59
У Петровському районі Донецька обстрілом зруйновано будівлю водоканалу
09:58
Жителів Криму по радіо попередили про евакуацію. «Влада» заявила про хакерську атаку
08:45
На захоплених територіях сходу України РФ планує створити 200 відділень — аналогів комсомолу
07:25
У Севастополі заявили про атаку морськими дронами
23:30
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 21 березня
22:57
«Дружина товариша хотіла череп українця»: Як росіяни знайшли та показували останки бійця з «Азовсталі»
19:19
СБУ повідомила про підозру «керівнику» Запорізької АЕС. Йому загрожує 12 років в'язниці
16:01
У Сєвєродонецькому районі залишається близько 40 тисяч жителів
15:14
На лівобережжі Херсонщини через пташиний грип госпіталізовано 8 осіб
14:41
В «ДНР» заявили про поранення мирної мешканки в Макіївці через обстріл
11:30
В уряді порівняли поїздку Путіна до Маріуполя з поїздкою туди ж Гітлера в 1941 році
11:04
Із сайту Кремля видалили фрагмент відео, де Путіну кричать у Маріуполі: «Це все неправда! Це напоказ!
11:00
«ДНР»: Чоловік підірвався на вибухонебезпечному предметі в Макіївці
09:35
У захопленому військами РФ Сєвєродонецьку ускладнилася гуманітарна ситуація
09:18
«ДНР»: Три з чотирнадцяти шахт припинили видобуток вугілля через бойові дії
23:40
У Луганську сталася велика пожежа на підприємстві
23:00
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 20 березня
20:49
«ЛНР» знову встановила погруддя Ворошилова в Лисичанську
19:31
У небі над Донецьком помітили парашут
18:40
Обстріл Донецька: соцмережі показали наслідки, є загиблий
10:45
Армія РФ обстріляла 13 міст та сіл Донецької області за добу
10:38
На Київщині через атаку дронів загинули троє людей, зокрема водій швидкої. Ще 20 — у лікарнях
09:59
У Петровському районі Донецька обстрілом зруйновано будівлю водоканалу
09:58
Жителів Криму по радіо попередили про евакуацію. «Влада» заявила про хакерську атаку
09:34
Сили РФ б'ють по Донецькій області, є жертви, поранені та руйнування
09:13
ЗСУ контратакували армію РФ на заході Бахмута — Британська розвідка
08:45
На захоплених територіях сходу України РФ планує створити 200 відділень — аналогів комсомолу
08:16
На Донеччині жертвами обстрілів стали четверо мирних жителів
07:57
ЗСУ знищили 16 з 21 «Шахедів», які атакували Україну, заявили у ЗСУ
07:25
У Севастополі заявили про атаку морськими дронами
23:30
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 21 березня
22:57
«Дружина товариша хотіла череп українця»: Як росіяни знайшли та показували останки бійця з «Азовсталі»
22:17
Уряд призначив Лященка новим очільником «Укрзалізниці»
21:50
Удар по Одеській області: Є влучання на територію монастиря, троє поранених
21:07
«Мир і діалог»: Позиція Китаю щодо війни РФ проти України
20:33
Президент України повідомив про зустріч із прем'єр-міністром Японії
20:08
Росія атакує дронами, в ОП закликали не ігнорувати тривогу
19:58
Обличчя Свободи: у чому слабкість авторитарних режимів. Документальний фільм
19:19
СБУ повідомила про підозру «керівнику» Запорізької АЕС. Йому загрожує 12 років в'язниці
18:47
У Часів Ярі через обстріл загинула подружня пара