«Евакуація» із Запорізької області: Росія знову вивозить українських дітей?

«Евакуація» із Запорізької області: Росія знову вивозить українських дітей?

Вивезення людей на окупованій частині Запорізької області. Кадр із відео Вивезення людей на окупованій частині Запорізької області. Кадр із відео

Останній тиждень в окупованій частині Запорізької області продовжується так звана евакуація місцевого населення. Лише за кілька днів, за даними українського Генерального штабу, із захоплених територій вивезли близько трьохсот осіб, зокрема дітей. Ситуація дуже подібна до того, що відбувалося восени на правому березі Херсонської області. Тоді «евакуація» перетворилася на депортацію неповнолітніх, а російські війська зрештою відступили із захоплених територій. У нинішній ситуації розбиралися «Новини Донбасу».

Із Запорізької області хочуть вивезти до 70 тисяч людей

Окупаційна адміністрація називає вивезення людей із прифронтових населених пунктів тимчасовим переміщенням. За словами, «голови» захопленої частини Запорізької області Євгена Балицького, мешканців вивозять із населених пунктів, які знаходяться практично на лінії фронту — у 30-кілометровій зоні. Йдеться, наприклад, про Василівку, Дніпрорудне, Енергодар, Розівку, Пологи — всього з 18 міст і сіл. Принаймні так говорять представники окупаційної адміністрації. Вони запевняють: поки що всіх перевозять до Бердянська. Станом на 11 травня туди відправили нібито вже близько 4 тисяч людей. Ще 8 тисяч виїхали самотужки. Загалом планують вивезти близько 70 тисяч. Насамперед сім'ї з дітьми та дітей.

«Далі вони розміщуються, якщо батьки відпускають дитину, то до табору. Самі вони розміщуються на базі відпочинку, яка також була підготовлена заздалегідь. Якщо це сім'я, яка не хоче відпускати дитину до табору, то вони їдуть разом із дітьми на базу відпочинку. Люди потрапляють до нас на триразове харчування, так би мовити, повний пансіон. Плюс ми виплачуємо моїм розпорядженням 10 тисяч на особу. Це разова виплата», — розповідає Євген Балицький.

За словами законного голови Мелітополя Івана Федорова, людей, крім Бердянська, відправляють до Кирилівки, Ростовської області та Дагестану. Охочих не так багато.

«По-перше, виїжджають колаборанти та ті, хто взяв рашистський паспорт. По-друге, виїжджають ті люди, які піддалися на ворожу пропаганду. Ворог говорить, що залишатись небезпечно, Україна буде все обстрілювати, а також про те, що наша влада вважає всіх тих, хто залишився зрадниками, що не відповідає дійсності», — каже Федоров.

Вивезення людей на окупованій частині Запорізької області. Кадр із відео

Глава Мелітополя наголошує: багато хто з тих, хто виїхав, буквально через пару днів починає повертатися. Це пов'язано з тим, що умови, в яких опиняються люди, далекі від комфортних. Федоров уточнює: окупаційна адміністрація не сплачує навіть обіцяні 10 тисяч рублів. Точніше, право на них мають лише ті, хто отримав російський паспорт. Про те, що «евакуація» проходить зовсім не так, як її описують самопроголошена «влада», пише і The New York Times, посилаючись на місцевих мешканців. За їхніми словами, у прифронтових населених пунктах панує хаос, із лікарень забирають обладнання, а лікувальні заклади закривають. Український Генштаб повідомляє про масове невдоволення мешканців Токмака, яких вивезли до Бердянська. Їх, за інформацією відомства, розмістили у приміщеннях без вікон, освітлення, теплої води та меблів. Окрім того, окупанти заборонили людям повертатися назад.

У своїх заявах кремлівські ставленики подають «евакуацію» як спробу врятувати місцевих жителів від обстрілу. Насправді, як кажуть представники законних місцевих адміністрацій, ціль окупантів — вивезення всього необхідного та депортація.

В Енергодарі зменшилась кількість лікарів

Непроста ситуація в Енергодарі, де знаходиться Запорізька АЕС. За даними «Енергоатому», окупаційна влада планує вивезти зі станції понад три тисячі працівників. Насамперед тих, хто підписав контракт із АТ «Експлуатуюча організація Запорізької АЕС» або іншим підприємством Росатому. Законний голова міста Дмитро Орлов пише, що перша хвиля «евакуації» розпочалася вранці 6 травня.

