Чому в «Л-ДНР» черги за російськими паспортами і що чекає на тих, хто відмовиться від документів РФ

Чому в «Л-ДНР» черги за російськими паспортами і що чекає на тих, хто відмовиться від документів РФ

Росія збільшує темпи паспортизації на окупованих територіях України. Фото: depositphotos.com Росія збільшує темпи паспортизації на окупованих територіях України. Фото: depositphotos.com

На окупованих територіях черги за російськими паспортами. Міграційні органи не встигають друкувати червоні книжечки громадян РФ. Кремль, звичайно ж, подає це як великий успіх і факт того, що жителі непідконтрольних Києву міст якнайшвидше хочуть стати росіянами. Насправді за паспортизацією стоїть виключно примус. Без документів країни-агресора вижити як у «Л-ДНР», так і на захоплених частинах Запорізької та Херсонської областей стає практично неможливо. Подробиці — у матеріалі «Новин Донбасу».

Примусова паспортизація РФ: не встигають робити документи

За повідомленнями російських ЗМІ, після анексії частини Донецької області паспорти РФ отримали 109 тисяч осіб. Угруповання «ДНР» дає цифру в 230 тисяч. Документи країни-агресора нібито оформлюють у 34 пунктах міграційної служби, але їх катастрофічно не вистачає.

«Сьогодні одним із пріоритетних завдань міграційних підрозділів є документування мешканців наших нових суб'єктів. З моменту "референдуму" за видачею російських паспортів звернулося понад 800 тисяч громадян. Ми спостерігаємо стійке зростання поданих заяв кожного наступного місяця. Нині їх надходить близько 17 тисяч щодня. Вводимо додаткові резерви і цю роботу продовжуватимемо», — сказав міністр внутрішніх справ РФ Володимир Колокольцев.

Щоб отримати російський паспорт, мешканцям окупованих територій потрібно підготувати усі необхідні документи. Причому тим, хто має так званий «паспорт ДНР», подавати українське посвідчення особи необов'язково. Після подачі всього необхідного видається талон на чергу. За ним охочі одержують свої паспорти. Кремлівські проксі кажуть, що вся процедура займає до 10 днів, але насправді все триває довше.

«Вже протягом двох тижнів, щодня щоранку відразу після пробудження від сну о 05:30 ранку я не можу стати в чергу для подання документів на отримання паспорта громадянина Росії. У пунктах подання документів черга налічує 200-300 осіб на день», — пишуть у луганських групах.

У зв'язку з цим, наприклад, угруповання «ДНР» нібито опрацьовує механізм електронної черги, планує організувати виїзний прийом документів та збільшує кількість точок, де їх можна подати. Наприклад, документи почали приймати у відділеннях «Пошти Донбасу».

«Ніякого перехідного періоду у Донецьку немає. До Нового року я намагалася переоформити деякі документи на машину з "паспортом ДНР" і мені вже тоді відмовили, аргументуючи відсутністю саме російського громадянства. На підприємствах усіх пресують швидше робити [російське громадянство], але у цих пунктах оформлення паспортів черги божевільні. Я приїхала о 8-й ранку за талончиком і була вже 206-ю. Люди з 5-ї ранку там чергу займають і стоять на вулиці на морозі чекають. Всередину нікого не пускають», — пишуть донеччани в соцмережах.

За те, що отримання паспортів продовжується дуже довго, російське МВС розкритикував навіть Путін. Він публічно обурився, що люди, котрі хочуть стати повноцінними громадянами РФ, змушені стояти в чергах. Насправді не всі, хто отримує російські документи, хочуть цього. Часто вони не мають іншого виходу. Адже Москва створює на окупованих територіях умови, що змушують людей отримувати паспорт країни-агресора.

Паспортизація «ДНР»: відмовляють в оформленні на роботу

У громадській організації «Донбас SOS» «Новинам Донбасу» розповіли, що на їхню гарячу лінію надходить дуже багато дзвінків та звернень, які стосуються примусової паспортизації.

«Головним чином до нас звертаються щодо примусу при отриманні російського паспорта під час працевлаштування (продовження роботи). Буквально сьогодні — два такі звернення. Люди налякані з приводу примусу. Ось одне з таких звернень: "Потрібна ваша консультація. Я мешкаю в "ДНР", працюю на шахті, у нас на підприємстві змушують робити паспорти РФ, хто не зробить, того звільнять"», — розповіли у «Донбас SOS».

