Бої за Часів Яр. Чому Росії буде складно захопити місто

Бої за Часів Яр. Чому Росії буде складно захопити місто

Часів Яр. Фото: Новини Донбасу Часів Яр. Фото: Новини Донбасу

Часів Яр — наступна велика мета російської армії. Вранці 5 квітня воєнні аналітики повідомили, що окупанти вже підійшли до вулиці Зеленої на східних околицях міста. Офіційний Київ цю інформацію не підтвердив, але вже зрозуміло: бої за Часів Яр — лише справа часу. Армія РФ бачить у захоплені цього населеного пункту дуже великі перспективи, а пропагандисти вже мріють про вихід на Дружківку. Яке має значення Часів Яр у військовому плані — читайте у статті «Новин Донбасу».

Мрія армії РФ після окупації Бахмута

Прихильники так званої СВО мріють про Часів Яр, як і про увесь Донбас, ще з початку повномасштабного вторгнення. 

«Напрямок Часового Яру для росіян був надзвичайно важливим, оскільки вони планували захопити всю Донецьку, Луганську області, і Часів Яр використовувати як тилове місто. Вони сподівалися зайняти його в неушкодженому стані, оскільки там є велика мережа певних індустріальних об'єктів. Також свого часу ми, наприклад, мали там великий медичний центр, де була організована медична робота, оборона, де проводилися серйозні операції, лікування бійців. Звісно, і з оборонної точки зору він непогано розташований», — коментує значення Часового Яру голова ради резервістів Сухопутних військ Іван Тимочко.Армія РФ сподівалась на швидкий ривок у напрямку Часового Яру ще рік тому — одразу після захоплення Бахмута. Але окупаційні сили дуже виснажились після багатомісячних боїв, тож ці плани довелось відкласти. Потім ЗСУ пішли в контратаки в районі Кліщіївки та Андріївки. Частину населених пунктів їм вдалося повернути. Тож російським військам було не до нових наступів. Їхній міф про непереможних «визволителів Бахмута» руйнувався. Але зараз, коли українські сили відчувають дефіцит зброї, окупанти вирішили скористатись моментом та поновити свої атаки. До того ж, цілісність Часового Яру вже не розглядається як пріоритет. Армія РФ повторює тактику Авдіївки — накриває місто авіабомбами, і від нього залишається саме каміння.

Пропагандисти визнають: оборона Часового Яру будувалась довго і ретельно. Тож захоплення міста можливе лише «із застосуванням всього арсеналу зброї та російської артилерії». Отож ясно одне: руйнування будуть тотальні. Хоча вже й зараз Часів Яр значно постраждав. Незважаючи на це, у місті досі залишається близько 900 мирних жителів. ФАБи росіяни скидають зокрема й на них.

Часів Яр. Фото: Новини Донбасу

Чому Часів Яр — складна ціль

Часів Яр — дійсно міцний горішок для окупаційних військ. Місто розкинулося на панівних висотах, що наразі дає величезну перевагу ЗСУ. Висота означає, що українські війська можуть тримати під вогневим контролем сили окупантів на доволі великих відстанях.

«Наша армія підходить до нього зі сходу, піднімаючись із річкової долини, а лінії постачання українців спускаються на захід і тому приховані за гігантським пагорбом та міською забудовою», — пише проросійський блогер Михайло Онуфрієнко.

Друга проблема для армії Путіна — канал Сіверський Донець-Донбас. Це водна перешкода, яку окупантам доведеться форсувати. Якщо згадати 2022 рік та бої в районі Білогорівки Луганської області, коли армія РФ намагалась перейти річку Сіверський Донець, то ясно: завдання це не з легких. Тоді окупанти зазнали дуже вагомих втрат. За інформацією кремлівського блогера Михайла Зинчука, більш відомого як «Рибарь», окупанти вже начебто дійшли до околиць каналу біля селища Ступки. Але офіційний Київ цю інформацію теж не підтверджує.

«Сіверський Донець — це штучний канал, через який йде вода на Краматорськ, Слов’янськ. Звісно, для росіян це дуже серйозна водна перешкода, серйозна проблема. Але, з іншої боку, вони сподіваються, якщо прорвуть оборону наших військ по ньому, вибудовувати якусь свою лінію оборони. Так, як у них сталося, наприклад, коли відступали західніше Харкова. Тоді вони намагалися використати Оскільське водосховище як водну перешкоду для того, щоб зупинити наші війська. Але вони не змогли закріпитися», — згадує Іван Тимочко.

Часів Яр на карті DeepState

Яким чином російська армія буде намагатись просуватись до Часового Яру, на думку аналітиків, поки неясно. Це можуть бути лобові атаки, наприклад, на тій самій вулиці Зеленій, куди вже вдалось дійти загарбникам. Або ж спроби вдарити з півдня.

