Електронні повістки у Росії: жителі окупації теж у небезпеці. Як уникнути призову?

Електронні повістки у Росії: жителі окупації теж у небезпеці. Як уникнути призову?

У Росії ухвалено закон про електронний реєстр призовників, який стосується і захоплених територій. Фото: «ДАН» У Росії ухвалено закон про електронний реєстр призовників, який стосується і захоплених територій. Фото: «ДАН»

Після ухвалення російською Держдумою закону про електронний реєстр призовників під загрозою опинилися і мешканці захоплених територій. У тих питаннях, які вигідні Кремлю, російська влада наголошує: у «Л-ДНР», а також у частинах Запорізької та Херсонської областей діють закони РФ. Тому цілком імовірно, що електронний призов насамперед зачепить українців, які перебувають в окупації. Чи можливо не потрапити на фронт і як це зробити — «Новини Донбасу» зібрали поради правозахисників.

Чи обов'язково жителям «Л-ДНР» реєструватися на порталі «Госуслуги»

Згідно з новими поправками, у Росії буде створено електронний реєстр призовників. До нього включатимуть усіх, хто підходить під мобілізаційні критерії. У ньому і з'являтимуться повістки. Через тиждень після їхньої публікації в реєстрі вони вважаються врученими. Бачив їхній потенційний призовник чи ні, як коментували депутати Держдуми, це його проблеми. Чоловіки повинні постійно моніторити реєстр.

Крім того, повістки з'являтимуться на порталі «Госуслуги».

Станом на кінець 2022 року кількість підтверджених облікових записів на порталі перевищила 100 мільйонів. При цьому населення РФ на початок 2023 року, за попередніми оцінками Росстату, становило 146 мільйонів — це з кримчанами, але без урахування мешканців «Л-ДНР» та захоплених частин Запорізької та Херсонської областей. Тобто близько 70% росіян користуються сервісами «Госуслуг». На порталі можна подати документи для отримання закордонного паспорта, записатися до лікаря, оформити страховий поліс, пенсію, соцвиплати – спектр послуг насправді величезний.

Портал «Госуслуги». Фото: «РИА Новости»

У полі вибору регіону вже додано всі окуповані території. Ті, хто отримав російське громадянство, одразу можуть зареєструватися на порталі. Тут є градація користувачів. Спрощений обліковий запис дає доступ до мінімальних можливостей на сайті, але навіть при цьому вимагає внесення своїх персональних даних. Після отримання СНІЛС (страхового номера індивідуального особового рахунку) рівень підвищується до стандартного. Щоб користуватися всіма послугами, потрібно досягти рівня підтвердженого запису. Це складніше і іноді потребує фізичної присутності, але ті 100 мільйонів росіян, про які йшлося вище, це саме такі акаунти. Користувачів зі спрощеним записом набагато більше.

Після того, як Держдума проголосувала за нововведення, з'явилася думка, що якщо не реєструватися на порталі «Госуслуги», можна не боятися електронної повістки. Адже поки що це не обов'язково і не замінює паспорт, через що, до речі, вже обурилася пропагандистка Маргарита Симоньян. Водночас, в електронному реєстрі повістки все одно з'являться, незалежно від того, чи зареєстрована людина на «Госуслугах» чи ні. До того ж, як показав досвід, на окупованих територіях примусова мобілізація успішно проходила без електронних повісток. Минулої весни і влітку полювання на чоловіків досягло там свого апогею. Власне, вилов призовників цілком успішно проходив навіть без паперових повісток.

Незважаючи на обіцянку, дану головою комітету Держдуми з оборони Андрієм Картаполовим, що весняного призову на захоплених територіях цього року не буде, днями голова «ЛНР» Леонід Пасічник видав відповідний «указ». Мобілізувати планують чоловіків 1996-2005 років народження, у зв'язку з чим Пасічник розпорядився створити призовні комісії. В одному з пунктів «указу» йдеться про те, що на окупованих територіях будуть проводити розшук тих, хто не виконує військовий обов'язок. 19 квітня з'явилася інформація, що ідентичний указ підписав і Денис Пушилін. Хоча датовано його ще 31 березня. Таким чином, частини Донецької та Луганської областей, підконтрольні Росії, знову можуть зіткнутися із відправкою чоловіків на фронт практично без розбору.

