Новий указ Путіна про депортацію з окупованих територій. Що чекає на тих, хто не хоче брати паспорти РФ

Новий указ Путіна про депортацію з окупованих територій. Що чекає на тих, хто не хоче брати паспорти РФ

Мешканцям захоплених Росією територій України тепер загрожує депортація. Фото: Новини Донбасу Мешканцям захоплених Росією територій України тепер загрожує депортація. Фото: Новини Донбасу

27 квітня Володимир Путін підписав черговий дискримінаційний указ, який будуть застосовувати до жителів окупованих територій. Згідно з документом, тих, хто не ухвалить російське громадянство, у майбутньому можуть депортувати. На тотальну паспортизацію лідер Кремля залишає трохи більше року. Що думає про нову ініціативу Путіна офіційний Київ, правозахисники та ті, хто перебуває в окупації, — читайте у статті «Новин Донбасу».

«Росія хоче змінити етнічний склад окупованих територій»

В указі Путіна йдеться про те, що громадяни України або ті, хто вже отримав паспорти «Л-ДНР», мають прийняти російське громадянство. Тих, хто відмовиться, з 1 липня 2024 року вважатимуть іноземцями. Вони можуть бути видворені із захопленої території. Крім того, тих, хто нібито «створює загрозу національній безпеці» та виступає за «насильницьку зміну основ конституційного ладу», депортуватимуть та заборонятимуть їм в'їзд до Росії. Тут і про захоплені території, які Кремль вважає своїми.

Це не перший подібний наказ кремлівського лідера. Путін робить все, аби українських громадян на окупованих територіях просто не лишилося. У середині березня він підписав закон, згідно з яким громадянство України припиняється від дня подання заяви на російський паспорт. Після цього не можна використовувати український паспорт, а при порушенні цієї умови заяву на посвідчення особи РФ буде відкликано. Повторно її можна подати через 10 років. Нинішній указ офіційний Київ вважає основою для чергових актів геноциду, які планує здійснити Росія.

«Паралельно із демонстративними вбивствами відбувається процес зміни етнічного складу населення цих територій, на які переселяють росіян. Це очевидний вияв геноцидного характеру війни», — написав радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

Брати чи не брати російський паспорт

У свою чергу, український омбудсмен Дмитро Лубинець наголосив, що подібні дії Кремля суперечать нормам міжнародного права та отримають оцінку у Міжнародному кримінальному суді.

«Мета путінського указу одна — залякування та тиск на українське населення на тимчасово окупованих територіях з метою отримання ними документів російського зразка», — написав Лубинець.

Він додав, що Україна не визнає примусової паспортизації на непідконтрольних територіях, але в ефірі телемарафону порадив мешканцям отримувати російський паспорт, якщо від цього залежить виживання або життя в цілому. Дмитро Лубинець додав, що після деокупації потрібно просто офіційно відмовитися від документів РФ. Паралельно міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук закликала не брати російських паспортів. «Рефері» у цій дискусії виступив Михайло Подоляк, уточнивши, що у висловлюваннях Лубинця та Верещук немає жодних протиріч.

Росія здійснює примусову паспортизацію на окупованих територіях. Фото: Новини Донбасу

«Якщо ви маєте змогу не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, катувань, – беріть. Принципова громадянська позиція заслуговує найвищої оцінки. Але ніхто не виграє від збільшення числа українських полонених чи закатованих громадян. Україна не буде переслідувати громадян, які пасивно отримали «російське громадянство». Ключове – пасивно, під жорстким примусом. <...> Водночас кожен із тих, хто активно сприяли окупантам, обіймали посади в окупаційних адміністраціях, допомагали в організації «референдумів» і під камери брали російські паспорти, відповідатиме перед законом», — пише Подоляк.

Такий різний, на перший погляд, підхід став благодатним підґрунтям для їдких коментарів російських пропагандистів, на думку яких «українські політики самі заплуталися, що транслюватимуть свою аудиторію».

Правозахисники: російський паспорт — не гарантія від депортації

Правозахисники вважають, що указ слід розглядати у контексті загальної політики РФ, яка стосується громадянства, і де Путін використовує його як інструмент. Саме по собі нав'язане громадянство перестало бути окремим міжнародним злочином. Ні у Конвенції про геноцид, ні у статті 6 Римського статуту немає відповідної норми. Водночас обставини, за яких це громадянство нав'язується, та наслідки цього процесу мають вирішальне значення для кваліфікації дій Путіна як військових злочинів, злочинів проти людяності та навіть геноциду.

«Коли людина змушена взяти російський паспорт, то фактично вона поповнює мобілізаційні резерви держави-противника. Власне, це одна з цілей Путіна, чому йому потрібно роздавати паспорти на окупованих територіях. Йому потрібне просто гарматне м'ясо. Примусова мобілізація, тобто служба у Збройних силах держави-противника, є окремим складом військового злочину», — коментує «Новинам Донбасу» юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

Водночас, за словами Катерини Рашевської, паспорт не гарантує, що людину не буде депортовано. Адже у новому федеральному законі «Про громадянство РФ», який Путін підписав наступного дня після указу про депортацію, прописано безліч підстав для примусового видворення.

