«Ми відчуваємо, що лінія фронту дуже близько». Репортаж із Бахмута на Донеччині

«Ми відчуваємо, що лінія фронту дуже близько». Репортаж із Бахмута на Донеччині

Дівчинка Ліза з Бахмута показує зібрані уламки снарядів, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу Дівчинка Ліза з Бахмута показує зібрані уламки снарядів, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Після окупації Лисичанська ситуація на Бахмутському напрямуку значно загострилась. Місто щоденно обстрілюють, гинуть люди, страждає інфраструктура та житлові райони. Мешканці, які сподівались «перечекати» — тікають з міста, кидаючи все, але з надією невдовзі повернутися додому — в Україну. Про життя в невідомості та страху у місті, яке з кожним днем стає дедалі ближче до лінії фронту — у репортажі Вікторії Рощиної для «Новин Донбасу».

Поховала сина

Катерина з Бахмута прощається зі своїм сином Валерієм, який загинув від обстрілів міста, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Синочку, ти ж ще вчора був живий…», — стоячи біля труни каже мешканка Бахмута Катерина. Її 54-річний син Валерій загинув після нічного обстрілу міста.

«Він жив один, не виїжджав, бо думав, що налагодитися все», — каже жінка. «Боже, за що це все нам?»

Катерина з Бахмута втратила сина внаслідок обстрілу міста, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Поряд з Катериною стоїть ще один син, який намагається заспокоїти жінку. «Тепер ти залишився в мене один», — каже вона до нього крізь сльози тримтячим голосом. Тіло накривають, несуть у автомобіль ритуальної служби, потім — на кладовище.

Працівники ритуальної служби Бахмута виносять тіло загиблого від обстрілу чоловіка, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Я вдома просто не ночував, інакше вже був би на тому світі», — каже мені сусід загиблого, який теж йде на похорон.

Проходячи трохи далі відчуваю запах гарі. Це горить будинок поряд, який також постраждав від обстрілів. З ночі до ранку рятувальники гасили пожежу. Мешканців, які знаходились у будинку — госпіталізували.

Зруйнований обстрілами будинок у Бахмуті, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Ми лягли з дітьми спати о десятій ночі. І ось почали стріляти», — розповідає мешканка обстріляного району Наталя.

Зруйнований обстрілами будинок у Бахмуті, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Будинок трохи трусило, як завжди, але спати можна було. А десь за півгодини почали нас бити дуже сильно "Градами". Вікна всі повилітали, діти трусяться», — каже жінка.

Наталя з дітьми проживає в Бахмуті та ховається від обстрілів у сховищі, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Наталя обладнала погріб в якому ховається з дітьми від осбтрілів, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Під час нашої розмови її син Леонід починає показувати на розбиті вікна, говорячи: «Танк, бу-бу-бух».

Наталя каже, що намагається переводити всі жахи війни в ігри для дітей, щоб хоч якось допомогти їм це перенести. «Доросла розуміє, а ось молодшим кажу, що це ось така гра — війна. У них є іграшки різні — солдатики, танчики».

Жінка веде мене вулицями та показує інші руйнування. У цей час її діти збирають та показують уламки снарядів.

Дівчинка Рита з Бахмута показує уламки снарядів, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Це вже у них ціла колекція», — каже Наталя, а її дочка Рита додає: «Уявіть, що я зберу з цих уламків цілу ракету і відправлю її назад — щоб знали, як у нас стріляти!»

Зруйнований обстрілами будинок у Бахмуті, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Попри постійні обстріли їхати з міста жінка не планує, каже — не може через хвору бабусю. «Та й кому ми потрібні? Свій будинок є свій будинок», — підсумовує жінка.

Зруйнований обстрілами будинок у Бахмуті, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Все розбомбили»

«Один будинок зруйнували обстріли, переїхали сюди і знову снаряд», — каже мені власник одного з обстріляних будинків.

Зруйнований обстрілами будинок у Бахмуті, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Ми почули перші бабахи-тарадахи і одразу з дітьми побігли у сусідський підвал, тому що в нас свого немає», — каже ще одна постраждала мешканка Бахмута. І думали, що вже не виліземо з того підвалу».

У поліції наголошують, що зараз ситуація у Бахмуті дуже неспокійна.

«Б'ють з реактивних систем залпового вогню, нещодавно обстріляли квартал запалювальними снарядами — одночасно горіло 5 домівок, але потім вогонь перекинувся і ми маємо інформацію про 7 дуже пошкоджених будинків», — каже прес-секретар місцевої поліції Бахмута Павло Дяченко.

