Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

«Мета командування — знищити населення Донбасу». Жінки з «Л-ДНР» вимагають від Путіна повернути чоловіків з фронту

«Мета командування — знищити населення Донбасу». Жінки з «Л-ДНР» вимагають від Путіна повернути чоловіків з фронту

Родички мобілізованих ДНР звертаються до Володимира Путіна. Скріншот Родички мобілізованих ДНР звертаються до Володимира Путіна. Скріншот

Слідом за дружинами та матерями військових із різних російських регіонів, які публічно звертаються до представників влади та описують фронтові проблеми, про це розповіли і мешканки окупованих частин Донецької та Луганської областей. За словами жінок, їхні рідні перебувають на передовій у жахливих умовах та воюють без відпустки вже рік. Чого вимагають родини мобілізованих з «Л-ДНР» і як їм домогтися своїх прав читайте у статті «Новин Донбасу».

«Весь особовий склад перебуває у поганому фізичному стані»

В останні дні в мережі опублікували чотири різні відео. На кадрах — близько ста жінок із Ровеньків, Антрациту та Хрустального (Красного Луча) «ЛНР», а також із «ДНР» — з яких саме міст, не вказано. Усі вони звертаються особисто до Володимира Путіна, уточнюючи, що місцева «влада» на їх прохання не реагує. За словами жінок, їхні чоловіки, сини та брати з 24 лютого 2022 року перебувають на передовій. За цей час вони не мали ні звільнювальних, ні відпусток. Деякі попри поранення залишаються на позиціях.

«З лютого 2022 року наших чоловіків використовують як бойові одиниці нарівні з кадровими військовими, не пройшовши медичного огляду. Протягом року служби не було медичного огляду. Вже рік наші рідні знаходяться на найнебезпечніших ділянках фронту. Найчастіше їх використовують як штурмовиків, хоча відповідної підготовки вони не проходили», — йдеться в одному зі звернень жінок із «ДНР».За словами родичок військових, усі чоловіки пішли на фронт добровольцями. Багато хто після поранень знову стали в стрій. За рік їм надали одну триденну відпустку.

«Давали по три дні відпочинку з урахуванням дороги, але й то не всі встигли використати ці три дні, бо нашим чоловікам закрили цей відпочинок», — розповідають жінки з Красного Луча.

Мешканці окупованих територій озвучують й інші проблеми. За їхніми словами, командування не забезпечує військових продуктами, водою, теплим одягом та засобами захисту. Також немає належного обмундирування, озброєння та медичного забезпечення. На передовій перебувають навіть чоловіки старше 50 років та багатодітні батьки.

«Скарги на загострення хронічних захворювань розцінюються як симуляція. Не видано військових квитків. Зарплата рядового складає всього 76400 рублів на місяць замість заявлених Володимиром Володимировичем Путіним 196 тисяч рублів на місяць», — кажуть в одному з відеозвернень.

Жінки просять повернути з фронту тих, хто воює на передовій уже рік, чи хоча б чоловіків віком понад 50 років.

Які підрозділи просять повернути додому

Родички мобілізованих не уточнюють, на яких ділянках фронту воюють їхні чоловіки та сини. Вони лише кажуть, що всі були перекинуті на першу лінію, де мають бути лише кадрові військові. Добровольців, за словами жінок, змушують виконувати злочинні накази, наприклад, йти у розвідку боєм під вогнем артилерії та безпілотників.

«Якщо ми знаходимося в складі РФ, закони у нас такі самі, чому наші хлопці не заслужили відпочинок, який їм належить. Наші чоловіки не мають контрактів. Вони йдуть як добровільно мобілізовані резерви. За законом мобілізовані повинні займати третю лінію оборони, оскільки на першу лінію потрібна спеціальна військова підготовка. При мобілізації ніхто нікого не відправляв на полігони», — кажуть у зверненні жінки з Красного Луча.

У відео згадуються 117-й полк «народної міліції ДНР» та 206-й полк «народної міліції ЛНР». Жінки посилаються на російське законодавство не просто так. З 1 січня «народні міліції республік» припинили своє існування. 1-й та 2-й армійські корпуси угруповань «Л-ДНР», а також Донецьке вище загальновійськове командне училище включили до складу Збройних Сил РФ. 206 полк розформували. Весною цей підрозділ воював на півночі Луганщини, влітку — на харківському напрямку.

