Росія закрила КПП у Василівці на невизначений термін. Як тепер виїхати з окупації

Росія закрила КПП у Василівці на невизначений термін. Як тепер виїхати з окупації

Пункт пропуску. Фото: Новини Донбасу Пункт пропуску. Фото: Новини Донбасу

В останні тижні російська сторона активно просуває тему успішного настання у Запорізькій області. За словами пропагандистів, там захоплено низку населених пунктів, у тому числі Кам'янське на північ від Василівки. Україна цієї інформації не підтверджує, називаючи всі заяви z-патріотів елементом інформаційної війни. Про що точно говорять обидві сторони, так це про точкові та локальні бої. Тож ситуація у плані безпеки для місцевих мешканців тут погіршується, але виїхати їм стало ще складніше — контрольно-пропускний пункт у Василівці зачинено вже місяць.

Чому закрили Василівку. Версія окупаційної влади

Після окупації частини Запорізької області КПП у Василівці тривалий час залишався єдиною можливістю виїхати із захоплених територій. Цим користувалися мешканці і Запорізької, і Херсонської областей. Дорога була ризикованою: можливі обстріли, допити, фільтрація, повернення назад. Були випадки обстрілу колон з боку окупаційної армії. Попри все це місцеві виїжджали. Після оголошення Путіним часткової мобілізації у вересні минулого року через Василівку перестали пропускати чоловіків. Точніше, це була вибіркова практика. Проте навіть ті, кого російські військові могли назвати потенційним призовником, намагалися проїхати. Адже порівняно з іншими варіантами КПП у Василівці був бюджетним.

Час від часу окупаційна влада звинувачувала Київ у протидії проїзду людей. Нібито з української сторони КПП закривають, щоб не пускати охочих до захоплених територій. Незважаючи на це, у середині грудня Василівку заблокували як пункт пропуску саме окупанти. 23 грудня, напередодні різдвяних та новорічних свят, «голова» окупаційної адміністрації Євген Балицький заявив, що КПП у Василівці тимчасово закривається. Привід виявився досить натягнутим: причиною нібито стали диверсанти, які перевозять на окуповану територію вибухівку, зокрема для підриву мостів.

«Ми на початку спецоперації до 1 грудня пропускали транспортні засоби. На сьогоднішній день тимчасово припинено рух через цей пункт через те, що всі підриви, які відбуваються, все до одного — жодного не було з нашим тротилом, все з C-4 (різновид пластичних вибухових речовин військового призначення, поширених у США — ред.) йдуть. Все завозиться у камерах, у покришках так, що собаки не можуть знайти», — сказав Балицький.

Наразі людей з території, підконтрольної Києву, за словами Балицького, пропускають лише в окремих випадках. Наприклад, це стосується тих, хто повертається після операцій, а також громадян, які прописані на захопленій Росією території. Незрозуміло лише чому КПП закрили в обидві сторони. Якщо окупанти побоюються диверсантів, які проїжджають, можна випускати хоча б у бік Запоріжжя.

Ніхто не знає, коли відкриється КПП

У чатах, де люди обговорюють варіанти виїзду, підтверджують: КПП у Василівці закритий. Проїхати тут не можна. Причому, як пише журналіст Микола Осиченко, із середини грудня у цій сірій зоні знаходяться дві машини з людьми, які намагаються виїхати на непідконтрольну територію України. Окупанти нібито не пропускають їх через КПП без спецперепусток, причому навіть сама російська сторона не може сказати, які саме необхідні документи. Назад у бік Запоріжжя ці люди повертатися не хочуть. Якщо рішення вони не змінять, жити у своїх авто їм доведеться ще довго. Спочатку окупаційна влада повідомляла, що КПП відкриють 15 січня, але Василівка, як і раніше, не працює. Наразі, за неофіційною інформацією, контрольно-пропускний пункт закрито до 1 лютого, але підтверджень цієї дати немає. У Запорізькій обласній раді «Новинам Донбасу» також сказали, що не знають, коли КПП відкриється, адже закрила його російська сторона.

З огляду на це тепер виїхати можна тільки через Донецьку область чи Крим.