Прес-секретар поліції Бахмута Павло Дяченко, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Правоохоронці фіксують усі руйнування та смерті, відкривають кримінальні провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України — порушення правил та звичаїв війни.

Зруйнований обстрілами будинок у Бахмуті, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Олександра Костянтинівна мешкає у приватному секторі Бахмута одна. «Я була виїхала на певний час, але повернулась. І як почали бахкати… А нерви то не витримують вже, постійно здригаєшся», — каже жінка.

Олександра Костянтинівна мешкає в Бахмуті одна. Їй допомагають сусіди, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Розбомбили все, що можна… Я ніколи не думала, що Росія нападе на Україну. Ну, ми ж брати, сестри... Київська Русь... Навіщо все це? Нікому це не потрібно…» , — каже Олександра і додає: «Зараз я не можу сподіватися ні на кого, крім своїх сусідів».

Вікно пошкодженого будинку Олександри Костянтинівни закрито рушником після обстрілів, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Мешканці міста справді намагаються триматися один за одного і допомагати людям похилого віку — виносити сміття, приносити гуманітарку, замовляти ліки та продукти.

Антон пригадує, як рятував сусідів після останнього обстрілу. «Спочатку десь в кінець вулиці був прильот, я тільки вибіг туди — прильот другий — в наш сусідній будинок. Я одразу туди — там молода сім’я, маленькі діти та бабуся», — пригадує Антон.

Житель Бахмута Антон рятував своїх сусідів після обстрілів, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Ми одразу кинулися, щоб насамперед забрати дітей до себе, а потім уже почали діставати постраждалих». За словами чоловіка, ситуація в місті стала більш напруженою: «Загострення. Якщо раніше чути було десь там на околицях міста вибухи, то зараз уже дістають сюди».

Будинок, що згорів у Бахмуті, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Рятувальники також наголошують на тому на тому, що небезпека поруч. 

«Залишатися в Бахмутському районі наразі небезпечно у зв'язку з тим, що дуже близько лінія фронту, там ведуться бойові дії», — зазначив місцевий рятувальник Артур Спіцин. Він додає,  що наразі співробітники ДСНС несуть службу в посиленому режимі.

Працівник ДСНС у Бахмутському районі Артур Спіцин, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Ми ліквідуємо наслідки пожеж, надзвичайних ситуацій, проводимо евакуацію населення з місць бойових дій, надаємо допомогу першу медичну, намагаємось забезпечувати населення продуктовими наборами та здійснюємо підвіз питної води», — каже рятувальник

Воронка від обстрілів міста Бахмут у Донецькій області, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Незважаючи на напружену ситуацію, у місті продовжує роботу і гуманітарний штаб, який щодня допомагає людям.

Волонтери з Бахмуту завантажують хліб у машини, які їдуть у Часів Яр та Соледар, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Ми залишаємося тут, оскільки люди все ще потребують нашої допомоги», — розповідає голова штабу Ірина Булгакова. «Ми так само продовжуємо працювати з міською радою, зі "СпівДією" та "Червоним хрестом". Ми видаємо людям хліб, дитяче харчування».

Керівник гуманітарного штабу у Бахмуті Ірина Булгакова, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Гуманітарна допомога для мешканців Бахмутського району, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Також волонтери розвозять гуманітарку до найближчих населених пунктів, які потерпають від обстрілів.

Гуманітарна допомога для мешканців Бахмутського району, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

У місті також продовжує роботу амбулаторне відділення лікарні.

«Наша основна функція на сьогодні — надання медичної допомоги тим пацієнтам, які звертаються по допомогу до сімейних лікарів. Видача медикаментозної гуманітарної допомоги, памперси ми видавали, паліативна допомога і також займаємось видачею інсуліну», — каже заступниця головного лікаря місцевої поліклініки Бахмута Олена Молчанова.

Лікарка місцевої лікарні Бахмута Олена Молчанова, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

За її словами, наразі запаси медикаментів у них є, а підвіз ліків поки не здійснюється. Також лікарка наголошує на тому, що попри важкі умови праці під постійними обстрілами і евакуацію більш як 70% медперсоналу, певна кількість лікарів лишаються на місцях. ««Звісно, страшно. Ми ж люди. Але ми кудись тихенько цей страх ховаємо і продовжуємо працювати».

Лікарка наголошує, що не поїде з міста навіть у разі окупації. «Сподіваюсь, що все це завершиться і Україна буде Україною, що наші збройні сили зможуть нас захистити.  Ми будемо надавати людям допомогу хоч під обстрілами, хоч в руїнах на вулиці… Ми ж для цього тут і лишались».