Також у відео, записаному в Красному Лучі, йдеться про військову частину №08807. Це 7-а окрема мотострілецька бригада — збройне формування вже згаданого 2-го армійського корпусу. Після включення до складу ЗС РФ частина отримала номер 40321. CNN пише , що у частині №08807 воюють і ув'язнені. За інформацією американського ЗМІ, у жовтні підрозділ був перекинутий у район Соледара та зазнав катастрофічних втрат. Ув'язнений, з яким вдалося поспілкуватися CNN, частково підтверджує те, що говорять родички добровольців з Донбасу. Зокрема те, що пораненим не надають необхідну допомогу.

«Тут нікого не оперують, жодних операцій нікому не роблять. Люди ходять із кульовими пораненнями, уламки застрягли в ногах», — сказав він.

«Складається думка, що мета командування знищити працездатне чоловіче населення Донбасу»

Незважаючи на те, що у відео йдеться про добровольців, жінки наголошують, що мобілізація у «Л-ДНР» проводилася з порушеннями.

«Внаслідок цього на фронті виявилося багато інвалідів, пенсіонерів та роботяг. Багато хто з них до цього зброї в руках не тримав. Складається думка, що метою командування не є перемога у війні, а мета знищити працездатне чоловіче населення Донбасу», — кажуть родички військових.

Порушення це досить м'яке слово, яке навряд чи можна використовувати при описі примусового призову, який відбувався в окупації. За словами правозахисників, мобілізація там торкнулася практично кожної сім'ї. Підприємства, насамперед комунальні, залишилися без кваліфікованих кадрів. На фронт відправили понад сотню тисяч чоловіків. Скільки із них загинуло — невідомо, адже за весь час війни подібних публічних висловлювань з боку родичів не звучало. Дружини та матері мобілізованих виходили на стихійний мітинг буквально раз у травні минулого року у Луганську та Ровеньках. Тоді вони заявили, що їх рідних забрали як резервістів, але кинули на поле бою без прикриття. Після цього, за словами директорки Східної правозахисної групи Віри Ястребової, найактивніших жінок почали викликати на допити. Нині ситуація повторюється.

«Нам та нашим чоловікам у телефонному режимі надходять погрози розправи у разі створення цього відеозвернення. Довгі місяці ми шукали допомоги в органах влади "ЛНР". Наші звернення повністю ігнорувалися», — сказали жінки в одному з опублікованих звернень.

Тих військових, які хочуть повернутись додому, за словами родичок, змушують силою підписувати контракти. Якщо вони відмовляються, їм загрожують перекиданням до лав ПВК «Вагнер», як дезертирів.

Одне із звернень було записано ще 15 січня. Судячи з інформації в місцевих чатах, за місяць ситуація не стала краще: «Не знаю жодної людини старше 50-ти, кого б звільнили саме за віком, 55+ ще на місцях»; «Рапортв на 50+ вже в деяких підрозділах почали збирати, але поки що це просто збір».

Як повернутися з фронту: думка правозахисника

За словами правозахисників, довести що-небудь на окупованих територіях дуже складно, бо закони там не працюють. До того ж, неясно, чи юридично збройні формування «Л-ДНР» увійшли до складу Міноборони РФ. Проте, експерти радять родичам добровольців все ж таки апелювати до російського законодавства.

«Якщо говорити про захист прав таких військовослужбовців, то, звісно, вони зараз можуть заявляти, що вони увійшли до складу Росії. І Росія здійснює управління над цими територіями, і, відповідно, вони мають вважатися за статусом російськими військовослужбовцями, до яких мають застосовуватися всі ці російські закони», — каже голова правозахисної організації «Громадянин. Армія. Право» Сергій Кривенко.

Водночас, наголошує Сергій Кривенко, ситуацію ускладнює те, що у самій Росії військовослужбовці зараз поставлені у дуже жорсткі умови. Наприклад, указ Путіна від 21 вересня 2022 року про часткову мобілізацію забороняє звільнення військових практично з усіх підстав. Виняток — це поранення чи серйозне захворювання; кримінальне переслідування та вибуття з лав збройних сил, тобто смерть.

«Звільнитися після закінчення контракту, після завершення контракту неможливо. Ще одна підстава — за вислугою років. Якщо є мобілізовані на території "Л-ДНР", яким більше 50 років, то за російським законодавством перебування в запасі і, відповідно, призов до мобілізації може відбуватися тільки для чоловіків віком до 50 років. На цій підставі чоловікам віком понад 50 років можна вимагати звільнення з військової служби. Якщо це відбуватися не буде, можливо, залишення військової частини, повернення додому і звернення до військової прокуратури з рапортом, що ось мені більше 50 років, тому я не повинен за російськими законами перебувати в запасі і не повинен призиватися по мобілізації», — коментує Сергій Кривенко.