Пункт прийому заяв про видачу паспорта РФ у Маріуполі. Фото: Олег Моргун / Telegram

У мережі можна знайти інформацію, що мешканцям окупованих територій, які не мають російських паспортів, відмовляють у медичних послугах. У «Донбас SOS» при цьому уточнюють, що таких звернень небагато. Також посвідчення особи РФ змушені отримувати ті, хто вирішив подати документи на перерахунок пенсій за російським законодавством. Цей процес у «ДНР» стартував із 1 березня. Прокремлівські канали наголошують: перерахунок можливий лише для громадян Росії. Також не обійтися без паспортів країни-агресора при оформленні обов'язкового медичного страхування, при продовженні прав водія.

«Без російського паспорта вас не візьмуть офіційно на жодну роботу в "ДНР". Тим, хто вже оформлений, щодня нагадують про необхідність піти зробити російське громадянство і загрожують тим, що із зарплати вираховуватиметься податок не 13%, а 30%, як із нерезидента», — пишуть донеччани.

Також вже досить давно на окупованих територіях змушували перереєструвати тих, хто веде бізнес. Навіть невеликих приватних підприємців.

Що змінює останній закон Путіна

У середині березня Володимир Путін підписав закон, який правозахисники вважають особливо цинічним. Згідно з документом, громадянство України припинятиметься з дня подання заяви на російський паспорт до МВС. Також у законі зазначено, що з цього моменту не можна використати український паспорт чи інші документи, що засвідчують громадянство. За порушення цієї умови заява на російське посвідчення особи буде відкликана. Повторно її можна буде подати за 10 років.

«Я думаю, що буде вал примусу до написання таких заяв. З моменту, коли людина напише заяву про відмову від українського громадянства, яка є нікчемною відповідно до законодавства України, вона не зможе на окупованих територіях, на території Російської Федерації користуватися українським паспортом. Російська Федерація намагається якнайбільше людей на окупованих територіях паспортизувати. Власне, як ми колись бачили цей процес у Криму», — коментує адвокаційна директор Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.

Водночас у «Донбас SOS» стверджують: ще до появи цього закону мешканців окупованих територій, які зверталися до організації, хвилювало, чи втратять вони українське громадянство під час подання заяви на паспорт РФ. Правозахисники наголошують: згідно із законом «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територіях», ті, хто у примусовому порядку отримали російські паспорти, жодних наслідків не зазнають.

Пункт прийому заяв про видачу паспорта РФ у Маріуполі. Фото: Олег Моргун / Telegram

«Відповідно до закону, автоматичне примусове отримання громадянства Російської Федерації на окупованих територіях — нікчемне. Ми його не визнаємо, воно не є підставою для втрати громадянства України. Тому, власне, для України набуття громадянства РФ на окупованих територіях не є чимось, що породжує правові наслідки для людей, які це громадянство приймають під примусом. Під примусом обставин, під фізичним прямим примусом», — каже Олена Луньова.

Звісно ж, тут лише про тих, хто просто отримав паспорт, а не про тих, хто потім вирішив працювати на окупаційні адміністрації. Тобто сам факт отримання нових документів сам собою не є злочином. Злочин – це подальші дії співробітництва з країною-агресором.

Чи варто отримувати російський паспорт: поради правозахисників

Організації, які опікуються проблемами тих, хто залишився на окупованих територіях, радять по можливості — відмова від російського паспорта. Звичайно ж, якщо від його отримання не залежить виживання чи життя. Правозахисники нагадують: до парламенту надходили законопроекти, в яких тих, хто одержав документи РФ, пропонували вважати зрадниками. На їхню думку, такий підхід є некоректним. По-перше, при поверненні територій під суд підуть тисячі людей. По-друге, це ще більше стигматизує тих, хто перебуває в окупації.

«Людина, яка живе в окупації, — жертва цієї війни. Він має робити все, щоби вижити. Якщо сім’я ставиться у безвихідь або, наприклад, її обіцяють видворити з окупованої території лише тому, що вона не бере російських паспортів, то рішення тут очевидне. Звісно, якщо є можливість не брати російський паспорт, краще його не брати. Але якщо є фізична загроза життю, загроза націоналізації власності. Тут не може бути дискусії, чи це варто робити. Людина має робити те, щоб вижити та зберегти себе, свою сім’ю живою», — коментує адвокаційна директор Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.

Міністр із питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук у питанні примусової паспортизації радить потерпіти.

«Прошу людей на тимчасово окупованих територіях не брати паспорти, не йти на співпрацю, почекати, потерпіти, небагато. Примусова паспортизація — це військовий злочин, і все, що відбувається на тимчасово окупованих територіях, — ознака військових злочинів. Відповідальна лише Росія», — каже Ірина Верещук.

Європейський Союз не визнає російських документів, виданих українцям примусово. Водночас, за словами правозахисників, сам факт такої паспортизації не є воєнним злочином. Точніше, у Римському статуті Міжнародного кримінального суду немає таких формулювань. Тому важливо моніторити, навіщо країна-агресор змушує людей отримувати документи.

