Підручники про «СВО» та «Юнармія» всюди: як Росія «перевиховує» українських дітей

Підручники про «СВО» та «Юнармія» всюди: як Росія «перевиховує» українських дітей

«Юнармійці» та російські військові у Маріуполі. Фото: «Юнармія ДНР» / VK «Юнармійці» та російські військові у Маріуполі. Фото: «Юнармія ДНР» / VK

Росія не лише депортує українських дітей з окупованих територій, а й активно займається їх «перевихованням». Тих неповнолітніх, яких переміщують до РФ, у школах змушують, за словами самих дітей, переписувати тексти російською мовою багато разів. На Донбасі процеси зміни шкільних програм розпочалися ще у 2014 році, а після захоплення частин Запорізької та Херсонської областей освіта «мутує» і там. Як Росія впливає на дітей в окупації, розбиралися «Новини Донбасу».

«Дітей просять зобразити, як вони бачать перемогу у СВО»

Багато дітей, які пішли до донецьких та луганських шкіл у 2014 році, цього року вже їх закінчать. Спочатку після створення «Л-ДНР», кремлівські проксі намагалися показати хоч якусь лояльність і українську мову в мінімальній кількості в школах залишали. Проте з кожним її його вимивали зі шкільної програми.

«Моя дитина практично не знає української мови, але пісні деякі якось співає. "Червону калину", наприклад. У неї слух музичний. Мабуть, із цим пов'язано. Крім того, ми вдома слухаємо українські пісні», — розповідає «Новинам Донбасу» мати 10-річної Рити.

Нинішні методички для вчителів націлені виключно на патріотизм, любов до Росії та виховання дітей як майбутніх солдат. І вчителі змушені дотримуватись цієї лінії.

1 вересня 2022 року в окупованому Маріуполі. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Моїй дочці 14. Вона ходить на уроки малювання. Перед 9 травня вчителька пише у вайбер-чаті, що дітям потрібно зобразити, як вони бачать перемогу у "СВО". Російський патріотизм, солдати — це все. Я відповіла, що моя дитина ще дитина і подібне малювати не буде», — згадує донеччанка Марина.

Таких випадків — десятки. Особливо історії з малюнками почастішали після повномасштабного вторгнення. У Росії залучення дітей до війни практикується в усіх регіонах. Неповнолітні не лише малюють листівки та пишуть листи, а й плетуть маскувальні сітки, а також шиють армійцям одяг. На окупованих територіях поки що мілітаризація шкільного процесу не настільки тотальна. Можливо, це пов'язано з процесом інтеграції, який намагаються зробити м'яким. Слідкуватимуть за цим радники з виховання, які незабаром з'являться у школах «ДНР». Вони нібито мають «допомагати керівникам освітніх організацій вибудовувати спільну екосистему та інтегруватися до російського простору». У той же час з боку таке формулювання виглядає як новий формат нагляду за батьками та дітьми.

«Орлята Росії» та «Юнармія»: мета не вчити, а виховувати

Якщо промоніторити повідомлення, які стосуються школярів та студентів на окупованих територіях, зрозуміло, що мета освіти там тепер не вчити, а виховувати.

Днями «міністр освіти та науки ДНР» Ольга Колударова, призначена на посаду російськими кураторами влітку минулого року, так і заявила, що на окупованих територіях виховуватимуть «сучасний робітничий клас». Для цього інженерів та залізничників почнуть готувати ще зі шкільної лави.

Учнів початкових класів прийняли до організації «Орлята Росії» в окупованому Мелітополі. Фото: «Освіта Запорізької області» / Telegram

Крім цього, у молодших класах тепер працює програма «Орлята Росії», розроблена в рамках реалізації федерального проекту «Патріотичне виховання громадян РФ», який запустили з 1 січня 2021 року. Це щось схоже на піонерів за радянських часів. Навіть логотип «Орлят» — дитина у шапці із зіркою. На сайті програми, серед іншого, наголошується, що її мета — «долучати дітей до традиційних цінностей російського суспільства та звертатися до історичних подій своєї малої батьківщини та країни загалом».

Також у «ДНР» з’явилися 350 «первинок» організації «Руху перших». Вона була створена минулого року і за своїми цілями дуже схожа на «Орлят», але розрахована на старших дітей. І, судячи з усього, входять туди ті, хто має безпосереднє відношення до «Юнармії» — організації, заснованої у 2016 році. За шість років дітей, які входять до неї, вже встигли перетворити на солдатів. Випускники «Юнармії» тепер воюють на території України. На сайті організації є розділ «Алея слави», де з гордістю розповідають про тих, хто загинув під час спроб захопити Бучу, Маріуполь та інші міста. У «Юнармії» дітей привчають до естетики війни, форма та встановлення організації багато в чому копіюють стиль нацистського Гітлерюгенда. Її осередки вже з’явилися у Маріуполі, Донецьку, Волновасі та інших захоплених населених пунктах.

