Енергозаощадження: Досвід сучасної Польщі для України

Енергозаощадження: Досвід сучасної Польщі для України

Сонячні панелі на даху у Варшаві. Фото: Media Lifeline Ukraine Сонячні панелі на даху у Варшаві. Фото: Media Lifeline Ukraine

Війна Росії проти України кардинально змінила ситуацію на енергетичному ринку в усьому світі. Країни стали робити ще більшу ставку на відновлювальні джерела енергії — і задля незалежності, і задля безпеки. На думку багатьох аналітиків, ера викопного палива йде в минуле. І попри поширеність, зокрема у США, атомної енергетики, набуває популярності дуже приязна до довкілля так звана «зелена енергетика».

В напрямку енергозаощадження цікавим є досвід Польщі. Тамтешні гміни (польський відповідник українських ОТГ — об’єднаних територіальних громад — ред.) приділяють цьому питанню велику увагу. Одним з найпоширеніших методів економії електроенергії є використання сонячних панелей. Їх можна встановити швидко і за відносно помірну ціну. Частину коштів на це надає Європейський Союз, а іншу — спрямовують або з місцевих бюджетів, або за рахунок самих мешканців будинків, де такі панелі встановлюють. Фотопанелі монтують і на адміністративних, і на житлових будівлях, причому не лише на дахах, а й на стінах та балконах.

За словами польського експерта з питань енергетики Рафала Кренца, нині як для фірм, так і для домогосподарств та звичайних мешканців в пріоритеті стоїть заощадження електроенергії, впровадження новітніх технологій — щоб зменшити використання світла й тепла. Він називає різні варіанти заощадження: хтось прикручує батареї, хтось менше використовує кондиціонери і електроприлади, економить світло. Але кожен шукає спосіб зменшити вживання електроенергії, — каже Рафал Кренц

Польський уряд зупинив зростання цін на електроенергію для побутових споживачів. Тарифи залишилися майже на рівні минулого року. І це трохи покращило ситуацію. Але для бізнесу ціни збільшились в порівнянні з минулим роком — подекуди вони підстрибнули в 4 рази, а то й більше. Деякі громади змушені вдаватися до радикальних заходів. Наприклад, міська влада може вимкнути частину ліхтарів, щоб зекономити. Власники ресторанів, піцерій взагалі закривають свій бізнес, бо крім здорожчання продуктів, доводиться більше платити за комунальні послуги, і це не вигідно. 

Сонячні панелі. Фото: Media Lifeline Ukraine

За словами Рафала Кренца, протягом останніх чотирьох років все більше поляків віддають перевагу встановленню сонячних панелей на своїх будинках. Активно використовують їх і польські підприємства. Але це джерело енергії дуже сильно залежить від сезону. Наприклад, в листопаді електроенергія через фотопанелі не виробляється в достатній кількості. В цей період люди змушені користуватися звичайною електроенергією і, відповідно, — платити за неї ринкову ціну. 

Через війну, яку Росія розв’язала проти України, ціни на електроенергію не повернуться на рівень позаминулого року, — зазначає фахівець. У скільки разів вони зростуть — важко спрогнозувати. Сонячні панелі окуповують себе через 5-7 років після встановлення, тоді й можна відчути економію, — зазначає Кренц. Але багато домогосподарств інвестують у фотопанелі не лише для того, щоб зекономити, а насамперед, для того, щоб отримати незалежний доступ до джерел електроенергії.

У Польщі встановлювати сонячні панелі можна не на всіх будинках: є певні вимоги від держави. Важливим є градус нахилу поверхні, щоб встановлена на ній панель максимально ефективно накопичувала світло і виробляла максимум електроенергії.

За словами Рафала Кренца, доводиться зважати й на естетичну складову. Не вдасться усі будинки у місті «обклеїти» фотопанелями. Але у Польщі є власний винахід — прозорі сонячні батареї. Ними можна покрити, наприклад, скляні висотки, і це виглядає доволі гарно. Такі новації у Польщі вже набувають масового використання. 

