Як працює програма відновлення житла в Україні та хто може отримати компенсацію

Як працює програма відновлення житла в Україні та хто може отримати компенсацію

В Україні розпочала роботу програма відновлення житла через сервіс «Дія». Ілюстративне фото: Новини Донбасу В Україні розпочала роботу програма відновлення житла через сервіс «Дія». Ілюстративне фото: Новини Донбасу

У травні в Україні почала працювати програма відновлення житла у сервісі «Дія». Ті, хто має зруйновані будинки чи квартири внаслідок російської агресії, можуть отримати грошову компенсацію за ремонт. Хто може претендувати на виплату, як подати заявку і що для цього необхідно — читайте у статті «Новин Донбасу».

Як залишити заявку

«Відтепер українці, чиї будинки постраждали через бойові дії, можуть подати заяву в "Дії" та отримати кошти на ремонт за програмою "єВідновлення". Максимальна сума — 200 тисяч гривень, — йдеться у повідомленні міністерства цифрової трансформації.

Компенсація нараховується за житло, яке було пошкоджено після 24 лютого 2022 року та перебуває на неокупованій території. Щоб залишити заявку, потрібно зайти в послугу «Відновлення» в «Дії». Там є дві опції: «Повідомити про пошкоджене житло», «Подати заяву на компенсацію». Спочатку необхідно залишити дані про свій об'єкт — вибрати тип нерухомості, вказати площу, населений пункт, описати пошкодження, додати фото.

Компенсація нараховується за житло, що було пошкоджено після 24 лютого 2022 року. Ілюстративне фото: Новини Донбасу

Також необхідно відкрити спеціалізований рахунок в одному з банків-учасників програми — це «ПриватБанк», «Монобанк», «А банк», «Sense Банк», «Пумб». Тільки потім слід подавати заяву на компенсацію. Після її обробки місцева влада надішле комісію, яка проведе обстеження нерухомості, зафіксує руйнування і ухвалить рішення про суму компенсації. Власник житла отримає підтвердження та гроші на картку, які потрібно використати протягом року з дня отримання.

Кошти на реалізацію програми виділив Світовий банк. Поки що працює лише перший етап, коли на допомогу можуть розраховувати ті, чиє житло потребує косметичного ремонту — заміни вікон, дверей, ремонту даху.

«Пріоритетом є учасники бойових дій, мобілізовані, сім'ї загиблих військових, люди з інвалідністю І та ІІ груп та багатодітні сім'ї. Далі масштабуємо програму. Щоб допомогу отримали люди, будинки яких були повністю знищені внаслідок російської агресії», — наголосив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Хто не зможе отримати компенсацію

Як зазначалося вище, через «Дію» не можна отримати гроші на нове житло, якщо старе зруйноване. Для тих, хто втратив нерухомість, у лютому Верховна рада ухвалила закон, у рамках якого створюється державний реєстр пошкодженого та зруйнованого майна. Також у документі прописано порядок компенсації. Закон діятиме протягом трьох років після припинення або скасування військового стану. Заявки також можна подати через «Дію», Центри надання адміністративних послуг або управління соцзахисту. У пакет документів мають входити копії договорів, що підтверджують право власності, фотографії чи відео з об'єктом нерухомості до та після знищення. В ідеалі — зробити знімки всередині та зовні.

Власники зруйнованих будинків можуть отримати гроші на будівництво нового житла. Або сертифікат, який можна обміняти на будинок на первинному чи вторинному ринку. Ті, в кого знищені квартири в багатоквартирних будинках, можуть претендувати лише на сертифікати. Заяву про компенсацію можна подати під час воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення.

У програмі «Відновлення» є низка обмежень. Ілюстративне фото: Новини Донбасу

Окрім цього, нова програма «єВідновлення» не працює для тих, хто вже провів ремонт до подання заявки. Витрачені гроші не компенсують. Можлива лише часткова виплата, якщо ремонт не закінчено. Також, якщо у житла є кілька власників, кожен має дати згоду на отримання відшкодування.

Крім того, не передбачено компенсації для власників квартир у багатоповерхових будинках. Спочатку необхідно зробити загальний ремонт будинку. Якщо такий вже закінчено, власники квартир можуть розраховувати на виплату.