«Якщо російська держава паспортизує українських громадян, а потім їх змушує до призову, мобілізує на військову службу, тоді ми можемо розцінювати паспортизацію як підготовчий процес до іншого злочину. Так само якщо Російська Федерація паспортизує, щоб потім будь-коли людей вивезти на територію Росії як своїх громадян, то це теж підготовчий етап до злочину. Очевидно, що примус до паспортизації є передумовою для будь-якого іншого злочину, який хоче чи вже скоїла РФ», — каже Олена Луньова.

Нагадаємо, за час повномасштабного вторгнення Росія, за словами уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубинця, вже депортувала з окупованих територій десятки, а то й сотні тисяч дітей. Приблизно таку кількість чоловіків країна-агресор примусово направила на фронт. Все це було зроблено ще до початку тотальної паспортизації.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
16:58
Жителька Маріуполя, яка втратила будинок, ночує просто неба
12:45
Російські війська майже повністю захопили Новомихайлівку — DeepState
09:36
Трьох людей поранено через обстріл Херсонської області
08:40
У Криму окупанти змусили вибачитись матроса, який зафільмував палаючий корабель «Комуна» після атаки ЗСУ
08:27
За добу окупанти обстріляли Запорізьку область 202 рази
08:22
HIMARS знищив самохідну гармату 2С5 «Гіацинт-С» — відео
08:01
ЗСУ можуть змінити ситуацію на фронті з американською допомогою — ISW
23:12
Головне за день: З Донецької області потрібно евакуювати 70 тисяч людей. Захоплення Богданівки
18:26
У Криму завдали удару по російському судну «Комуна» — ВМС України
11:59
Севастополь вранці зазнав ракетної атаки
11:01
Ходаковський вже не закликає покарати винних у смерті Рассела Бентлі
08:31
У Донецьку кілька людей підірвалися на міні та були атаковані дронами
23:30
Росія зруйнувала церкви, на Луганщині вирують лісові пожежі — новини окупації ►
23:26
Головне за день: Ту22М3 збили після атаки по Україні. Обстріл Дніпра
21:48
«МДБ ДНР» ліквідують: «указ» Пушиліна викрив співробітника ФСБ
18:32
У Донецьку вбито прокремлівського пропагандиста з США Рассела Бентлі
15:14
У Луганську українською ракетою вбито російського комбрига
14:23
У захопленому Донецьку під час підриву на міні загинув чоловік, є постраждала
11:21
В ISW припустили, якою буде відповідь України на наступ армії РФ у червні
10:50
В окупованому Криму відмовилися від урочистостей 9 травня
16:58
Жителька Маріуполя, яка втратила будинок, ночує просто неба
16:56
У Харкові відкрили перший в Україні сервісний центр МВС в укритті
16:52
У прикордонних областях РФ двоє військових постраждали через обстріл
16:20
Армія РФ скинула новітні модифіковані бомби РБК-500 у Луганській області
15:43
Спікер Конгресу США погодився на надання термінової допомоги Україні після вивчення розвідданих — NYT
15:14
Над Бєлгородською областю РФ збили один дрон
14:47
У Краматорську через несплату зупинять частину ліфтів: список будинків та під'їздів
14:09
Україну очікує складна ситуація з середини травня, але армагеддон не відбудеться — Буданов
13:55
Збільшилось число травмованих після обстрілу РФ Дніпровського району Херсона: подробиці
13:45
Одну з найдовших вулиць Костянтинівки перейменували на честь «Білих Янголів»
13:23
Армія РФ найчастіше «губить» авіабомби над Бєлгородською областю
12:58
Німецька компанія Knauf, яка допомагала окупантам відновлювати Маріуполь, передасть російський бізнес місцевому менеджменту
12:45
Російські війська майже повністю захопили Новомихайлівку — DeepState
12:40
Росіяни атакували Дніпровський район Херсона: госпіталізовано двох чоловіків
11:57
Підозрювані у розстрілі поліцейських на Вінниччині збиралися втекти за кордон — Нацполіція
11:55
Окупанти подвоїли кількість атак на Авдіївському напрямку, найактивнішим напрямком залишається — Бахмутський
11:15
Наслідки влучання дронів-камікадзе РФ по території фермерського господарства в Одеській області — фото
10:59
Мікроавтобус провалився під землю на Київщині сьогодні вранці: двоє людей загинули, семеро поранені
10:59
Російські окупанти за добу 9 разів атакували Донеччину: Філашкін розповів про наслідки
10:38
Внаслідок обстрілу шахти на Донеччині травмовані троє людей