Ідентифікація переселенців у «Ощадбанку»: потрібно проходити чи ні

Ідентифікація переселенців у «Ощадбанку»: потрібно проходити чи ні

Повернення ідентифікації переселенців в Ощадбанку викликало багато питань. Фото: Донецька ОВА Повернення ідентифікації переселенців в Ощадбанку викликало багато питань. Фото: Донецька ОВА

В Україну повертається ідентифікація пенсіонерів-переселенців в «Ощадбанку». Щоправда, поки що неясно, коли саме і в якому вигляді. На початку липня повідомлялося, що верифікація ВПО вже почалася і триватиме до 1 вересня. За два тижні міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій зазначило, що процес ідентифікації продовжили до кінця січня 2024 року. При цьому зараз його нібито призупинили. Через ці повідомлення, що часом суперечать один одному, ні переселенці, ні працівники «Ощадбанку» до кінця не розуміють, що ж їм робити. У ситуації, що склалася, розбиралися «Новини Донбасу».

Чому ідентифікація повернулася

Постанова Кабінету міністрів, в якій йдеться про ідентифікацію ВПО, була ухвалена ще 5 листопада 2014 року.

«Дія платіжних карток встановлюється строком до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" кожні шість місяців», — наголошується в документі.

Після того, як у 2020 році було оголошено карантин, ідентифікацію призупинили, але 1 липня він закінчився. Вже 6 липня на сайті Ощадбанку з'явилася новина, що верифікація переміщених осіб відновлюється. ВПО, які мають електронне пенсійне посвідчення, мають проходити її кожні півроку. А до його отримання кожні три місяці. Ідентифікація — це безпосередній візит до «Ощадбанку» з документами, що засвідчують особу. Якщо пенсіонер-переселенець не пройде її, банк зупинить видаткові операції за картковим рахунком. Після зняття карантинних обмежень є лише 60 днів, тобто до 1 вересня, щоб звернутися до відділення «Ощадбанку». Хоча у постанові Кабміну, на яку посилається банк, зазначається, що ідентифікація припиняється на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його скасування. Тобто в цьому випадку верифікація ВПО повинна починатися 1 серпня.

Крім того, із повідомлення «Ощадбанку» від 6 липня абсолютно неясно, чи всі переміщені особи мають проходити ідентифікацію чи ні? Як бути тим, хто виїхав за кордон або перебуває на окупованій території. Тут лише уточнюється: про те, що потрібно прийти до банку, переселенець дізнається зі смс-розсилки.

Ідентифікація стосується лише ВПО, які набули цього статусу до 24 лютого 2022 року

12 липня деякі моменти роз'яснила голова філії Донецького обласного управління «Ощадбанку» Ганна Прасол. По-перше, вона уточнила, які саме категорії ВПО мають проходити ідентифікацію.

«Відповідно до Постанови КМУ №637 від 05 листопада 2014 року, ідентифікацію проходять лише ті клієнти з числа ВПО, які зареєстровані до 24 лютого 2022 року. Особи, які зареєстровані як ВПО після 24 лютого 2022 року, не повинні проходити постійну фізичну ідентифікацію, оскільки на них вимога цього документа не поширюється», — сказала Анна Просол.

Щоб пройти верифікацію, переміщена особа може звернутися до будь-якого відділення «Ощадбанку» на всій території України. Щодо тих переселенців, які перебувають на окупованій території або за кордоном, то поки що неясно, як вони проходитимуть процес верифікації. Наприклад, у 2014 році людина могла виїхати з Донецька, стати на облік у Маріуполі і там жити. 2022 року цей переселенець-пенсіонер, враховуючи події, виїхав до Євросоюзу. Повернутися в Україну для візиту до «Ощадбанку» — досить стомливо і затратно, але в банку інших алгоритмів поки що не бачать.

«‎Ми, працівники "Ощадбанку" як уповноваженої особи, виконуємо свою роботу, передбачену нормативно-правовими документами, зокрема постановами Кабінету міністрів України, в частині фінансових послуг. Документ не передбачає іншого способу проходження клієнтами фізичної ідентифікації, ніж шляхом особистого звернення до будь-якого відділення "Ощадбанку" на підконтрольній державній владі території України, маючи при собі паспорт та картку», — коментує Ганна Просол.

Ідентифікацію припинили чи ні?

15 липня «Ощадбанк» повідомив про тимчасове припинення фізичної ідентифікації внутрішньо-переміщених осіб.

«Клієнтам, які отримали від банку повідомлення про необхідність звернення до банку для проходження ідентифікації до 1 вересня 2023 року, буде додатково повідомлено про подальші кроки», — наголошується в повідомленні.

Паралельно Мінреінтеграції уточнило, що для одержувачів пенсій термін для ідентифікації продовжать до кінця січня 2024 року . Тобто перевірку скасовувати не будуть, її просто призупинили. У коментарі «Новинам Донбасу» пресслужба «Ощадбанку» повідомила, що жодної додаткової інформації поки що дати не може. Банк на даний момент очікує від Кабміну на додаткові інструкції. Водночас на гарячій лінії «Ощадбанку» повідомили, що найімовірніше ідентифікацію для ВПО, які фізично не зможуть її пройти, скасують, але поки що це лише припущення.