«Наприклад, якщо ти є членом ворожої в Росії організації. Організації, визнаної недружньою. Це не лише терористичні та екстремістські організації. Ми розуміємо, що Росія бачить не те, що бачать цивілізовані держави. Тому це правозахисні та вільні неурядові організації. І якщо ти якось із ними пов'язаний, готуй валізи, тебе депортують. Депортація загрожує у разі, якщо тебе підозрюють у будь-якому іншому діянні, яке шкодить національним інтересам РФ. Таке формулювання дозволяє витлумачити його фактично довільно», — каже Катерина Рашевська.

Юристка нагадує, що, на відміну від нав'язаного громадянства, незаконна депортація відповідно до Римського статуту вже є одночасно і військовим злочином, і злочином проти людяності, незалежно від того, наскільки вона є масштабною і систематичною. Враховуючи, що депортація стала державною політикою, яка фактично реалізується особисто Путіним, на думку Катерини Рашевської, довести, що цей злочин проти людяності буде нескладно.

«Щодо міжнародних злочинів, то також слід згадати про злочин переслідування як злочин проти людяності. Адже якщо ти не маєш російського паспорта, ти фактично стаєш мішенню для переслідування. І це переслідування відбувається і за ідентифікацією тебе як нелояльного населення, і як населення, яке не погодилося скласти клятву на вірність», — коментує Катерина Рашевська.

«З паспортами у Донецьку істерія»

Зважаючи на те, в якому темпі йде примусова паспортизація, ймовірно, до липня наступного року, якщо окуповані території не будуть звільнені, не громадян РФ там просто не залишиться. Адже Росія взялася за це питання досить серйозно. За інформацією «Східної правозахисної групи», країна-агресор розпочала процес паспортизації навіть у місцях позбавлення волі. Ув'язнених, які відмовилися отримувати російські документи, за даними організації, карають, поміщаючи до штрафного ізолятора. Окрім того, є факти арештів місцевих мешканців.

«Російська Федерація здійснює фактично терор через адміністративні арешти місцевого населення. Останнім часом зафіксовано 12 адміністративних арештів на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Росія репресивно діє проти наших людей, які відмовляються від складання заяв про відмову від українського громадянства, уникають отримання паспортів Росії», — каже директорка «Східної правозахисної групи» Віра Ястребова.

Росія збільшує темпи видачі паспортів мешканцям окупованих територій. Фото: ДАН

Про те, що примусова паспортизація набирає обертів, «Новинам Донбасу» розповідають і самі донеччани.

«Моїй доньці 14 років — якраз вік, коли треба отримувати паспорт. Ні я, ні мій чоловік паспорта не змінювали, але, як бути з дитиною, я не знаю. Їхати в Україну надто довго і дуже дорого. Я намагаюся дізнатися, як вирішити питання, щоб таки були українські документи, але це з кожним днем все складніше. Із цими паспортами просто істерія якась. Нас рятує те, що ми працюємо онлайн, не пенсіонери та не бюджетники», — каже донеччанка Тетяна.

Бюджетникам справді складніше. У мережі публікують інсайди про те, що керівники всіх бюджетних організацій «ДНР» до 5 травня мають зобов’язати своїх працівників подати заяви на отримання російського громадянства. Їх навіть нібито записують у спеціальний «Журнал обліку прийнятих до розгляду заяв про небажання перебувати у громадянстві України». Тих, хто відмовиться від російських документів, просто звільнять.

Посилюють правила і на окупованому лівобережжі Херсонської області. Як пише журналіст Костянтин Риженко, без російського паспорта у деяких населених пунктах складно сходити навіть до магазину. Медичну допомогу отримати взагалі неможливо. Крім того, окупанти змінили процедуру одержання документів. Тепер туди входить дактилоскопія, відбір ДНК, сканування обличчя та присяга на відео.

«Після отримання ними паспорта за такою "процедурою" їм пояснюють, що тепер назад дороги їм немає, у разі чого відео зі зреченням українського громадянства виставлять і тепер вони вважатимуться колаборантами. Також залякують вже звичними тезами про СБУ та "нацистів укрорейху", які вважають мешканців лівобережжя зрадниками, і різатимуть лише за наявності російського паспорта», — зазначає Риженко.

Варіантів уникнути одержання паспортів майже не залишилося

Правозахисники єдиним робочим варіантом, щоб уникнути примусової паспортизації, бачать хіба що виїзд із окупованих територій. Віра Ястребова також радить якнайменше спілкуватися з правоохоронними органами. Водночас, на думку експертів, навіть у Криму процес паспортизації проходив лояльніше. Зараз Росія ймовірно поспішає, тому що успіхи на фронті виявилися не такими, як планував Кремль. Правозахисники, з якими поспілкувалися «Новини Донбасу», вкотре наголошують: згідно з українським законодавством наявність російського громадянства не є підставою для кримінальної відповідальності. Тому треба розуміти, за яких обставин перебуває населення на окупованих територіях.