Окремо працює у Бахмуті військовий госпіталь, який надає першу невідкладну допомогу пораненим захисникам, а також цивільним.Тут працює кілька цивільних лікарів та військових медиків. Найчастіше людей сюди привозять з мінно вибуховими травмами.

Цивільний лікар військового госпіталю Бахмута Сергій Ємельянов, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Прильоти, відльоти. Ми прифронтове місто…», — каже цивільний лікар анестезіолог Сергій Ємельянов. 

«З 12 працівників у нас залишилось 2. Коли масово привозять людей — важко дуже і морально теж важко. Допомагають військові медики». Лікар також не виключає, що у разі загострення ситуації — покине місто. 

«Якщо буде ризик окупації — я поїду, не буду сидіти в окупації. Якщо будуть бомбити так, що буде падати на голову — я також поїду, тому що я потрібен родині живим».

Дитячі малюнки у військовому шпиталі Бахмута, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Безпосередньо військові медики кажуть, що у разі загострення ситуації в Бахмуті передислокуються в інше місце, але не припинять працювати.

«Ми готові працювати стільки, скільки ми потрібні. А терміни — все це залежить від оперативної обстановки на полі бойових дій», каже місцевий військовий медик.

Бігти в невідомість

Після останніх потужних обстрілів Бахмута — частина мешканців постраждалих районів таки наважилися на евакуацію.

Ліна Володимирівна 81 рік прожила в Бахмуті, зараз вона залишає місто через часті обстріли, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Страшно стало. Навіть голова не витримує…», — розповідає мешканка Бахмута Ліна Володимирівна. «Я народилась тут, мені 81 рік і ось тепер  вимушена їхати…». Але жінка наголошує,  що планує невдовзі повернутися. «Я тут залишила все…», — каже Ліна Володимирівна. «Я все рівно повернусь. Повзком, повзком, але буду скоро повертатися, я так з сином сином і домовилась, що все це тимчасово».  

Володимир із дружиною залишає місто Бахмут після того, як його квартиру обстріляли, липень. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Володимир з дружиною також виїжджає через пошкоджену квартиру. «Коли в нас дуже сильно розбомбили квартиру біля стадіону — ми почали ремонт. Але все рівно — що  в квартирі, що на вулиці зараз. Тому їдемо», — каже чоловік. «Величезний снаряд впав біля нашого будинку. Ми всю ніч не спали, в чоловіка сахарний діабет, стало погано. Тому їдемо», — каже мешканка Сільва.

Мешканка Бахмута Сільва їде з міста через страх обстрілів, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Наталя — переселенка із Зайцевого. До Бахмута приїхала кілька днів тому і їде далі — за кордон до знайомих.

«В Бахмуті ще більш менш, але у нас в Зайцевому… Там людей немає і хат немає. Ми там віддали безкоштовно машину, господарство, коров, все безкоштовно віддали», — каже жінка.

Наталя прибула до Бахмута із Зайцевого. Зараз виїжджає за кордон до знайомих, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Сиділи ми до останнього поки нас не розбомбили. Не хотіли кидати господарство. І все ж думали — та налагодиться, налагодиться. Ми не постраждали бо встигли забігти в погріб чи впасти. Жінку поряд поховали, чоловіка поховали. Прямо от в ковдру замотали і в городі поховали», — каже жінка.

Лінія фронту близько

Зруйнована обстрілами будівля у Бахмуті, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Ситуація у Бахмуті залишається напруженою, місто щодня обстрілюють. Комунальні служби також працюють у посиленому режимі.

«Кожного дня ДТЕК та водоконал виїздять на ліквідацію обривів мереж пов'язаних з обстрілами міста», — розповідає заступник міського голови Олександр Марченко. 

Заступник міського голови Бахмута Олександр Марченко, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«На сьогоднішній день в громаді та області відсутнє газопостачання, вода є лише у половини міста. Друга половина міста забезпечується підприємством "Вода Донбасу", де на сьогодні проводяться ліквідація наслідків обстрілів біля території. Думаю, що найближчими днями питання вирішаться».

Будинок міськради Бахмута прикрашено українськими прапорами, липень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

За словами чиновника, підприємство, яке випікало хліб зараз не працює, тому що немає газу. Також призупинив роботу, громадський транспорт оскільки підприємство, яке надавало послуги тричі потрапило під обстріли. Тим хто втратив житло міськрада надає можливість проживання в гуртожитках, а відновленням займатимуться пізніше.