Як будинки відновлюють ті, хто не підпадає під існуючі програми

Незважаючи на всі програми з відновлення, багато хто змушений ремонтувати свої будинки та квартири самостійно. «Новини Донбасу» вже писали, як мешканці чотириповерхівки в Ірпені своїми силами буквально відбудовують її наново. У березні 2022 року, коли в Ірпені проходили бої, в будинок прилетів снаряд. Згорів четвертий та частково третій поверхи. Було знищено комунікації: світло, каналізацію, систему кондиціювання. Чотириповерхівка потрапила до категорії будинків, які підлягають знесенню, але власники 10 квартир вирішили відновити її. Через дев'ять місяців після першої публікації «Новини Донбасу» вирішили дізнатися, як триває процес та чи отримали мешканці хоч якусь компенсацію.

«Ми не так далеко просунулися. Все за свої кошти робимо, жодних компенсацій не вдалося отримати», — розповідає один із мешканців Максим.

Будинок на вулиці Університетській в Ірпені. Фото надане мешканцями

Він уточнює, що ірпінці дзвонили на гарячу лінію програми «єВідновлення», але їм сказали: в їхньому випадку виплати не передбачені.

«З весни ми зустрічалися з представниками мерії, представниками так званого фонду енергозбереження, який працює на території України, точніше навіть у Київській області. Але нам всі відмовляли, тому що в нас були пошкоджені несучі елементи будинку, несучі стіни четвертого поверху, плити перекриття в одній квартирі між четвертим і третім поверхом», — каже Максим.

Мешканці чотириповерхівки звернулися до ООН із проханням допомогти будматеріалами для відновлення стін. Тільки на це потрібно було понад мільйон гривень:

«Вони оглянули наш будинок, в першу чергу пообіцяли матеріали для відновлення квартир, ремонтів. Але ми потім ми написали заяви, що ми відмовляємося від цих матеріалів і просимо на цю суму видати нам цеглу, цемент, пісок. Десь у грудні ООН нам погодила видачу будівельних матеріалів».

Будинок на вулиці Університетській в Ірпені. Фото надане мешканцями

Ірпінці отримали цеглу, балки для перекриття даху, цемент, пісок та металочерепицю. У березні мешканці самотужки зібрали 500 тисяч гривень на стартові роботи, а у квітні підписали договір з будівельною компанією, яка надає послуги з відновлення. Вона почала розбирати четвертий поверх — стіни, які потрібно замінити, плити перекриття між поверхами.

«Далі ми також підписали договір на відбудову цих елементів. І оплатили роботи будівельної компанії, яка досі зводить весь четвертий поверх. Усі ці роботи ми оплачуємо самі. Приблизно виходить близько ста тисяч гривень на тиждень», — каже Максим.

Проте зусилля ірпінців принесли свої плоди. Будинок на вулиці Університетській набув нового статусу. Він уже не значиться серед тих, що йдуть під знесення. Тепер чотириповерхівка підпадає під класифікацію будинків, яким потрібен капітальний ремонт. Судячи з кошторису, який отримали мешканці, відновлення коштуватиме 13 мільйонів гривень. Якщо сюди приплюсувати ремонт квартир, то приблизна оцінка — 24 мільйони.

Будинок на вулиці Університетській в Ірпені. Фото надане мешканцями

«Нам сказали, що в першу чергу ви зводите стіни, далі армопояс, який також коштує біля трьохсот тисяч гривень. І вже тоді ви зможете подаватись у Фонд енергоефективності та фонд "Леруа Мерлен". Ми чули, що компанія допомагає матеріалами. Ми йдемо до цього, щоб подати в майбутньому на ці фонди», — розповідає Максим.

Складнощі не лише з компенсаціями, а й з актами

Максим вважає, що складнощі виникають насамперед у тих, чиї будинки дуже постраждали. Їхнє відновлення витратне, тому братися за такі складні проекти ніхто особливо не хоче. Нещодавно про свої проблеми написали і мешканці будинку у Дніпрі, куди 14 січня потрапила російська ракета.

«Наразі пройшло 5 місяців. Досі ні я, ні мої сусіди не отримали обіцяну допомогу та документи про придатність житла та нашого будинку для життя. Допомога, яку ми отримали з обіцяного, це вікна у кожну квартиру, але чи можна жити у цих квартирах?» — пише мешканка зруйнованого будинку Олександра.