«Назвати  її масовою зараз не можна. Частину людей, бажаючих виїхати, завантажили в автобуси. Частина виїхала на власному автотранспорті. Банкомати не працюють або працюють з великими обмеженнями, і зняти гроші фактично немає де. Інтернет частково зник. А от ціни на продукти та медикаменти, навпаки, помітно підскочили. Першими закрили паспортні столи та низку управлінь так званої «адміністрації». Вивезли документи та обладнання», - пише Орлов.

У місцевих чатах частково підтверджують його слова: «Пацієнтів відвезуть усіх до Мелітополя, не враховуючи їхнього бажання. Документи та обладнання також вивезуть. Медиків, які бажають евакуюватися, від 4 школи вивозять до Бердянська (принаймні обіцяють Бердянськ)»; «Дитяча лікарня. Відкрита, кількість лікарів зменшилась із 14 осіб до 5. Навіть графік рентгена прибрали, оскільки його вкрали. Обмежені можливості у лікарні»; «У дорослій поліклініці рентген на першому поверсі працює. Показано лише один стенд із прийому лікарів, їх там три. Приймають людей 12-15, у принципі за всіма основними категоріями лікарі приймають. Лише раніше лікар був терапевтом, тепер хірургом. Пенсійний фонд відкритий, людей пару осіб. У банкоматах грошей немає, на пошті також».

Щодня, за інформацією місцевих жителів, з Енергодару виїжджає один «евакуаційний» автобус.

Тепер Росія вивозить дітей із Запорізької області

За словами голови Запорізької обласної військової адміністрації Юрія Малашка, окупаційна адміністрація організовано переміщає дітей під виглядом лікування чи санаторного відпочинку до Криму. Український Генштаб повідомляє, що неповнолітніх уже вивозили із Кам'янки-Дніпровської. Все це дуже схоже на процес, який відбувався у Херсонській та Харківській областях. Там дітей також депортували під схожими приводами. Нагадаємо, за офіційними даними, до Росії з усіх окупованих територій примусово перемістили близько 20 тисяч українських дітей. Водночас, правозахисники кажуть, що цю цифру потрібно помножити мінімум на п'ять.

Вивезення людей на окупованій частині Запорізької області. Кадр із відео

Виконавчий директор БО Save Ukraine Микола Кулеба уточнює: неповнолітніх вивозять не тільки з прифронтових населених пунктів, а й, наприклад, Бердянська. Звідси перемістили вже понад шістсот дітей. За словами Кулеби, їх залякують, кажуть, що українські солдати вбиватимуть їх. Часто вивозом неповнолітніх займаються російські військові. Батьки повинні підписати згоду на вивезення. По-перше, у цьому «документі» зазначено, що неповнолітні виїжджають на два тижні у певне місце, що зазвичай не відповідає дійсності. По-друге, найчастіше батьки погоджуються відпустити своїх дітей під тиском.

«У нас в центрі живе хлопчик, він заікається, погано спить ночами, часто прокидається. Він з Херсонщини, жив на окупованій території. Після захоплення цих територій російські військові зайшли до нього в будинок, приставили автомат до голови матері на його очах, батька забрали та ув`язнили. Батька не вбили, але коли він повернувся, він був в такому стані і так виглядав, що дитина заікається і має досить серйозні проблеми зі здоров'ям. Це до того, в якому іншколи стані просять "добровільну" згоду», — каже Кулеба.

За його словами, батькам часто загрожують позбавленням прав на дітей. У самій РФ весь процес вже чітко налагоджений. Дітей одразу розселяють та роблять їм документи.

«Москва розробила цілу стратегию з асиміляції та русифікації дітей. Діти із Харківської області, які вивозились в Анапу, і яких ми повернули, розповідали, що їм видавали нові телефони, в них вставляли російські картки, купляли новий одяг, взуття, возили на екскурсії, в зоопарк, тобто, розважали. Їм всіляко треба було показати, що росіяни готові нормально ставитись до дітей», — розповідає Кулеба.

Він підкреслює: «Save Ukraine» невідомо про жодний випадок, коли б росіяни розшукували батьків або інших родичів вивезених дітей. Більше того: коли рідні намагалися зв'язатися з керівниками таборів, їхні запити просто ігнорувалися, а неповнолітнім казали, що батьки відмовилися від них.

Окупаційна «влада» закликає до евакуації мешканців Харківської області

Слідом за Запорізькою областю окупаційна «влада» закликала виїжджати і мешканців захопленої частини Харківської області. На даний момент це понад 20 населених пунктів на північному сході Харківщини. Таку рекомендацію окупанти пояснюють нібито обстрілами з боку ЗСУ, які почастішали. Кремлівські проксі вкотре повторюють вже звичні слова про «тимчасове переміщення» та обіцяють надати допомогу українцям в облаштуванні в Росії.