«Так, люди зараз можуть виїхати найчастіше через Донецьку область. Через Крим уже менше через складність руху Кримським мостом. Тож люди виїжджають через Донецьку область. Плюс перепустки отримати у тому напрямку трішки легше», — каже депутат облради Сергій Лишенко.

Щодо перепусток, про які згадав Сергій Лишенко, то йдеться про документи для проїзду всередині самих окупованих територій.

«Щоб переїхати з одного населеного пункту до іншого за межами місцевого адмінподілу, скажімо так, потрібні перепустки, інакше просто не випустять. Ці перепустки в принципі реально отримати і їх одержують, бо там корупція — наше все. І завдяки цьому люди налагодили свій бізнес. Виїжджають аж до Таганрога за продуктами. Звідси й зростання цін. На неокуповану територію вони пропуску поки що не видають, не випускають, посилаючись на необхідність забезпечення безпеки. Цим, до речі, можна пояснити і причину, чому вони розповідають про масовані атаки. Так їм легше обґрунтувати причини неперепустки», — вважає Сергій Лишенко.

Як легше виїхати — через Крим чи «ДНР»

Через Крим, за словами тих, хто зміг виїхати, дорога безпечніша, але й довша. Перевізники вже налагодили тут маршрути. Приблизно за 300-350 доларів вони відвозять охочих через півострів до Росії, а потім до Євросоюзу. Незважаючи на те, що пасажири їдуть на автобусах, їх все одно зобов'язують пройти фільтраційні процедури.

«Виїхав мій родич 19.01 через Крим, а точніше їхав через кордон із Каланчаком. Перевіряли телефон, усі контакти. Хлопець призовного віку. Фільтрація була дуже складною, майже три години. Пропустили, але казали, що якби їхня воля, вони б нас розстрілювали на місці. Їхав із перевізником до Польщі», — пише анонімний користувач в одному з чатів.

Проїзд на своєму автомобілі через Росію до Євросоюзу, за розповідями тих, хто виїхав, коштує приблизно 25 тисяч рублів. Це понад 30 тисяч гривень, якщо рахувати не за офіційним, а за актуальним курсом. Сюди входять витрати на бензин, оренду житла, платні дороги. Українці, які виїхали, розповідають, що найжорсткіші фільтраційні бесіди проводять на кордоні Росії з Латвією та Естонією.

«Допитування було, телефон дивилися. Телефон чистив, але залишив особисті листування про погоду, роботу. Будьте готовими до питань із підколами», — пише чоловік, який виїхав із родиною через Чонгар до Латвії.

У «ДНР» діють три пункти пропуску: «Успенка», «Маринівка» та «Новоазовськ». Для тих, хто їде з окупованих частин Запорізької та Херсонської областей, найзручніше та швидше виїжджати через Новоазовськ. Судячи з інформації від очевидців, черги у бік Росії тут чималі. Наприклад, станом на вечір 22 січня там було 114 легкових авто. Хоча, якщо порівнювати з Василівкою, де влітку та восени на проїзд чекало до тисячі машин, це небагато. Про фільтрацію на КПП «Новоазовськ» очевидці не пишуть.

Щодо черг, то «голова» угрупування «ДНР» Денис Пушилін визнав, що існуючі КПП на Донеччині перевантажені. Тому буде розширено пункт «Успенка». Крім того, між цим КПП та «Новоазовському» планують збудувати ще два. Коли це станеться, Пушилін не уточнив.

Якщо ж говорити про витрачений час на дорогу та тривалість маршруту, то від пункту в Новоазовську чи до найближчого КПП з Латвією близько 1800 кілометрів. Через Крим шлях, звичайно, довший — близько 2600 кілометрів. Відстань від Василівки до Запоріжжя — близько ста кілометрів — різниця колосальна.