«Здається мені, що вони намагаються обдурити наших військових, та основний удар здійснять по трасі Бахмут-Констаха, південніше Часіка (Часового Яру – ред.). Але поки тримається частина Іванівського (хоч вже і невелика) — вірогідність обходу Часіка з півдня не дуже висока. Хоча все ж є», — пише блогер Богдан Мірошников.

А от воєнний аналітик Олександр Коваленко припускає зосередження сил російскьких окупантів в районі Богданівки.

«Захоплення Богданівки дозволить російським окупаційним військам вийти на північний сектор Часового Яру, через Калинівку форсувати канал, перерізати трасу 0506. Тут противник зосередив кулак із 217-го, 299-го та 331-го парашутно-десантних полків зі складу 98-ї повітряно-десантної дивізії. Нині російські окупаційні війська зачепилися за північно-східні околиці Богданівки», — пише Коваленко.

Він підкреслює: незважаючи на так звані успіхи армії РФ, про які дуже багато зараз пише пропаганда, аби провести успішну операцію в Часовому Яру, Росії треба спочатку захопити навколишні села — Іванівське, Кліщіївку та Андріївку. Кажуть про це й інші експерти.

«На Бахмутському напрямку дві гарячі точки. Кліщіївка. Вони (російські війська — ред.) намагаються все таки вибити наші Збройні сили України з міста. Там завдяки панівним висотам ми тримаємо ситуацію під контролем. І другий напрямок удару — це Богданівка, Хромове з виходом на Часів Яр», — коментує воєнний експерт Дмитро Снєгирьов.

Часів Яр. Фото: Новини Донбасу

До речі, навіть певна частина z-середовища розглядає потенційне просування вулицею Зеленою та в районі Канал Часового Яру саме не як шлях до миттєвого захоплення міста, а як потенційну можливість для контролю саме сусідніх населених пунктів. Район Канал — це вже висота, яка за умови успішного просування може стати першим козирем окупантів.

Якщо щодо тактики армії РФ аналітикам сказати ще доволі складно, то в чому вони впевнені, так це в тому, що окупанти будуть використовувати всі наявні ресурси і можливості, які у них зараз є на цьому оперативному напрямку.

«Атака буде і в лоб, і по флангах за підсилення авіацією. Перш за все, мають завдання зруйнувати місто, щоб не дати можливісті нашим військам вибудовувати ефективну оборону. До яких рішень вони дійдуть? Звісно, якщо вони підуть в лоб і не зможуть пробити, то будуть старатися щось інтерпретувати. Будуть намагатися, напевно, воювати більше піхотою, бо наступати технікою на місто, де все прострілюється, — це будуть великі ризики. Дуже важко оцінити, бо росіяни дуже часто діють і воюють іраціонально і нелогічно. Чи це буде концентрований удар безпосередньо в самому місті з використанням під'їзних доріг? Чи спроба наступати широким фронтом, щоб захопити місто з флангів, відрізати його від постачання», — коментує Іван Тимочко.

Аби відрізати Часів Яр від постачання, армії РФ треба буде взяти під вогневий контроль дороги від Калинівки та декілька шляхів, що ведуть до Костянтинівки.

Околиці Часового Яру. Фото: Новини Донбасу

Часів Яр — дорога на Краматорск та Слов’янськ?

Чому ж російські війська покладають такі надії на Часів Яр, які вбачають у цьому можливості? Пропагандисти пишуть: початок боїв за це місто означає старт кампанії наступу на населені пункти краматорсько-слов'янської агломерації. Насамперед мова, як зазначають у z-спільноті, про чотири промислові міста Донбасу, які розташовані на одній транспортній осі — Костянтинівка, Дружківка, Краматорськ, Слов’янськ. Перша у планах країни-агресора Дружківка.

«Після звільнення Часового Яру настане черга і Дружківки, яка, до речі, розташована між великими промисловими містами Донбасу — Краматорськом та Костянтинівкою. Дружківка може стати важливою метою, адже, зайнявши її, російська армія відріже одне від одного два угруповання ЗСУ», — пишуть пропагандисти.

Хоча насправді наступною ціллю може бути й Костянтинівка, бо Часів Яр дійсно відкриває певні перспективи на обидва ці міста. До того ж, просування до Костянтинівки означає велику загрозу і для Торецька.

«Часов Яр їм цікавий, бо він прикриває подальший рух на Костянтинівку, Слов’янськ, Краматорськ. В центрі уваги ці ключові міста», — коментує Дмитро Снєгирьов. 