Мешканці будинку у Дніпрі, у який потрапила російська ракета, зіштовхнулися із бюрократичними проблемами. Фото: zav.aa / Instagram

Внаслідок атаки було повністю зруйновано два під'їзди, а мешканці отримали компенсації. Водночас ті під'їзди, які прилягають до знищених, під знесення не визначено, а власники квартир у них не можуть одержати акти про стан свого житла. Дніпряни наголошують: насамперед вони намагаються добитися не виплат, а саме документів про безпеку своїх квартир. Місцеві медіа, посилаючись на директора департаменту житлового господарства Владислава Грицая, пишуть: складність у тому, що експертиза проводиться у три етапи. При цьому влада розпочала заміну комунікацій у будинку, оскільки він придатний для подальшої експлуатації. Просто отримання остаточного документа потребує часу.

НОВИНИ ОКУПАЦІЯ УСЕ
23:18
Найголовніше за день: 3500 бомб проти України. Ситуація із відключеннями світла
12:38
В окупованому Донецьку через обстріл загинула родина
23:30
«ДНР» відібрала у донеччан тисячі квартир, Пушилін зібрався відновлювати завод шампанських вин — дайджест новин з окупації ►
23:19
Головне за день: Путін озвучив умови миру. Обстріл Селидового
17:53
У Маріуполь увійшов перший з початку окупації танкер РФ
14:42
Путін висунув умови переговорів: хоче забрати чотири регіони України
12:45
Місто Гірник на Донеччині обстріляли сьогодні вдень
11:13
У Маріуполі російські війська облаштували базу біля житлової забудови. Де вона розташована
10:55
Поранений в окупованій Горлівці співробітник російського телеканалу втратив руку
10:42
В окупованій Кадіївці повідомляють про обстріл
09:58
Російські війська 14 разів обстріляли населені пункти Донецької області упродовж минулої доби
23:38
Головне за день: РФ застосувала тактику голоду під час облоги Маріуполя. НАТО зобов'яжуть допомагати ЗСУ
19:50
Під Горлівкою поранено співробітників російського телеканалу НТВ: один з них помер у лікарні (доповнено)
17:25
СБУ повідомила про підозру заступниці Пушиліна: вона контролює дотримання законів окупантів на Донеччині
14:58
РФ завершує будівництво залізниці з Ростова-на-Дону до Маріуполя. Як це вплине на ситуацію на фронті
12:39
У «ЛНР» готуються до опалювального сезону: Лисичанськ, Севєродонецьк та Рубіжне до плану робіт не увійшли
10:59
Російські війська 7 разів обстріляли населені пункти Донецької області впродовж минулої доби
10:58
Жінка вийшла з окупації на Антонівський міст. Подробиці операції розповіли у ЗСУ
23:10
Головне за день: Обстріли Кривого Рогу та центру Донецька. Нічна атака на Крим
19:20
В Донецьку на територію лікарні впала російська авіабомба
23:18
Найголовніше за день: 3500 бомб проти України. Ситуація із відключеннями світла
18:44
Відключення світла в Україні 16 червня не планується
17:10
На Покровському напрямку тривають дев'ять боїв, окупанти продовжують тиснути
16:33
У Саратові стався вибух на газосховищі: почалася пожежа
15:53
У Глобальному саміті миру бере участь 101 країна та організація — Зеленський
14:58
На Донеччині «Білі янголи» знову потрапили під обстріл
14:33
Танки, артсистеми та ББМ: військові СБУ за два тижні ліквідували десятки одиниць техніки росіян
13:00
Війська РФ вдарили з РСЗВ по центру села у Волноваському районі: є жертви та постраждалі
12:38
В окупованому Донецьку через обстріл загинула родина
11:59
РФ запускає по Україні до 3500 авіаційних бомб на місяць — Зеленський
10:59
Армія РФ за добу понад 10 разів обстріляла Донеччину: пошкоджені десятки будинків
10:47
Обвалення під'їзду у Шебекіно РФ: семеро людей загинули, багато постраждалих
09:40
РФ вдарила по прифронтовому Невському: загинула жінка
08:57
Шестеро людей на Донеччині постраждали за добу через атаки російських окупантів
08:28
Понад 1000 окупантів та 20 танків: у Генштабі розповіли про втрати армії РФ за добу
23:30
«ДНР» відібрала у донеччан тисячі квартир, Пушилін зібрався відновлювати завод шампанських вин — дайджест новин з окупації ►
23:19
Головне за день: Путін озвучив умови миру. Обстріл Селидового
22:45
Росія скинула авіабомбу на житловий сектор у Донецькій області
22:21
Атакований російський аеродром в Морозовську: ЗСУ могли пошкодити щонайменше 3 літаки
21:47
На батьківщину повернулися ще 14 депортованих українських дітей