«Юнармійці» на одному із заходів до 9 травня. Фото: «Юнармія ДНР» / VK

Варто підкреслити ще два важливі моменти: до «Юнармії» набирають дітей з 8 років, тобто практично першокласників. І другий: до кінця 2024 року в рамках вже згаданого федерального проекту «Патріотичне виховання громадян Російської Федерації» до організації хочуть залучити 600 тисяч дітей.

«Ворог буде розбитий», — цитата з нового підручника з історії

Звісно, трансформації торкнулися насамперед шкільної програми. Ольга Колударова зі щирим натхненням розповіла, що до шкіл повернули «Молоду гвардію» Фадєєва та «Тихий Дон» Шолохова. Хоча, насправді, досить складний «Тихий Дон» ніхто в українських підлітків не забирав. Щоправда, читали його згодом, на філологічних факультетах. Проте у пропагандистів все інакше. Наприклад, тут дівчинка із Донецька розповідає, що російську мову вивчати їй забороняли.

«Після звільнення ми почали вивчати історію Росії. В українських підручниках цього не було. Нам забороняли вивчати історію СРСР. Російська мова була раз на тиждень. Ми все життя розмовляємо російською мовою і забороняти її неправильно», — каже школярка Надія.

Надії, судячи з усього, не більше 15 років, тобто в 2014 році вона була в початкових класах й історію вивчати не могла. Тим не менш, якщо все ж таки припустити, що якимось чином їй це вдалося, цілком логічно, що в українській шкільній програмі історії Росії, як окремого предмета, не було. Було б дивно, якби, наприклад, у РФ навчали історію якоїсь іншої держави спеціальним курсом у школах. Так і в Україні: і про СРСР, і про Росію говорили у контексті всесвітньої історії.

«Юнармійці» в окупованому Донецьку. Фото: «Юнармія ДНР» / VK

Наразі навчальні матеріали в окупації інші. У мережі вже писали і навіть показували новий підручник з історії Росії для 10-11 класів. У ньому школярі дізнаються про «протистояння колективному Заходу» та про те, що «ворог буде розбитий». Україна, як стверджують у книзі, на початок 2022 року була під зовнішнім керуванням США, а на її території розміщувалися американські та британські військові об'єкти. Все це, а також антиросійська лінія нібито стали причиною так званої СВО. «Спецоперації» присвячена більшість «підручника». Причому розповідь швидше нагадує не наукову працю, а публіцистику, адже навчальний посібник, яким його вважають у РФ, взагалі не містить посилань. Один із параграфів закінчується гаслами: «Наша справа права! Ворог буде розбитий! Перемога буде за нами!».

Вчиться по цій книзі діти почнуть вже незабаром.

«До підручників історії будуть включені події, які були пов'язані з 2014 роком. Буде включений курс, пов'язаний із "спеціальною військовою операцією". Це питання вже вирішено на федеральному рівні. Ми це вивчатимемо з 1 вересня 2023 року», — заявляла на початку травня Ольга Колударова.

Проте ще до появи цього «підручника» школярів уже навчали за програмою історії, спотвореною кремлівськими ідеологами «руського миру».

Підлітки малюють проросійське графіті на захопленій РФ території Донецької області. Фото: «ДАН»

«У 9 класі учням буде запропоновано вивчення модуля "Введення в Новітню історію Росії", який має "історико-освітню спрямованість, формуючи у молоді готовність до захисту історичної правди та збереження історичної пам’яті, попередження спроб фальсифікації історичних фактів"», — це цитата з методички-2022 для вчителів історії.

«Новітня історія» у розумінні Міносвіти РФ означає анексію Криму, яку називають возз'єднанням з Росією, твердження, що Донбас завжди був частиною РФ та виправдання «СВО».

Що відбувається на новоокупованих територіях

У Запорізькій області, незважаючи на те, що її частина захоплена відносно недавно, ситуація зі шкільною освітою не краща.

«Окупанти змусили школярів Бердянського району писати загарбникам листи подяки. У них це називається патріотична акція "Лист герою". Загарбники з гордістю відзвітували про проведену акцію, виклавши у своїх каналах фото школярів із Коларівської школи Бердянського району. На знімках видно, що кожній дитині роздали шаблон, який потрібно було лише вписати текст листа», — писали в одному з бердянських телеграм-каналів напередодні 9 травня.

Діти із окупованої території Запорізької області під час поїздки до Росії. Фото: «Освіта Запорізької області» / Telegram

А в каналі «Ріа-Мелітополь» розповідають, що вчителі змушують школярів фотографуватись з портретом Путіна, слухати гімн країни-агресора та вчити спотворену історію.