Як уникнути повістки. Найкраща порада: виїжджати

Яким чином жителям захоплених територій не потрапити на передову? На думку українських правозахисників, уникнути призову там дуже складно. Тому найкраща порада — виїхати з окупації.

«Щоб не бути мобілізованим, варто поїхати з цієї території. Сподіватися, що вдасться пересидіти і якимось чином уникнути — це дуже невеликий шанс, який може призвести до успішного результату. І, звичайно, це фактично перехід у підпільне життя, можливо, зміна місця проживання. Але нагадаю, що там працює жорсткий контроль, відстежується пересування, переміщення осіб, як у тоталітарній державі з досить сильною, цифровою можливістю», — коментує виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.

Також, за словами Павличенка, можна спробувати не використовувати гаджети, куди можуть надіслати електронну повістку. Хоча відмова від смартфонів чи комп'ютерів не є гарантією того, що повістка не прийде в особистий кабінет, якщо людина вже зареєстрована на порталі «Госуслуги».

«Змінюють телефонні номери, змінюють, скажімо, самі телефони, щоби не бути знайденими. Але це теж така тимчасова ситуація, коли людина, скажімо так, десоціалізувалась. Так чи інакше йому потрібно якимось чином виживати. Якщо є необхідність ходити на роботу, звертатися по якісь виплати, звертатися до лікаря, то так чи інакше людина потрапить під цей контроль», — каже Олександр Павліченко.

Весняний призов у Росії вже стартував. Фото: Міноборони РФ

Російські правозахисники також насамперед радять по можливості виїжджати за межі Росії та окупованих територій. Ще одна з головних рекомендацій: не ходити у військкомати та ігнорувати повістки.

«У Кримінальному кодексі Росії відповідальності за ухилення від мобілізації немає. Депутати поки що так і не внесли. За те, що ти отримав повістку і не з'явився жодної кримінальної відповідальності немає. Можливий штраф до 3000 рублів. Це дуже невелика сума. Навіть якщо її буде підвищено, про це вже кажуть, проте штраф — це щось, я вважаю, дуже незначне порівняно з війною, з участю у війні», — коментує «Новинам Донбасу» директор організації «Громадянин. Армія. Право» Сергій Кривенко.

Також відстрочки від призову можуть бути пов'язані з навчанням та станом здоров'я. Хоча примусова мобілізація в «Л-ДНР» показала: на передову відправляють навіть студентів та повернути їх потім досить непросто. А перша хвиля призову у Росії продемонструвала іншу тенденцію. Фізичний стан та хронічні захворювання потенційних армійців мало кого хвилювали.

Альтернативна служба: що це та як може допомогти

Крім усього перерахованого вище, щоб не потрапити на фронт, правозахисники радить подавати заяву на проходження альтернативної служби. Якщо окуповані території живуть за російськими законами, як про це заявляють у Кремлі, це допоможе уникнути відправки на передову.

«У російській Конституції залишається стаття 59, пункт 3, яка гарантує всім громадянам у разі наявності у них антивоєнних переконань заміну військової служби на цивільну. Тому потрібно подавати заяви, заявляти про свої антивоєнні переконання і у разі призову по мобілізації просто від неї відмовлятися. Такі випадки є, їх чимало. У першу хвилю це кілька сотень людей. Це лише ті, що пройшли через правозахисні організації. Можливо, їх насправді набагато більше. Їх не переслідують кримінально, бо немає такої статті, їх не направляють до армії. Тому це цілком реальний, законний та правовий спосіб не піти на цю агресивну війну», — каже Сергій Кривенко.

Як пояснюють правозахисники, альтернативна служба — це звичайна робота, яку можна проходити в держорганізаціях та збройних силах як цивільний персонал. Нині вона охоплює 150 професій. Наприклад, це може бути санітар у лікарні, листоноша або водій, але це було б застосовно, якби в РФ реально дотримувалися всі закони. Насправді, як пишуть у чатах, «альтернативники» риють окопи. Навіть в організації «Ідіть лісом», яка допомагає чоловікам уникнути відправки на фронт, визнають: альтернативна служба швидше дозволить виграти час, а не стовідсотково уникнути війни. Найчастіше приймати заяву на таку службу відмовляються, але це можна оскаржити у суді. Поки справу розглядають, призвати позивача неможливо. У той же час росіяни пишуть, що практично всі засідання відбуваються формально і в результаті потенційні призовники їх програють. Крім того, на практиці для заміни термінової служби на альтернативну необхідно надати докази своїх етичних чи релігійних переконань. Також є чіткі терміни подання заяв – до 1 квітня та до 1 жовтня.