«Наразі на рівні Кабінету міністрів України розглядається рішення щодо скасування необхідності проходження фізичної ідентифікації для внутрішньо-переміщених осіб, оскільки зараз є труднощі з виїздом для проведення цієї процедури. Тому поки що рекомендовано чекати», — сказали на гарячій лінії.

Фізичну ідентифікацію в «Ощадбанку» можуть скасувати. Фото: Донецька ОВА

Справді, міністерство соціальної політики вже розробило проект документа, яким планується внести зміни до постанови Кабміну від 5 листопада 2014 року, про що відомство повідомило «Новини Донбасу» у відповіді на запит. У ньому Мінсоцполітики пропонує продовжити терміни верифікації на півроку, а також прирівняти до фізичної ідентифікації авторизацію в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду через «Дія.Підпис», створеної за допомогою мобільного додатка Єдиного державного порталу електронних послуг «Дія». Ще один варіант — розробити механізм, щоб працівники Пенсійного фонду або Ощадбанку змогли встановити особу пенсіонера-переселенця в режимі відеоконференції з пред'явленням документів. Щодо ВПО, які переїхали за кордон, то їхнє тимчасове місце проживання має підтвердити консульська установа у порядку, визначеному Пенсійним фондом, погодженим з Мінсоцполітики та МЗС.

«Проект акту найближчим часом буде спрямований на узгодження зацікавлених органів», — підсумували в Мінсоцполітики.

Ідентифікація потрібна, але в іншому форматі

Громадські діячі, які займаються питаннями ВПО, наголошують: Мінреінтеграції переглянуло рішення та призупинило ідентифікацію саме після втручання третього сектору. При цьому насамперед експерти вважають дискримінаційним навіть не сам факт перевірок.

«Проблема виникла не сьогодні. Я б сказала, що спочатку дискримінаційним було те, що у 2014 році всіх пенсіонерів-ВПО, людей, які ставали пенсіонерами, зобов'язали отримувати пенсію лише через Ощадбанк. Тобто будь-який інший пенсіонер може вибрати собі будь-який банк для отримання пенсії. Для нас першочерговим дискримінаційним був факт саме цієї прив'язки з такими жорсткими умовами ідентифікації», — коментує головна координаторка «Донбас SOS» Віолетта Артемчук.

Вона впевнена: верифікація пенсіонерів як така необхідна.

«Ми були на одному засіданні, де виступав представник Пенсійного фонду. Він сказав, що близько 1,5 мільйона осіб із числа внутрішньо переміщених осіб близько 2-3 років за їхніми пенсійними рахунками не відбувалося жодних транзакцій. Частина цих людей може бути на окупованій території. Ми не знаємо, чи живі ці люди чи мертві, на жаль. Тобто гроші ще нараховуються, гроші з бюджету йдуть. На кого вони йдуть — на живих людей чи померлих, сказати не можна. Тому якась ідентифікація потрібна, щоб ці гроші не йшли в нікуди чи людям, які не мають на них права», - вважає Віолетта Артемчук.

Чим замінити фізичну ідентифікацію

При цьому, на думку головної координаторки "Донбас SOS" Віолетти Артемчук, саме фізичну ідентифікацію потрібно замінити іншим варіантом. Особливо зараз, коли у багатьох населених пунктах є небезпечним, коли періодично починається повітряна тривога.

«Якщо людина проживає у безпосередній близькості від зони бойових дій чи у зоні бойових дій. Кудись їхати на фізичну ідентифікацію дуже важко. Та й не лише їм. ВПО, які знаходяться за кордоном. ВПО, які проживають у населених пунктах на підконтрольній території, але невеликі. Їхати із села до найближчого "Ощаду" дорого. Якщо повітряна тривога, куди їм ховатись. У нас багато звернень щодо цього», — каже Віолетта Артемчук.

15 липня «Ощадбанк» повідомив про тимчасове припинення фізичної ідентифікації ВПО. Фото: Новини Донбасу

У доповненнях до постанови Кабміну від 5 листопада 2014 року йдеться про те, що до фізичної ідентифікації прирівнюється авторизація в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою віддаленого підпису «Дія.Підпис». Проте зараз цей варіант не працює. Та й навряд чи полегшить життя ВПО, хоча його, судячи з відповіді на запит Мінсоцполітики, розглядають як одну із альтернатив фізичної верифікації.

«Не всі мають таку можливість. Особливо, коли ми говоримо про пенсії та про пенсіонерів. Тому що ми стикаємося щодня, коли люди роблять дії з документування пошкоджень свого житла, наприклад, не кожен має телефон, що підтримує програму "Дія". У багатьох ще кнопкові телефони немає можливості купити телефон нового зразка, який підтримує цю програму, а також немає просто навичок, як цим користуватися. Якщо йдеться, наприклад, про села, які дуже зруйновані і де мешкає там до десяти осіб, то серед цих десяти осіб може бути таке, що всі пенсіонери і ніхто не знає, як користуватись», — каже юристка БФ «Право на захист» Анна Лантрат.

