Новости Донбасса
novosti.dn.ua
БЕСПЛАТНО – В App Store
скачать

Росія закрила КПП у Василівці на невизначений термін. Як тепер виїхати з окупації

Росія закрила КПП у Василівці на невизначений термін. Як тепер виїхати з окупації

Пункт пропуску. Фото: Новини Донбасу Пункт пропуску. Фото: Новини Донбасу

В останні тижні російська сторона активно просуває тему успішного настання у Запорізькій області. За словами пропагандистів, там захоплено низку населених пунктів, у тому числі Кам'янське на північ від Василівки. Україна цієї інформації не підтверджує, називаючи всі заяви z-патріотів елементом інформаційної війни. Про що точно говорять обидві сторони, так це про точкові та локальні бої. Тож ситуація у плані безпеки для місцевих мешканців тут погіршується, але виїхати їм стало ще складніше — контрольно-пропускний пункт у Василівці зачинено вже місяць.

Чому закрили Василівку. Версія окупаційної влади

Після окупації частини Запорізької області КПП у Василівці тривалий час залишався єдиною можливістю виїхати із захоплених територій. Цим користувалися мешканці і Запорізької, і Херсонської областей. Дорога була ризикованою: можливі обстріли, допити, фільтрація, повернення назад. Були випадки обстрілу колон з боку окупаційної армії. Попри все це місцеві виїжджали. Після оголошення Путіним часткової мобілізації у вересні минулого року через Василівку перестали пропускати чоловіків. Точніше, це була вибіркова практика. Проте навіть ті, кого російські військові могли назвати потенційним призовником, намагалися проїхати. Адже порівняно з іншими варіантами КПП у Василівці був бюджетним.

Час від часу окупаційна влада звинувачувала Київ у протидії проїзду людей. Нібито з української сторони КПП закривають, щоб не пускати охочих до захоплених територій. Незважаючи на це, у середині грудня Василівку заблокували як пункт пропуску саме окупанти. 23 грудня, напередодні різдвяних та новорічних свят, «голова» окупаційної адміністрації Євген Балицький заявив, що КПП у Василівці тимчасово закривається. Привід виявився досить натягнутим: причиною нібито стали диверсанти, які перевозять на окуповану територію вибухівку, зокрема для підриву мостів.

«Ми на початку спецоперації до 1 грудня пропускали транспортні засоби. На сьогоднішній день тимчасово припинено рух через цей пункт через те, що всі підриви, які відбуваються, все до одного — жодного не було з нашим тротилом, все з C-4 (різновид пластичних вибухових речовин військового призначення, поширених у США — ред.) йдуть. Все завозиться у камерах, у покришках так, що собаки не можуть знайти», — сказав Балицький.

Наразі людей з території, підконтрольної Києву, за словами Балицького, пропускають лише в окремих випадках. Наприклад, це стосується тих, хто повертається після операцій, а також громадян, які прописані на захопленій Росією території. Незрозуміло лише чому КПП закрили в обидві сторони. Якщо окупанти побоюються диверсантів, які проїжджають, можна випускати хоча б у бік Запоріжжя.

Ніхто не знає, коли відкриється КПП

У чатах, де люди обговорюють варіанти виїзду, підтверджують: КПП у Василівці закритий. Проїхати тут не можна. Причому, як пише журналіст Микола Осиченко, із середини грудня у цій сірій зоні знаходяться дві машини з людьми, які намагаються виїхати на непідконтрольну територію України. Окупанти нібито не пропускають їх через КПП без спецперепусток, причому навіть сама російська сторона не може сказати, які саме необхідні документи. Назад у бік Запоріжжя ці люди повертатися не хочуть. Якщо рішення вони не змінять, жити у своїх авто їм доведеться ще довго. Спочатку окупаційна влада повідомляла, що КПП відкриють 15 січня, але Василівка, як і раніше, не працює. Наразі, за неофіційною інформацією, контрольно-пропускний пункт закрито до 1 лютого, але підтверджень цієї дати немає. У Запорізькій обласній раді «Новинам Донбасу» також сказали, що не знають, коли КПП відкриється, адже закрила його російська сторона.

З огляду на це тепер виїхати можна тільки через Донецьку область чи Крим.

«Так, люди зараз можуть виїхати найчастіше через Донецьку область. Через Крим уже менше через складність руху Кримським мостом. Тож люди виїжджають через Донецьку область. Плюс перепустки отримати у тому напрямку трішки легше», — каже депутат облради Сергій Лишенко.

Щодо перепусток, про які згадав Сергій Лишенко, то йдеться про документи для проїзду всередині самих окупованих територій.

«Щоб переїхати з одного населеного пункту до іншого за межами місцевого адмінподілу, скажімо так, потрібні перепустки, інакше просто не випустять. Ці перепустки в принципі реально отримати і їх одержують, бо там корупція — наше все. І завдяки цьому люди налагодили свій бізнес. Виїжджають аж до Таганрога за продуктами. Звідси й зростання цін. На неокуповану територію вони пропуску поки що не видають, не випускають, посилаючись на необхідність забезпечення безпеки. Цим, до речі, можна пояснити і причину, чому вони розповідають про масовані атаки. Так їм легше обґрунтувати причини неперепустки», — вважає Сергій Лишенко.

Як легше виїхати — через Крим чи «ДНР»

Через Крим, за словами тих, хто зміг виїхати, дорога безпечніша, але й довша. Перевізники вже налагодили тут маршрути. Приблизно за 300-350 доларів вони відвозять охочих через півострів до Росії, а потім до Євросоюзу. Незважаючи на те, що пасажири їдуть на автобусах, їх все одно зобов'язують пройти фільтраційні процедури.