Щоправда, через деякий час російські ЗМІ заявили, що ні про яку евакуацію мешканців із сіл Харківської області не йдеться. Людям нібито просто рекомендували виїжджати.

Щодо окупованих частин Херсонської області, то, за заявами окупаційної «влади», звідти вже вивезли близько 100 тисяч мешканців. Найбільше переселенців перебувають у південних регіонах Росії.

НОВИНИ ОКУПАЦІЯ УСЕ
23:09
Головне за день: Удар по базі росармії у Луганську. Затримання людей в окупації
22:49
«ДНР»: П'ятьох людей поранено через обстріли
21:33
В окупації росгвардійці затримали 7 осіб нібито за допомогу ЗСУ
21:10
Вибухи у Луганську: в окупованому місті — велика пожежа
20:22
У Макіївці облили фарбою пам'ятник загиблому бойовику «ДНР»
16:50
РФ розгорнула масштабну інформаційну кампанію до річниці початку боїв за Донецький аеропорт. Що відомо
23:00
Головне за день: Число загиблих у Харкові зросло до 14. Окупанти захопили село Уманське
12:59
На окупованій Донеччині постраждав чоловік під час скидання вибухонебезпечного предмета з БПЛА
23:15
Головне за день: Ракетний удар по Харкову. Нові жертви у Донецькій області
15:45
Бракує бензину та захисту: пропагандистка розповіла про ситуацію в лавах окупантів на Луганщині
09:15
«ДНР» заявила про нічний обстріл окупованого Донецька
23:28
Головне за день: Контрнаступ ЗСУ на Харківщині. Путін знову говорить про переговори
20:10
Окупований Донецьк зазнав обстрілу: поранені троє людей (доповнено)
20:00
У лавах «ДНР» почалися чистки, Росія скорочує зарплати вчителям на окупованій частині Херсонщини — дайджест ►
14:33
Присягнула на вірність агресору: псевдопрокурор так званої ЛНР отримала максимальний термін
13:32
«Верховний суд ДНР» оголосив довічний вирок військовим ЗСУ: окупанти їх звинувачують у «замаху на вбивство»
11:53
З'явилося відео знищення батареї С-400 на окупованій Донеччині
08:40
Російська армія втратила за добу понад 1200 військових та 80 одиниць техніки
23:34
Головне за день: Росія обстріляла Харків. Між «Л/ДНР» та РФ встановили спецзону
20:39
Ростовська область запровадила особливий порядок перетину кордону з території Донбасу
23:15
Росія підтвердила, що тримає в полоні українську журналістку Вікторію Рощину
23:09
Головне за день: Удар по базі росармії у Луганську. Затримання людей в окупації
22:49
«ДНР»: П'ятьох людей поранено через обстріли
21:33
В окупації росгвардійці затримали 7 осіб нібито за допомогу ЗСУ
21:10
Вибухи у Луганську: в окупованому місті — велика пожежа
20:22
У Макіївці облили фарбою пам'ятник загиблому бойовику «ДНР»
19:20
У російському порту спалахнув зерновий термінал
18:30
Перші військові інструктори з Франції вже можуть приїжджати в Україну: Сирський підписав документ
17:59
На Одещині співробітники ТЦК близько доби утримують головного редактора українського видання без зв'язку
17:45
РФ атакувала Миколаївщину, Харківську та Чернігівську області: є жертви
17:40
Найбільша кількість бойових зіткнень відбулася на Покровському напрямку, ситуація напружена — Генштаб
16:50
РФ розгорнула масштабну інформаційну кампанію до річниці початку боїв за Донецький аеропорт. Що відомо
16:29
Україна та Іспанія підписали договір про гарантії безпеки. Що він передбачає
16:15
З окупованої Донеччини повернули 11-річну дитину, яка два роки не бачила рідних
15:48
У Харкові знову зросла кількість жертв після удару РФ по «Епіцентру»
15:01
«Пробило легеню навиліт»: у Красногорівці поліцейські під жорстокими обстрілами РФ врятували пораненого чоловіка
14:35
Удар по РЛС «Воронеж-М» в РФ: з'явилися супутникові фото наслідків
13:43
РФ вдарила по Лиману ракетою та авіабомбами: постраждали дві жінки
13:18
ССО на Харківському напрямку вбили 11 російських військових і захопили в полон трьох
12:47
Брала участь у заходах на підтримку Росії: «начальницю відділу освіти ЛНР» засудили до 10 років ув'язнення