«Це інформаційний вакуум, повне нерозуміння, коли прийдуть ЗСУ. Це буде за кілька місяців, як із Харківщиною, чи це буде за дев'ять років, як із Кримським півостровом?» — коментує юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

РФ змушує відмовлятися українського громадянства. Фото: Новини Донбасу

Відсутність російського паспорта на окупованій території може призвести до неможливості реалізувати навіть невід'ємні права. Такі, які у будь-якій цивілізованій державі надаються людині без прив'язки до громадянства. Наприклад, у Криму моніторингова місія ООН фіксувала випадки смерті людей, яким відмовили у медичній допомозі через відсутність паспорта РФ. Також ясно, що в ситуаціях, коли йдеться про депортацію, кримінальне переслідування чи фізичні тортури, питання «чи брати російський паспорт» навіть не стоїть.

Як розповіло джерело в російському МВС медіа «Можем объяснить», на відміну від видворення для депортації не потрібне навіть рішення суду. Спочатку людині повідомляють про небажаність її перебуванняна території РФ. Якщо вона не залишить Росію, її депортують примусово: спочатку помістять у спецприймач, потім посадять у транспорт та вивезуть із країни. На думку правозахисників, Російська Федерація, примушуючи людей отримувати своє громадянство, проводить таким чином демографічний інжиніринг та позбавляється від нелояльних. Адже якщо всі, хто виступає проти паспортизації, виїдуть, на захоплених територіях не залишиться проукраїнського населення. Це значно ускладнить деокупацію цих регіонів та їхню подальшу реінтеграцію.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
23:36
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 6 грудня
17:15
«ДНР»: в окупованому Донецьку троє людей постраждали через скидання вибухонебезпечних предметів
16:49
У Донецьку пролунали вибухи: у небі видніється густий дим
15:45
Німеччина передасть Україні майже 200 тисяч снарядів
15:43
В окупованому Луганську підірвали авто «ексдепутата Народної ради «ЛНР»: він загинув
13:57
Про небезпечні модифікації «шахедів» повідомила розвідка Великобританії
13:32
У Краматорську інформатор РФ стежив за ЗСУ через оптичні приціли — СБУ
10:30
Проблема з водою у Донецьку не вирішується
09:54
В окупованому Бердянську стався вибух
09:30
Через російські обстріли на Херсонщині за добу загинуло троє людей, семеро поранені — ОВА
08:25
ЗСУ провели контратаки біля Бахмута та Авдіївки — ISW
08:01
Російським військовим наказали «взяти» Авдіївку до прес-конференції Путіна — ЗМІ
23:19
Донецьк, Луганськ та не тільки: Головні події 5 грудня
17:01
Окупанти обстріляли з «Градів» пункт видачі хліба у Часів Ярі: є загибла, п'ятеро поранених
15:42
Через російський обстріл у Херсоні загинув волонтер у Міжнародний день волонтера
15:15
Українські військові почали використовувати танки Leopard для оборони — ЗМІ
14:35
Усіх дітей евакуювали з Авдіївки — Барабаш
11:52
Мобілізованих із Якутії перекинули до окупованого Криму — АТЕШ
11:07
В окупованому Севастополі чути гучні вибухи — ЗМІ
10:33
Окупанти атакували центр Херсона: двоє загиблих
23:36
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 6 грудня
23:02
Військові РФ обстріляли Авдіївку, Андріївку та Нелипівку: поранені 4 людини
22:26
Співпрацювали з РФ під час окупації східних областей: трьох колаборантів засуджено до позбавлення волі
21:19
«Німеччина – не союзник України»: Росія поширила фейк, перекрутивши слова німецького міністра оборони
20:55
Байден: Якщо Путін захопить Україну, він нападатиме на союзників НАТО
20:15
У Донецьку загинули двоє пожежників, ще 10 поранено
19:49
У центрі Донецька збили ракету AGM-88 HARM
18:55
Волонтерка з Краматорська отримала відзнаку президента України «Золоте Серце»
18:21
Україна повернула додому ще вісьмох дітей
17:42
У Підмосков'ї знайдено мертвим екс-депутата від ОПЗЖ Іллю Киву
17:36
Поліцейські ідентифікували загиблого в Новогродівці чоловіка за допомогою ДНК-аналізу
17:15
«ДНР»: в окупованому Донецьку троє людей постраждали через скидання вибухонебезпечних предметів
16:49
У Донецьку пролунали вибухи: у небі видніється густий дим
16:30
На Донеччині майже вдвічі зросла кількість перевезень пасажирів у поїздах далекого прямування
15:45
Німеччина передасть Україні майже 200 тисяч снарядів
15:43
В окупованому Луганську підірвали авто «ексдепутата Народної ради «ЛНР»: він загинув
15:24
Нацгвардійці ліквідували ЗРК «Витязь» окупантів: глава МВС розповів деталі
14:58
В Офісі президента назвали умови відкриття аеропорту Бориспіль
13:57
Про небезпечні модифікації «шахедів» повідомила розвідка Великобританії
13:45
Росіяни вдарили по Куп'янському району, двоє травмованих