«Виїхав мій родич 19.01 через Крим, а точніше їхав через кордон із Каланчаком. Перевіряли телефон, усі контакти. Хлопець призовного віку. Фільтрація була дуже складною, майже три години. Пропустили, але казали, що якби їхня воля, вони б нас розстрілювали на місці. Їхав із перевізником до Польщі», — пише анонімний користувач в одному з чатів.

Проїзд на своєму автомобілі через Росію до Євросоюзу, за розповідями тих, хто виїхав, коштує приблизно 25 тисяч рублів. Це понад 30 тисяч гривень, якщо рахувати не за офіційним, а за актуальним курсом. Сюди входять витрати на бензин, оренду житла, платні дороги. Українці, які виїхали, розповідають, що найжорсткіші фільтраційні бесіди проводять на кордоні Росії з Латвією та Естонією.

«Допитування було, телефон дивилися. Телефон чистив, але залишив особисті листування про погоду, роботу. Будьте готовими до питань із підколами», — пише чоловік, який виїхав із родиною через Чонгар до Латвії.

У «ДНР» діють три пункти пропуску: «Успенка», «Маринівка» та «Новоазовськ». Для тих, хто їде з окупованих частин Запорізької та Херсонської областей, найзручніше та швидше виїжджати через Новоазовськ. Судячи з інформації від очевидців, черги у бік Росії тут чималі. Наприклад, станом на вечір 22 січня там було 114 легкових авто. Хоча, якщо порівнювати з Василівкою, де влітку та восени на проїзд чекало до тисячі машин, це небагато. Про фільтрацію на КПП «Новоазовськ» очевидці не пишуть.

Щодо черг, то «голова» угрупування «ДНР» Денис Пушилін визнав, що існуючі КПП на Донеччині перевантажені. Тому буде розширено пункт «Успенка». Крім того, між цим КПП та «Новоазовському» планують збудувати ще два. Коли це станеться, Пушилін не уточнив.

Якщо ж говорити про витрачений час на дорогу та тривалість маршруту, то від пункту в Новоазовську чи до найближчого КПП з Латвією близько 1800 кілометрів. Через Крим шлях, звичайно, довший — близько 2600 кілометрів. Відстань від Василівки до Запоріжжя — близько ста кілометрів — різниця колосальна.

НОВИНИ ДОНЕЦЬК / ЛУГАНСЬК УСЕ
08:37
Окупанти намагаються присвоїти нерухомість українців у Херсонській області
00:26
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 1 квітня
11:43
«ЛНР»: Через підйом рівня води в річках очікується затоплення населених пунктів
08:58
«ДНР» повідомила про поранення жінки в Олександрівці
00:25
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 31 березня
17:10
«ДНР»: У Донецьку підліток підірвався на міні «Пелюстка»
15:17
Луганськ завалило снігом. До стихії «ЛНР» виявилася не готовою, заявив Пасічник
15:01
У «ДНР» заявили про відновлення 17 пам'ятників із Вічним вогнем
11:25
Міноборони РФ: Почалося заповнення водоводу до каналу Сіверський Донець — Донбас
23:08
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 30 березня
17:49
У «ДНР» визнали заборгованість по зарплаті перед шахтарями
17:37
Бойовик «ДНР» Ходаковський отримав посаду у Росгвардії
15:22
«Уряд ДНР» пішов у відставку. Новим прем'єром став чиновник із РФ (оновлено)
15:14
«До розпорядження»: Влада РФ обіцяє поки не проводити призов в захоплених регіонах
14:17
«ЛНР» заявила, що лікарня у Троїцькому потрапила під обстріл: Один загиблий, 14 поранених
10:16
«ДНР»: У Макіївці поранена одна людина, в Ясинуватій — троє
09:33
Мешканці Луганська показали ціни на продукти на ринку
08:43
ЗСУ показали, як знищили склад боєприпасів армії РФ під Бахмутом
01:02
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 29 березня
17:57
Путін призначив колишнього «прем'єр-міністра ДНР» тимчасовим губернатором Омської області
11:57
Не менше 3 людей загинули у Костянтинівці внаслідок російського обстрілу
11:39
Війська РФ обстріляли міста Донецької області
10:53
Окупанти проводять «зачистку» у Маріуполі
10:29
Вибухи пролунали в Мелітополі — мер
09:51
ЗСУ за добу ліквідували 560 окупантів
08:37
Окупанти намагаються присвоїти нерухомість українців у Херсонській області
08:12
5 мешканців Донеччини отримали поранення під російським обстрілом
07:51
ЗСУ відбили понад 70 атак на добу — Генштаб
00:26
Донецьк, Луганськ і не тільки: Головні події 1 квітня
22:08
Зеленський прокоментував головування Росії в Раді безпеки ООН
21:37
Суд відправив митрополита УПЦ МП Павла під домашній арешт на два місяці
19:36
Під Бахмутом загинув екс-боєць «Торнадо» Данило Ляшук «Моджахед»
18:47
Війська РФ завдали ракетного удару по Авдіївці
17:56
Залужний показав, як українські артилеристи працюють британськими гарматами
17:21
Вступна кампанія-2023: Чи діятимуть пільги для абітурієнтів
16:37
У селі на Луганщині російський снаряд влучив в будинок, поранено жінку
16:10
Зеленський ввів санкції: У списку є експрезидент «Мотор Січі» та Мінфін РФ
15:50
Левиця з левенятами з Донеччини та леопард з Луганщини: Волонтери рятують тварин
15:09
Херсонщина під артобстрілом: Є загиблий та поранений
14:43
«Підвал ходив ходуном»: У поліції показали евакуацію з Авдіївки