Тому громадські діячі проти цього варіанту і пропонують альтернативні, серед яких відеоконференція.

«Зараз якщо людина, яка їде з окупованих територій, не має паспорта України, їй потрібна ідентифікація, щоб її хтось дізнався. Якщо на підконтрольній території немає родичів чи знайомих, то в міграційній службі є процедура ідентифікації відеозв'язку. Тобто людина на тій стороні екрану, вона може перебувати на окупованій території. Він показує свій паспорт і підтверджує, що людина, яка перебуває в міграційній службі, саме та, ким представилася. Знайти десь скайп - це не "Дія.Підпис". Це легше», – вважає Віолетта Артемчук.

Правозахисники рекомендують пенсіонерам-переселенцям не панікувати. Фото: Новини Донбасу

Крім того, ВПО важливо розуміти і такий момент. «Сам "Ощадбанк" може тільки заблокувати картковий рахунок і у людини не буде доступу скористатися ним. Але повноважень щодо нарахування пенсії чи соціальної допомоги у працівників "Ощадбанку" немає. Це повноваження державних органів. Нарахування вони відбуваються, їх ніхто не зупиняє. Тобто йшлося про проходження ідентифікації саме, щоб була можливість доступу до карткового рахунку та використання цих коштів», — коментує Ганна Лантрат.

За словами громадських працівників, у будь-якому разі переселенцям не потрібно панікувати і бігти до «Ощадбанку». Вони наголошують: як мінімум, Мінреінтеграції вже заявило про продовження ідентифікації до кінця січня. Тож поспішати не варто.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
22:51
Росія святкує «день анексії» українських територій ►
22:00
«Мер» Горлівки та інші «чиновники ДНР» потрапили під обстріл під час вечірки
17:12
У «ЛНР» заявили про чотирьох постраждалих за тиждень від обстрілу
16:34
Росія не збирається відновлювати низку захоплених міст. Серед них Попасна
15:16
РФ має проблеми з комплектацією «адміністрацій» на захоплених територіях України — ЦНС
14:08
У Бердянську стався сильний вибух, його чули у багатьох районах міста
13:32
«Суд ДНР» засудив українського військового до 28 років колонії
10:46
Окупанти готують до мобілізації 17-річних хлопців — Лисогор
09:09
На Луганщині не надають медичну допомогу важким цивільним, лікарі лікують поранених військових РФ
23:00
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 28 вересня
20:41
«ДНР»: в окупованому Донецьку жінка підірвалася на міні
19:08
«Суд ЛНР» засудив українського військового до 19 років колонії
16:20
Кремль шукає охочих зʼїздити на концерт в РФ до роковин анексії територій України — ЦНС
15:55
Росіяни посилюють контроль за мешканцями захопленого РФ Мелітополя
15:43
«Суд ЛНР» позбавив волі українського військового на 20 років
14:19
«ДНР»: У Донецьку через вибух снаряда постраждав чоловік
22:57
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 27 вересня
21:00
У «ЛНР» заявили, що у Кремінній від обстрілу постраждали троє людей
19:36
З'явилося нове відео з командувачем Чорноморського флоту РФ
16:56
В Україні заочно судитимуть трьох екс-педагогів захопленого Маріуполя
22:51
Росія святкує «день анексії» українських територій ►
22:00
«Мер» Горлівки та інші «чиновники ДНР» потрапили під обстріл під час вечірки
20:37
Україна частково перенесла виробництво ракет за кордон - Данилов
19:03
У ОП розраховують провести наступну зустріч радників з Формули миру наприкінці жовтня
18:27
Путін підписав указ про призов на військову службу: в армію підуть 130 тисяч людей
17:12
У «ЛНР» заявили про чотирьох постраждалих за тиждень від обстрілу
16:34
Росія не збирається відновлювати низку захоплених міст. Серед них Попасна
15:58
«Героя Росії» затримали у Луганську за вбивство 18-річної дівчини
15:40
В Авдіївці, що обстрілюється росіянами, залишається 1641 мирний житель
15:32
На Авдіївському КХЗ після ударів окупантів ракетами та пожежі побоюються погіршення екоситуації
15:25
Румунія переміщує ППО ближче до кордону з Україною
15:16
РФ має проблеми з комплектацією «адміністрацій» на захоплених територіях України — ЦНС
14:43
СБУ повідомила про підозру російському «перевізнику» шахедів з Ірану
14:17
У МЗС нагадали Орбану розмір території України
14:08
Пєсков переадресував Міноборони питання щодо участі «Вагнера» у війні проти України
14:08
У Бердянську стався сильний вибух, його чули у багатьох районах міста
13:43
Росіяни збили свій військовий літак у Запорізькій області
13:32
«Суд ДНР» засудив українського військового до 28 років колонії
13:28
Міноборони РФ повідомило про початок осіннього призову 1 жовтня
13:15
Бізнес на смерті російською мовою: хто фінансує війну в РФ ►