Тому говорити про подання заяви на альтернативну службу, ймовірно, варто лише, якщо потенційний призовник уже отримав повістку. В іншому випадку зайвий похід у військкомат може закінчитися перекиданням на передову.

НОВИНИ ОКУПАЦІЯ УСЕ
23:14
Головне за день: Росіяни знову розстріляли полонених військових. РФ готує новий наступ
21:22
Міноборони РФ увечері заявило про знищення нібито двох українських ракет
19:15
Росія готує наступ на кінець весни-початок літа — Зеленський
18:17
Україна не програє війну, якщо буде з сильною зброєю — Зеленський
15:58
Росія утримує в полоні 28 тисяч українців — Лубінець
15:38
В окупованому Донецьку під обстріл потрапив мікрорайон Текстильник: постраждали двоє людей
13:35
На окупованій частині Запорізької області розпочалося «дострокове голосування» на «виборах» президента РФ
12:56
Російські військові напали на відвідувачів кафе в окупованому Криму
23:10
Головне за день: Захоплення селища на Донеччині. Російські паспорти у Авдіївці
21:11
Війська РФ захопили селище Ласточкине під Авдіївкою
14:15
Обстріл Донецька: загинув чоловік, поранено жінку
23:45
Головне за день: У Маріуполі скаржаться на проблеми зі сміттям. Збито ще один літак РФ
22:31
В окупованих містах Донеччини не вивозять сміття, «ДНР» не може вирішити проблему ►
19:05
Балицький визнав: РФ виселяла сім'ї, які не підтримали війну ►
15:11
В анексованій Євпаторії виявили велику кількість танків — АТЕШ
12:52
В окупованому Шахтарську горить нафтобаза
12:10
На окупованій частині Донеччини у військовій частині утримують мобілізованого педагога та інваліда 3-ї групи
01:38
Сховалися під мостом: Момент удару по військах РФ у Донецьку потрапив на відео
23:08
Головне за день: Вибух у Бердянську. Медведєв хоче посилати українця до таборів
23:00
В окупації не хочуть бачити учасників «голої» вечірки для «замолювання гріхів»
23:14
Головне за день: Росіяни знову розстріляли полонених військових. РФ готує новий наступ
21:22
Міноборони РФ увечері заявило про знищення нібито двох українських ракет
20:21
Росіяни впритул розстріляли 9 полонених бійців ЗСУ
19:15
Росія готує наступ на кінець весни-початок літа — Зеленський
18:41
Зеленський перебуває в позитиві від відповіді партнерів щодо далекобійних ракет
18:17
Україна не програє війну, якщо буде з сильною зброєю — Зеленський
17:52
Україна втратила вбитими 31 тисячу військових у війні з Росією — Зеленський
16:59
Буданов назвав причину смерті Навального
16:59
Не треба нічого боятися. Єрмак прокоментував слова Трампа про «закінчення війни за 24 години»
16:11
Росія самостійно виробляти зброю без західних технологій практично не зможе — ОП
15:58
Росія утримує в полоні 28 тисяч українців — Лубінець
15:38
В окупованому Донецьку під обстріл потрапив мікрорайон Текстильник: постраждали двоє людей
15:10
На озброєнні ЗСУ з'явилися далекобійні ракети — Камишин
15:04
РФ не окупувала Ласточкине на Донеччині, на околиці селища йдуть важкі бої — ЗСУ
14:28
Федоров: на полі бою дрони українського виробництва становлять 90 відсотків
14:12
Україна в 2024 році очікує отримати від США майже 12 млрд доларів допомоги — Шмигаль
13:41
РФ обстріляла Україну близько 110 тисяч разів з 2022 року — МВС
13:35
На окупованій частині Запорізької області розпочалося «дострокове голосування» на «виборах» президента РФ
12:56
Російські військові напали на відвідувачів кафе в окупованому Криму
12:33
Армія РФ вдарила по Нікополю: є «приліт» по підприємству, загинув чоловік