Уламок російського снаряду на вулиці Бахмута, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

«Зараз тільки актуємо. Складаємо з поліцією акти пошкодження майна, відбираються заяви, на цьому поки що все».  За даними міськради, у місті лишається близько 40 відсотків від населення, яке було до 24 лютого. «Ситуація загострюється кожен день, щодня прилітає по громаді. Тому треба бути готовим та не нехтувати сигналами тривоги», — каже Марченко.

«Ми щодня відчуваємо на собі, що фронт проходить дуже поруч і ті прильоти — тому підтвердження», — додає заступник міського голови. 

Військовий ЗСУ у Донецькій області, липень 2022. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Українські військові ж кажуть, що попри загострення ситуації вони не панікують, адже мотивації в них достатньо — «Допомагати своїй країні скоріше вигнати москалів з нашої землі!»

НОВИНИ ОКУПАЦІЯ УСЕ
19:08
У Маріуполі окупанти проводять облави та завозять загони каральних органів
17:26
РФ підкуповує пенсіонерів на окупованій території, щоб ті голосували на «виборах»— ЦНС
17:17
Зеленський не знає, як поповнити ряди ЗСУ — WP
15:22
Окупанти розміщують бойові гелікоптери на «Азовсталі»
15:10
Москва вестиме переговори тільки з новим керівництвом України — Медведєв
14:37
ЗСУ вдарили по розташуванню 99 полку Збройних сил РФ
12:55
В окупованому Луганську замінували автомобіль колишнього командира бойовиків «ЛНР» Віталія Кисельова
08:30
Українські військові відбили серію атак під Авдіївкою
23:13
Головне за день: Ситуація довкола Роботино. ФСБ затримало жителя Луганщини
14:52
В окупованій Феодосії знищено нафтогін росіян — АТЕШ
10:56
У Феодосії лунали вибухи в районі нафтобази: у Міноборони РФ заявили про збиття 38 дронів над Кримом
23:11
Головне за день: У Росії впала ракета. Нічна атака по Одесі - зруйновано під'їзд житлового будинку
16:09
В окупованій Горлівці безпілотник атакував авто, є загиблі
23:46
Головне за день: Втікач-ексміністр приїхав в окупацію. Оборона ЗСУ після Авдіївки
22:40
У Донецьку під час обстрілу поранено одну людину
20:26
Втікач-ексміністр доходів Клименко приїхав «інвестувати» в окупацію
20:13
Пушилін побував у зруйнованій Авдіївці, стартували «вибори» Путіна — новини окупації ►
16:57
У Києві та Москві висловилися щодо умов завершення війни у 2022 році
14:40
Стали відомі умови, на яких Путін погодився б завершити війну в 2022 році — WSJ
13:59
Окупанти рвуться до Часів Яру, щоб наступати на Костянтинівку — Євлаш
19:08
У Маріуполі окупанти проводять облави та завозять загони каральних органів
18:41
Українські морські дрони полюватимуть і на повітряні цілі РФ
18:02
МОЗ розпочинає перевірку ВЛК у Києві
17:26
РФ підкуповує пенсіонерів на окупованій території, щоб ті голосували на «виборах»— ЦНС
17:17
Зеленський не знає, як поповнити ряди ЗСУ — WP
17:00
«Білі Янголи» евакуювали трьох людей із Красногорівки
16:40
По Куп'янську вперше зафіксували удар КАБами з касетними зарядами
16:35
За знищену військову техніку РФ в Україні мають намір виплачувати премії: названі суми
16:21
У Добропіллі горів приватний будинок
15:59
Шмигаль відповів, чи продовжить Україна транзит газу з РФ
15:55
На Дніпропетровщині ППО України знищило ракету Х-59
15:42
На Краматорськ, Слов'янськ, Дружківку та Костянтинівку знову скоротили подачу води
15:22
Окупанти розміщують бойові гелікоптери на «Азовсталі»
15:20
Денацифікацію в Німеччині не завершено — Захарова
15:10
Москва вестиме переговори тільки з новим керівництвом України — Медведєв
14:58
Утримували та катували поліцейського: начальнику та працівникам Оленівської колонії оголосили підозру
14:37
ЗСУ вдарили по розташуванню 99 полку Збройних сил РФ
14:14
У Брянській області було чути вибухи: у Міноборони РФ заявили про атаку БПЛА
14:04
«Олександрії» зарахована технічна поразка у матчі з «Шахтарем»
13:59
ЗСУ не допустили втрати рубежів, районів та позицій на Таврійському напрямі — Тарнавський