У грудні 2022 року міністерство розвитку та технологій Польщі заявило про можливість одержання субсидій на встановлення сонячних панелей на дахах багатоповерхівок. Житлові кооперативи і об’єднання мешканців можуть подавати заявки для отримання цільових ґрантів. Банк профінансує 50% інсталяції фотопанелей. Бюджет субсидій на фотоелектричну енергетику в багатоквартирних будинках становить понад 448 мільйонів злотих (це понад 100 млн. доларів США — ред.).

Досвідом отримання ґранту на встановлення сонячних панелей зі мною поділилася Едита Іванюк Блащак, яка є членом правління варшавського аналогу ОСББ. Польська компанія EON у межах промоакції профінансувала цей конкретний проект на 100%. Мешканці будинку заплатили лише 4 тисячі злотих податку із 80 тисяч злотих, виділених на інсталяцію фотопанелей (1 долар США = приблизно 4,4 злотих — ред.).

«Усі встановлені панелі разом будуть давати десь 21 кіловат електроенергії. Вона піде на загальне світло у під’їзді і ліфти. Ми розділимо загальний рахунок на всіх мешканців будинку. У нас 70 квартир. Сподіваємося десь на 10% менше будемо платити за комунальні послуги», — розповіла Едита. 

Сонячні панелі. Фото: Media Lifeline Ukraine

За підрахунками польського міністерства розвитку та технологій, будинок із 64 квартирами для спільних потреб споживає 4 МВт-год на рік, що коштує десь 2800 злотих. Фотоелектрична установка виробляє до 30 МВт-год на рік, таким чином покриває спільне споживання та дає дохід для будівлі в розмірі 19 600 злотих щороку. У результаті, орендарі не будуть платити за електроенергію в загальній зоні, а комунальні платежі зменшаться на 328 злотих для кожної квартири. Враховуючи 50-ти відсоткову субсидію, інвестиції в сонячні панелі окупляться приблизно за 5 років.

Крім сонячних панелей, задля енергозбереження, у Польщі використовують вітряки, біогазові станції, біометанові заводи і водневі електростанції. На думку фахівця з енергетики Рафала Кренца, найвигіднішим варіантом є поєднання кількох систем. Наприклад, біогазової станції і сонячних панелей: «Багато залежить від розміру інвестицій і потреб громади. Встановити сонячні панелі можна набагато дешевше і швидше, за один день. Для біогазовні чи вітряків грошей треба більше. Важливо врахувати, щоб поблизу були споживачі цієї енергії — промислові заводи чи домогосподарства», — наголошує експерт.

Що ж до України, Кренц переконаний, що після перемоги потрібно думати і про енергетичну безпеку, і про енергетичну незалежність. За його словами, «на жаль, Росія як сусід не зникне, тому й не зникне загроза. Україні треба мати альтернативну систему, яку можна використовувати, коли в цьому виникає потреба — вітряки, біогазові станції, сонячні панелі. Адже, приміром, лікарня на бензиновому генераторі не може довго існувати. Звісно АЕС виробляють дешевшу електроенергію, але дешевше — не завжди безпечніше. Тому, — наголошує Кренц, — найближчі 10-20-30 років ми маємо думати більше про безпеку, аніж про економічну ефективність. Росію неможливо передбачити. Ми не знаємо, що чекати від неї в майбутньому».

До повномасштабного вторгнення Росії, у 2021 році Україна посідала 48 місце серед 136 країн світу в рейтингу загального інвестиційного потенціалу з розвитку «зеленої енергетики», а у 2020 році наша країна увійшла до в ТОП-5 європейських країн за темпами розвитку сонячної енергетики.

Однак, агресія росії зупинила розвиток цієї галузі в Україні. Війна завдала руйнівних збитків. За даними українського міністерства енергетики, Україна втратила 90% вітряної енергетики й 50% — сонячної.

План відновлення України до 2032 року, презентований урядом, передбачає зокрема будівництво нових сонячних та вітроелектростанцій для розширення експортної спроможності України. Передбачено планом і встановлення фотопанелей на дахах будинків та домогосподарств. Можливо, досвід сусідньої країни після війни можна буде сповна застосувати і в Україні.