«Мешканка Мелітополя розповіла про те, що деяким городянам уже доводиться пожинати плоди цієї обробки дітей. За словами жінки, до її родички прийшов у гості 10-річний онук і мало не з порога видав купу пропаганди, якою його напихають у школі. Хлопчик розповів бабусі про те, що України як держави не існує, а Крим — споконвічно російська територія. Про існування нацистів також не забув сказати», — пишуть у «Ріа-Мелітополь».

Також тут зазначають, що у навчальних закладах дуже багато російської символіки, а гімн грає постійно. За словами законного мера Мелітополя Івана Федорова, атестати видають лише випускникам, які встигли отримати паспорти РФ.

На Херсонщині схожа ситуація. Батьків до шкіл не пускають, там постійно чергують військові. Як і на Донеччині, тут також створили осередки «Юнармії». Наприклад, 25 травня відбулася церемонія посвяти школярів Каланчацького муніципального округу до лав руху. Як повідомляють у звітній публікації, учасники виголосили клятву на вірність Росії. Вони пообіцяли «пам'ятати героїв і дотримуватися традицій доблесті, відваги та товариства». На фото — близько 50 дітей. Причому деякі здаються зовсім малюками, але для Кремля вік значення не має. Адже, як уже говорилося вище, до «Юнармії» треба набрати 600 тисяч людей, а отже — майбутніх солдатів, яких змусять повірити у міфічну історію, а потім відправлять на передову.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
23:00
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 1 жовтня
14:05
У Маріуполі окупанти знищили останній довоєнний мурал із важливим посилом
13:17
25-а армія РФ розташувалася поблизу Кремінної і збільшила особовий склад до 17 тисяч чоловік — Євлаш
11:43
«Шахеди» атакували Лиман: є інформація про загиблих та поранених
09:59
Окупанти не обслуговуватимуть мешканців Луганщини у лікарнях без паспорта РФ — Лисогор
09:33
Росіяни за добу поранили трьох цивільних на Донеччині
09:23
На окупованій Луганщині стартував осінній призов: в ОВА розповіли деталі
08:33
Росіяни б'ють із літаків по Луганщині вздовж усієї лінії фронту. Під ударами Білогорівка та Невське
00:15
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 29 вересня
22:51
Росія святкує «день анексії» українських територій ►
22:00
«Мер» Горлівки та інші «чиновники ДНР» потрапили під обстріл під час вечірки
17:12
У «ЛНР» заявили про чотирьох постраждалих за тиждень від обстрілу
16:34
Росія не збирається відновлювати низку захоплених міст. Серед них Попасна
15:16
РФ має проблеми з комплектацією «адміністрацій» на захоплених територіях України — ЦНС
14:08
У Бердянську стався сильний вибух, його чули у багатьох районах міста
13:32
«Суд ДНР» засудив українського військового до 28 років колонії
10:46
Окупанти готують до мобілізації 17-річних хлопців — Лисогор
09:09
На Луганщині не надають медичну допомогу важким цивільним, лікарі лікують поранених військових РФ
23:00
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 28 вересня
20:41
«ДНР»: в окупованому Донецьку жінка підірвалася на міні
23:00
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 1 жовтня
19:20
Шмигалю на Донеччині розповіли про проблеми перед опалювальним сезоном
16:45
РФ атакувала Херсон: у вогняній пастці опинилася мати з трьома дітьми, наймолодшому — 4 місяці
16:04
У Бахмуті зосереджено понад 10 тисяч окупантів, йдуть важкі бої — Євлаш
15:29
Костянтинівка опинилася під черговою атакою росіян, про жертв інформації немає
15:05
Війська РФ обстріляли Станіслав у Херсонській області: поранено чотирьох людей, один з них — важкий
14:43
РФ скинула авіабомбу на Костянтинівку: постраждалу дитину прооперували у Дніпрі
14:05
У Маріуполі окупанти знищили останній довоєнний мурал із важливим посилом
13:36
Окупанти вдарили з артилерії по Вовчанську: загинув чоловік
13:17
25-а армія РФ розташувалася поблизу Кремінної і збільшила особовий склад до 17 тисяч чоловік — Євлаш
12:21
Перекидання ППО та будування «зубів дракона»: окупанти посилюють оборону Криму
11:43
«Шахеди» атакували Лиман: є інформація про загиблих та поранених
11:12
Армія РФ ударила по Кіндратівці Донецької області: є постраждалі, серед них — дитина
10:42
Росію атакували безпілотники: є постраждалі та руйнування
09:59
Окупанти не обслуговуватимуть мешканців Луганщини у лікарнях без паспорта РФ — Лисогор
09:33
Росіяни за добу поранили трьох цивільних на Донеччині
09:23
На окупованій Луганщині стартував осінній призов: в ОВА розповіли деталі
09:07
На Черкащині армія РФ влучила по промисловій інфраструктурі, є жертва
08:49
Нічна атака на Україну: скільки цілей збила українська ППО
08:33
Росіяни б'ють із літаків по Луганщині вздовж усієї лінії фронту. Під ударами Білогорівка та Невське