Часів Яр, на думку аналітиків, дійсно може стати плацдармом для наступу на Краматорськ та Слов’янськ, але лише частково. Для просування на ці великі міста, окупаційній армії доведеться здійснити успішні операції із захоплення Лимана, а також Сіверська. Що ж до Чассового Яру, то за словами військових, у населеному пункті максимально облаштовано все для оборони. Але перевага Росії, як і раніше, в авіації. Зокрема, мова про авіабомби, які, наприклад, стали вирішальною зброєю РФ під час окупації Авдіївки. 

НОВИНИ ОКУПАЦІЯ УСЕ
12:30
Удар по «академії внутрішніх справ» в окупованому Луганську: РФ має значні втрати серед офіцерів
23:27
Головне за день: Атаковані Донецьк та Должанськ. У Покровську буде підземна лікарня
23:12
У Маріупольській міськраді розповіли, скільки росіян перебуває в окупованому місті
21:52
У Генштабі ЗСУ підтвердили знищення ракетного корабля РФ «Циклон»: він не встиг випустити жодної ракети
20:46
У Луганську «судитимуть» громадянина України, якого бойовики «ЛНР» звинувачують у фінансуванні «Азова»
17:29
Атака на окупований Довжанськ 20 травня: удар припав на базу військових РФ, серед них є загиблі та поранені
16:45
В окупованій Горлівці внаслідок ДТП загинув чоловік
16:22
У захопленому Маріуполі сталася масштабна пожежа
14:08
На окупованій Луганщині постраждали восьмеро людей унаслідок атаки на склад ПММ
12:52
Під час обстрілу окупованого Донецька загинув один місцевий житель, є пошкодження
23:22
Головне за день: Бої за Вовчанськ. Удар по базі РФ у Луганську
21:30
На окупованій Луганщині пролунали вибухи — «ЛНР» заявила про обстріл
19:50
Голову окупованого Єнакієвого затримали за хабар
16:38
Ракетний удар по Севастополю 19 травня: ЗСУ потопили російський малий ракетний корабель «Циклон»
10:25
У Луганську завдали удару по академії внутрішніх справ, де базувалися російські військові
09:57
В окупованому Маріуполі продовжують переслідувати мігрантів
09:52
Кілька районів Росії та окупований Крим уночі зазнали атак
23:19
Головне за день: Що відбувається у Часовому Яру. Вибухи у Скадовську
00:08
Головне за день: Обстріл Красногорівки. Ситуація на фронті у Харківській області
23:45
В Алушті поховали російського офіцера, який загинув під час ракетного удару на Ай-Петрі
13:55
У ЗСУ спростували інформацію про просування російських військ у Часовому Яру на Донеччині
12:59
На підконтрольній Україні частині Донецької області через санкції відбувається блокування багатьох ресурсів
12:30
Удар по «академії внутрішніх справ» в окупованому Луганську: РФ має значні втрати серед офіцерів
12:02
В Донецькій області двоє поліцейських потрапили в ДТП: обидва загинули
11:30
Російські окупанти обстріляли Лиман: є постраждалий
10:34
Війська Росії обстріляли Торецьк у Донецькій області: є загиблий
09:58
Армія РФ атакувала Чугуєв: є постраждалі, пошкоджено дитсадок
09:33
РФ вночі завдала ракетного удару по Покровську на Донеччині: загинуло подружжя, 10-річний син поранений
08:32
Російська армія просунулась у Часовому Яру та поблизу кількох сіл Донецької області – DeepState
08:28
На Донеччині за добу росіяни вбили одного цивільного, є постраждалі — Філашкін
07:46
ППО збила всі російські дрони цієї ночі — Олещук
23:27
Головне за день: Атаковані Донецьк та Должанськ. У Покровську буде підземна лікарня
23:12
У Маріупольській міськраді розповіли, скільки росіян перебуває в окупованому місті
22:26
На Донбасі зараз більше боїв, ніж на Харківському напрямку – Зеленський
21:52
У Генштабі ЗСУ підтвердили знищення ракетного корабля РФ «Циклон»: він не встиг випустити жодної ракети
20:46
У Луганську «судитимуть» громадянина України, якого бойовики «ЛНР» звинувачують у фінансуванні «Азова»
19:41
Сили спецоперацій ЗСУ розбили пів дивізіону російських ЗРК «Бук»
18:58
Керував російськими військами на Запоріжжі: у Москві заарештували генерала армії РФ
17:29
Атака на окупований Довжанськ 20 травня: удар припав на базу військових РФ, серед них є загиблі та поранені
17:11
Війська РФ скинули чотири КАБи на селище Золочів: зруйновані дитячий садок, ринок та будинки