Матеріал підготовлений за допомоги MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine

НОВИНИ ОКУПАЦІЯ УСЕ
12:22
ЗСУ вдарили по військовій базі в анексованому Криму
10:10
«Новини Донбасу» у Telegram — лише найважливіше. Підписуйтесь!
07:46
Українські військові спростували повідомлення про повну окупацію росіянами Новоолександрівки на Донеччині
23:31
Головне за день: Жертви обстрілів у Харкові та Київській області. Атака на Севастополь
15:59
У Севастополі лунали вибухи: відомо про трьох загиблих, близько сотні постраждалих
14:50
Жителі окупованої Луганщини зможуть допомогти Силам оборони: в «Азові» розповіли подробиці
23:34
Головне за день: РФ скинула на Харків чотири бомби. Вибухи у Маріуполі
18:56
Вилучати квартири в «ДНР» не будуть? Пушилін підписав новий «наказ»: про що мова
15:50
Внаслідок обстрілу Донецька загинули троє чоловіків
15:01
У Маріуполі лунали вибухи: пошкоджена база росіян, техніка та ППО
11:25
Нова методичка Кремля: у «ЛНР» на війну проти України вербуватимуть підозрюваних
10:55
В окупованому Донецьку пролунали потужні вибухи
00:46
Головне за день: Армія РФ штурмує Часів Яр. Атака на Селидове
23:43
Довічний термін за смерть «Мотороли» Росія покликала на ЗАЕС «зручних» журналістів — дайджест з окупації ►
22:00
У Первомайську боєприпаси вибухнули у машині російських військових
21:30
У «ДНР» назвали міста, де зводитимуть будинки
18:11
В окупованому Первомайську частково обрушилася стіна будинку: «ЛНР» заявила про обстріл
11:18
У Маріуполі окупанти ухвалили «порядок», за яким прибиратимуть до рук землю містян
09:58
Минулої доби росіяни 22 рази обстріляли населені пункти Донецької області: є загиблі та поранені
08:58
У Міноборони РФ сьогодні заявили про знищення понад сотні безпілотників
12:38
РФ вранці вдарила по Торецьку: є загибла та постраждалий
12:22
ЗСУ вдарили по військовій базі в анексованому Криму
11:36
Німеччина надала українським прикордонникам 41 вантажівку
11:34
Кабмін дозволив «бронювати» військовозобов'язаних, які займаються гуманітарним розмінуванням
10:59
Сили ППО вранці знищили одну крилату ракету над Одеською областю
10:52
Українські військові вперше використали HIMARS в атаці на Курську область РФ: пошкоджена будівля ФСБ
10:40
Внаслідок російських обстрілів Донецької області постраждали 12 людей та 85 цивільних об'єктів
10:20
Маршрутка та фура зіткнулися у Кривому Розі: понад 20 людей постраждали
10:10
«Новини Донбасу» у Telegram — лише найважливіше. Підписуйтесь!
09:43
Внаслідок атак росіян по Донеччині десятки пошкоджених будинків
09:15
В Одесі пролунали вибухи: армія РФ завдала удару балістичними ракетами по цивільній інфраструктурі
09:11
У Генштабі підрахували втрати армії РФ за добу: 1300 окупантів та 12 танків
08:31
Російські війська за добу поранили 12 жителів у Донецькій області
08:24
Понад 15 співробітників поліції РФ стали жертвами бойовиків у Дагестані
07:46
Українські військові спростували повідомлення про повну окупацію росіянами Новоолександрівки на Донеччині
23:31
Головне за день: Жертви обстрілів у Харкові та Київській області. Атака на Севастополь
18:05
Військові аналітики повідомили про окупацію РФ села на Донеччині
17:29
В Україні 24 червня діятимуть графіки відключення світла весь день
16:44
РФ завдала авіаудару по Харкову: є жертва, багато постраждалих, місто частково без світла
15:59
У Севастополі лунали вибухи: відомо про трьох загиблих, близько сотні постраждалих