Оновлено. Також виїхати з ВОТ можна через коридор: Колотилівка у Білгородській області РФ — Покровка у Сумській області. Виїзд через Колотилівку значно полегшує дорогу, якщо порівнювати з варіантом їхати через Євросоюз.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
22:10
Більше не «Шахтар»: окупанти змінили емблему клубу на «Донбас-Арені»
16:58
СБУ повідомила про підозру голові російського ЦМРБанку Ареф'єву, який запроваджує «рубльову зону» на окупованому Донбасі
23:09
Головне за день: Удар по базі росармії у Луганську. Затримання людей в окупації
22:49
«ДНР»: П'ятьох людей поранено через обстріли
21:33
В окупації росгвардійці затримали 7 людей нібито за допомогу ЗСУ
21:10
Вибухи у Луганську: в окупованому місті велика пожежа
20:22
У Макіївці облили фарбою пам'ятник загиблому бойовику «ДНР»
16:50
РФ розгорнула масштабну інформаційну кампанію до річниці початку боїв за Донецький аеропорт. Що відомо
23:00
Головне за день: Число загиблих у Харкові зросло до 14. Окупанти захопили село Уманське
12:59
На окупованій Донеччині постраждав чоловік під час скидання вибухонебезпечного предмета з БПЛА
23:15
Головне за день: Ракетний удар по Харкову. Нові жертви у Донецькій області
15:45
Бракує бензину та захисту: пропагандистка розповіла про ситуацію в лавах окупантів на Луганщині
09:15
«ДНР» заявила про нічний обстріл окупованого Донецька
23:28
Головне за день: Контрнаступ ЗСУ на Харківщині. Путін знову говорить про переговори
20:10
Окупований Донецьк зазнав обстрілу: поранені троє людей (доповнено)
20:00
У лавах «ДНР» почалися чистки, Росія скорочує зарплати вчителям на окупованій частині Херсонщини — дайджест ►
14:33
Присягнула на вірність агресору: псевдопрокурор так званої ЛНР отримала максимальний термін
13:32
«Верховний суд ДНР» оголосив довічний вирок військовим ЗСУ: окупанти їх звинувачують у «замаху на вбивство»
11:53
З'явилося відео знищення батареї С-400 на окупованій Донеччині
08:40
Російська армія втратила за добу понад 1200 військових та 80 одиниць техніки
23:21
Війська Росії вдарили по «багатоповерхівці» у Костянтинівці, а в Краматорську пролунала серія вибухів
22:57
Путін пригрозив «розширенням санітарної зони» у разі ударів західною зброєю по Росії
22:10
Більше не «Шахтар»: окупанти змінили емблему клубу на «Донбас-Арені»
21:37
Україна та Португалія підписали договір про гарантії безпеки. Про що йдеться в угоді
21:04
Авіація РФ скинула авіабомби на житловий квартал у центрі Торецька: є загиблі та поранені
19:08
Кабмін планує створити та ухвалити Стратегію деокупації та План її реалізації. Що там буде передбачено
18:29
РФ обстріляла Національний природний парк «Святі гори» на Донеччині: виникла масштабна пожежа
18:10
Винищувачі F-16 будуть доставлені до України дуже скоро — Умєров
17:18
У Києві помер засновник «Інтерфакс-Україна» Олександр Мартиненко
16:58
СБУ повідомила про підозру голові російського ЦМРБанку Ареф'єву, який запроваджує «рубльову зону» на окупованому Донбасі
16:56
У Покровській громаді в гаражі згоріли чотири людини
16:28
Понад 600 ув'язнених приєдналися до лав ЗСУ — Мін'юст
16:08
«Зливала» позиції ЗСУ під Слов'янськом та закликала вбивати українських полонених: СБУ затримала інформаторку РФ
15:33
Найнапруженіша ситуація на Покровському напрямку, триває 8 боєзіткнень — Генштаб
14:57
Армія РФ вдарила авіабомбою по околицях Дружківки: троє людей постраждали, серед них дитина
13:56
Україна має перемогти, дипломатичний шлях ми запропонували — Зеленський
12:52
Чи існує загроза наступу з Білорусі: відповідь ЦПД
12:28
Нідерланди планують зібрати Patriot для України спільно з країнами-союзниками
11:59
Україна та Бельгія уклали угоду про гарантії безпеки
11:20
На Лиман скинули чотири авіабомби, у Калинівці дроном зруйнували будинок: поліція показала наслідки атак росіян