Тим не менш, судячи з практики останніх місяців, якщо російський військовий залишає службу, його починають переслідувати за самовільне залишення частини.

«Якщо ми вважаємо, що тепер у "ДНР" та "ЛНР діють російські закони, то самовільне залишення частини — це стаття 337 Кримінального кодексу РФ. Цю статтю 20 вересня внесли серйозні зміни. Збільшено термін покарання, але є можливість, про яку потрібно знати. Якщо протягом двох діб з моменту залишення частини військовослужбовець звернувся до військової прокуратури, військовий слідчий відділ, ймовірно, Російської Федерації, Слідчого комітету РФ, і написав рапорт, що він залишив частину у зв'язку з тим, що він незаконно перебуває в цій частині, йому більше 50 років, то жодного кримінального переслідування не повинно бути», — пояснює правозахисник.

Тут постає питання, як залишити частину. У нинішніх умовах затримань, погроз та утримання військових у підвалах це практично неможливо.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
23:08
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 30 березня
17:49
У «ДНР» визнали заборгованість по зарплаті перед шахтарями
17:37
Бойовик «ДНР» Ходаковський отримав посаду у Росгвардії
15:22
«Уряд ДНР» пішов у відставку. Новим прем'єром став чиновник із РФ (оновлено)
15:14
«До розпорядження»: Влада РФ обіцяє поки не проводити призов в захоплених регіонах
14:17
«ЛНР» заявила, що лікарня у Троїцькому потрапила під обстріл: Один загиблий, 14 поранених
10:16
«ДНР»: У Макіївці поранена одна людина, в Ясинуватій — троє
09:33
Мешканці Луганська показали ціни на продукти на ринку
08:43
ЗСУ показали, як знищили склад боєприпасів армії РФ під Бахмутом
01:02
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 29 березня
17:57
Путін призначив колишнього «прем'єр-міністра ДНР» тимчасовим губернатором Омської області
16:33
«Забито наглухо»: Андрющенко показав трасу з Маріуполя до Криму
16:13
Голова МАГАТЕ анонсував нову концепцію захисту Запорізької АЕС
15:23
Пасічник скасував свою «адміністрацію», «народну міліцію ЛНР» та ще низку «відомств»
12:12
Мирним громадянам України в окупації все складніше отримати медичну допомогу — Маляр
09:41
«ДНР»: У Донецьку чоловік та жінка підірвалися на протитанкових мінах
08:28
У захопленому військами РФ Мелітополі обстріляно залізничне депо
08:14
У Криму поїзд збив таксі: Загинула родина
23:44
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 28 березня
19:16
У Донецьку нема кому вивозити сміття, визнали у «ДНР»
23:24
Українські спортсмени не братимуть участі у змаганнях, в яких є спортсмени з Росії
23:08
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 30 березня
22:18
Росія атакує Харків ракетами та запустила «Шахеди» на Київ
22:01
Україна готує активні дії, які наблизять перемогу — Зеленський
21:15
Кулєба: В ОБСЄ підтримали розслідування викрадення Росією українських дітей
20:42
«Шахтар» подав скаргу до Єврокомісії щодо суперечки з ФІФА у справі з контрактами легіонерів
20:12
Путін вирішив призвати до армії ще близько 150 тисяч людей
19:50
Кабмін дозволив надання грантів бізнесу з територій можливих бойових дій
19:21
На Херсонщині автомобіль наїхав на міну: Є загиблі та поранені
18:46
Кулеба пояснив, чому майбутній контрнаступ не можна називати «вирішальним»
17:49
У «ДНР» визнали заборгованість по зарплаті перед шахтарями
17:37
Бойовик «ДНР» Ходаковський отримав посаду у Росгвардії
17:22
ДТЕК: Передати показання електролічильника на Донеччині можна через чат-бот
16:50
До 30 тисяч: У Слов'янську продовжують допомагати власникам пошкодженого житла
16:41
У Раді хочуть створити публічний реєстр «уклоністів»
16:20
Лях розповів про ситуацію з мінами біля Слов'янська
16:16
Прикордонники ліквідували дві штурмові групи із 14 російськими найманцями
15:51
Армія РФ вдарила по Запорізькій області РСЗВ, БПЛА, авіацією та артилерією
15:44
Вже силоміць вивозитимемо: З Авдіївки планують евакуювати всіх дітей
15:25
Анонсований у РФ «наступ» армії Росії виявився «пшиком» — ГУР МОУ